Yaşam Alanları

SALGIN EV TERCİHLERİNİ DEĞİŞTİRDİ…

SALGIN EV TERCİHLERİNİ DEĞİŞTİRDİ…
  • YayınlandıNisan 10, 2021

Artık çok katlı binalarda yakın oturmak, ortak sosyal tesislerden yararlanmak yok. Koronavirüs, yaşam alanlarında yapılan tercihleri değiştirdi. Uzmanlar, vatandaşların temiz hava alabilmek için yaşam alanına sahip projelere yöneldiğini belirtiyor.

Tüm dünyayı derinden etkileyen koronavirüs salgını yaşam alanlarında yapılan tercihleri de yeniden inşa ediyor. Koronavirüs salgınının şimdilerde ve gelecek dönemde hayatın her alanında büyük değişimlere öncülük etmesi planlanıyor.

BALKONLU DAİRELER

Bodrum Umurçada Ful Manzaralı Geniş Balkonlu 75 M2 Üst Kat Daire - İlan No:  60448 - Eskidji Gayrimenkul

Pandemi sebebiyle alınan tedbiler, apartmanlarda ve şehir merkezlerinde yaşayan vatandaşları ev tercihlerini yeniden değerlendirmeye itti. Salgın, konut tipi tercihini etkilemekle kalmayıp, konutlarda tercih edilen öncelikleri de, gerek malzeme gerek teknik olarak büyük önem taşıyor. ‘Korona virüs konut trendlerini değiştirecek’ diye konuşan uzmanlar, vatandaşların daha iyi vakit geçirebilmek, yaşam alanlarını yükseltebilmek, farklı etkinlikler oluşturabilmek ve temiz hava alabilmek için yaşam alanına sahip projelere yöneldiğinden bahsediyor. Salgın ile beraber rahat ve izole bir yaşam sürdürmek isteyen kişilerin, balkonlu, yaşam alanı olan projelere odaklandığı ifade ediliyor. Büyük şehirlerin çevrelerinde bulunan arsa ve yazlıklara da olan talepte de korona virüs sonrasında ciddi artış yaşandığı ifade ediliyor.

Sağlık kurulu ve 58 bin kişinin görüşü alınarak sağlıklı yapını nasıl olacağı ilgili kriterler 5 başlıkta toplandı;

1- Evlerin asansörü bulunacak, ama vatandaşın arzu ettiğini takdirde yürüyerek çıkılabilir yükseklikte olacak.

2- Evler mümkünse bahçeli, değilse teraslı olmalı veya bir oda büyüklüğünde balkonu olmalı.

3- Evler ormana yakın

4- Evlerin doğal havayı içine alabileceği şekilde inşa edilmesi gerekli.

5- Evler 2019 deprem yönetmeliğine göre planlanmalı.