Uzay Çalışmaları

UZAYDA “SOĞUK SAVAŞ”: Ayda Çin-Rus üssü!..

UZAYDA “SOĞUK SAVAŞ”: Ayda Çin-Rus üssü!..
  • YayınlandıMart 10, 2021

ABD’nin son dönemde uzay çalışmalarında gerçekleştirdiği ataklar, küresel sistemdeki ana rakipleri Çin ve Rusya’yı bu alanda ortaklığa yöneltti. İki devlet ayda ortak uzay üssü kuracaklarını açıkladılar. ABD+JAPONYA+AB ay üssü hazırlığında

2’nci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra ABD ile Sovyetler Birliği arasında patlak veren Soğuk Savaş, bir “casuslar savaşı” olduğu kadar bir “teknoloji savaşıydı…”

Sputnik-1 uydusunu atmosfer dışına çıkartarak uzay yarışını başlatan, Yuri Gagarin’i uzaya çıkan ilk insan yapan Sovyetler Birliği ile yarışa geriden başlamasına rağmen “hedefimiz aya ayak basmak” sloganıyla yola çıkan ABD arasındaki mücadele bugünün dünyasının da teknolojik alt yapısını oluşturdu.

ABD, 1969 yılının 20 Temmuz günü Neil Armstrong’un aya ayak basmasıyla Sovyetler karşısında bu yarışı kazanmıştı.

Bu gelişmeden sonra, uzay çalışmalarında ortaklıkların kurulduğu, çok uluslu projelerin devreye girdiği ve uzay çalışmalarının giderek ticarileştiği süreç de başladı.

Rusya’nın Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra yaşadığı mali zorluklar ABD’nin bugün de hissedilen üstünlüğünün pekişmesine, bu arada Çin, Hindistan ve Avrupa’nın da uzay yarışına katılıp ortak olmasına yol açtı.

İnsanlık açısından günümüzde yeni hedef: MARS

ABD, Rusya, Avrupa, Hindistan, BAE ve Çin, uydularını, araçlarını bu gezegene ulaştırmayı başarmış 6 ülke olarak tanımlanıyor,

Fakat özellikle Pentagon’un geliştirdiği , çok gizli ve yetenekleri hiç bilinmeyen radara yakalanmayan, uzayda tespit edilemeyen yeni uzay aracı Boeing-X37, ABD’ye Rusya ve Çin karşısında büyük üstünlük sağlamış durumda. Araç ROBOT KİMLİK taşıyor…

Former SecAF Explains How Secret X-37 Space Plane Throws Off Enemies |  Military.com

B-X37 2006 yılında geliştirildi, ilk uzay denemesi bir Atlas-5 roketinin taşımasıyla 2010 yılında gerçekleşti. Devamındaki denemelerde sürenin düzenli olarak uzadığı beşinci denemede aracın tam 780 gün uzayda kaldığı ve çok özel istihbarat çalışmaları yürüttüğü görüldü. B-X37 son olarak yine bir Atlas-5 roketiyle 17 Mayıs 2020’de uzaya fırlatıldı ve yine Pentagon tarafından yürütülen UZAY ENERJİSİ PROGRAMI çerçevesinde bir uyduyu yörüngesine bırakarak geri döndü .

RUSYA-ÇİN’DEN ORTAK ATAK

Bu gelişmelerden sonra ABD’nin uzayda yakalamış olduğu üstünlüğü azaltmak için Rusya ve Çin’in bir süredir ortak çalışmalar yaptıkları biliniyordu.

Rus uzay ajansı Roscomos yaptığı açıklamada, Çin Ulusal Uzay Dairesi (CNSA) ile “Ay’ın yüzeyinde ve/veya yörüngesinde deneysel araştırma tesisi” oluşturmak için anlaşma imzaladığını kaydetti.

CNSA, projenin “tüm ilgili ülkelere ve uluslararası ortaklara açık” olduğunu söyledi.

Uzmanlara göre bu, Çin’in bugüne kadarki en büyük uluslararası uzay işbirliği projesi olacak.

ABD’NİN AY ÜSSÜ İTTİFAKI

RUS-ÇİN AÇIKLAMASI, FRANSA’NIN UZAY ARAŞTIRMA KURUMU CNES’İN FRANSA İLE ÇİN’İN UZAY ÇALIŞMALARINDA ORTAKLIK YAPACAĞI YÖNÜNDEKİ AÇIKLAMASINDAN HEMEN SONRAYA RASTLADI.

Uzmanlar, Amerikan NASA’nın aydaki üssünü Japonya, Kanada ve Avrupa ile birlikte kurma planlamasını sürdürdüğünü hatırlattılar.