Ardan Zentürk

PUTİN, “DİKTATÖR TUZAĞINA” DÜŞTÜ, ARTIK GEÇMİŞ OLSUN…

PUTİN, “DİKTATÖR TUZAĞINA” DÜŞTÜ, ARTIK GEÇMİŞ OLSUN…
  • YayınlandıMart 18, 2022

“Çuvalladığını” anlayan diktatör, önce, kendi arkasını kollar. En yakınındaki adam bile güvenilmezdir. “Sadakat testi” artık herkes için geçerlidir. Putin’in “vatan hainleri temizleniyor” açıklaması, sonun başlangıcıdır… Artık “bilge güçlü adamların”(!) ve “jeopolitik dehaların” (!) sonuna geldik…

Ardan ZENTÜRK

Putin  kabinesindeki bakanlara hitaben yaptığı açıklamada, Ruslar’ın vatan hainlerini “sinek” gibi ortaya çıkaracağını ve toplumun yararının bunu gerektirdiğini kaydetti.

Rusya lideri, “Toplumun doğal ve gereken şekilde kendi kendini temizlemesi ülkemizi, dayanışmamızı, uyumumuzu ve her türlü zorluğa göğüs germeye hazır olmamızı güçlendireceğine ikna oldum” ifadesini kullandı.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov bugün Putin’in sözlerinin sorulması üzerine, çok sayıda kişinin vatan hainleri olduklarını kendilerinin gösterdiğini söyledi. Peskov, “Hayatlarımızdan kendileri çıkıyor. Bazı kişiler görevlerini bırakıyor, bazıları aktif çalışma hayatını sonlandırıyor, bazıları ülkeyi terk ediyor ve başka ülkelere taşınıyor. Bu temizlik böyle gerçekleşiyor” diye konuştu

Bu açıklamalardan sonra, Rusya’dan gelen bilgiler, “savaşa karşı olma hakkını” kullanan Rus vatandaşlarına karşı bir cadı avının başladığı ve bu tür portrelerin ilk aşamada işsiz bırakıldıkları yönünde…  İnternet ortamında ilgiyle izlenen bir yemek ustasının yayınlarında Rus ordusunu kötülediği iddiasıyla 15 yıl hapisle yargılanmak üzere tutuklanması, savaşa karşı insanların evlerinin duvarlarına, “vatan haini” yazılarının yazılması, benzeri 1930’lu yıllarda Nazi Almanyası’nda yaşanılan ortamın Rusya’da oluştuğunu gösteriyor…

On the Putin System: How a Dictator Maintains His Power ‹ Literary Hub
  • PUTİN, KENDİ ÜRETTİĞİ “DİKTATÖR TUZAĞI” İLE SONUNU HAZIRLIYOR…

Rus liderin Ukrayna Savaşı’na karar verme süreci ve devamında sergilediği görüntü, aldığı yanlış kararları düzeltme telaşıyla artan bir şekilde diktatörlüğü kurumsallaştırması, Rusya’daki sistemi iyi bilenler açısından bir sürpriz değil.

Vladimir Putin son 20 yılda geliştirdiği diktatörlük rejiminin son kurbanlarından biri olmaya hazırlanıyor.

Çünkü diktatörlerin iktidarda kalmak için yapılandırdıkları sistem, sonuçta kendilerinin yok olmasına yol açar.

  • Diktatör, uzun vadeli stratejilerin değil, kısa dönemli hatalı kararların karakteridir. Demokrasilerde, diktatörlüklerde pek çok sistemi sil-baştan yapılandırmaya neden olan o hatalar kontrol-denge politikaları nedeniyle gerçekleşmez.
  • Diktatör, sadece dalkavukların sesini duyan portredir. Genelde danışmanları yetersiz, önerilen fikirler de berbattır. Berbat fikirlerinin berbat olduğunu yakınındaki kimseden duymaz, bu nedenle, başlattıkları yıkıcı savaşların sonucunu tahmin bile edemezler.
  • Toplumla çabuk yabancılaşır. Kamuoyunda yaşanılan rüzgarı önemsemez, demokratik ülkelerin siyasetçilerinin halkın iradesine dönük hızlı reflekslerini kısa zamanda kaybeder.
  • DİKTATÖR VE SADAKAT TESTLERİ…

Bilinen gerçek, diktatörlerin yaptıkları tek düzenli faaliyetin “sadakat testi” olduğudur. En berbat fikri veya büyük yalanı, lider adına kamuoyuna söyleyip savunan en sadık olandır. Bir büyük yalanı da TV ekranlarında ısrarla tekrarlamak benzer bir sadakat örneğidir.

Kuzey Kore halkının hemen tamamı, bu nedenle, diktatörleri Kim Jong-Un’un otomobil sürmeyi 3 yaşında öğrendiğine inanırlar!..

Rus halkının yaklaşık yarısının da aslen bir Yahudi olan Ukrayna lideri Zelenski’nin neo-nazi olduğuna inanması gibi!..

Yalanın güçlü ve kalıcı olabilmesi için MEDYANIN DEVLET KONTROLÜNDE olması gerekir. Oysa bu tür bir medya, gerçekleri aktarmadığı için LİDERİN BİR FANTEZİ DÜNYASINDA YAŞAMASINA da neden olur…

Fanteziler ile gerçekler buluştuğunda yıkım başlar…

Bir Kremlin uzmanı olan Fiona Hill şöyle diyor: Putin, salgının başlamasından bu yana yalnız yaşamayı tercih etti. Son toplantılarındaki oturma sisteminden en yakın çalışma arkadaşlarıyla bile arasında büyük mesafe olduğu görülüyor. Bu süre içinde yalnız kaldığında Rus tarihini okudu, devletin elindeki eski haritaları en ince noktasına kadar inceledi. Bu iki yıllık yaşam biçimi, onu, fantezi bir dünyaya sürükledi. Ukrayna için savaş kararı alırken bu fantezi dünyanın etkisi altındaydı…”

Why the Threat of More Economic Sanctions May Not Deter Vladimir Putin |  The New Yorker
  • ÇUVALLADIĞINI ANLADIĞI AN “HAİN” ARAR…

Diktatörlerin ortak özelliği, tarihin akışı içinde “çuvalladıklarını” anladıkları an, derhal “hain avına” çıkmalarıdır…

Putin’in son “vatan hainleri temizleniyor” açıklaması, aslında Ukrayna Savaşı’nda almış olduğu yanlış kararın farkında olduğunu gösteriyor. Zaten bunu fark ettiği gün itibariyle, Rusya medyasının tamamını kontrol altına aldı, muhaliflere zindanın adresini gösterdi ve ülkeyi tam anlamıyla bir “TİRANLIK ROTASINA” soktu…

Bu tipik bir “diktatör tuzağı”dır ve sonu hızlandırmaktan başka bir işe yaramaz…

Bir ileri aşaması, “haini” en yakın kadroda aramanın başlamasıdır.

Kendisine hizmet eden kadrolara karşı artan güvensizlik, bürokrasinin susmasına neden olur.

Buna devlet yönetiminde “boşluk etkisi” diyoruz.

Yani, yarın, gelişmelerden rahatsız oligarklar ile generaller bir darbe yapsalar, bunu en son duyacak kişinin Vladimir Putin olma ihtimali çok yüksek görünüyor.

Böyle…