Uzay Çalışmaları

Jeff Bezos ilk kadını aya taşıyacak

Jeff Bezos ilk kadını aya taşıyacak
  • YayınlandıAralık 8, 2020

Salgın döneminde Amazon’un karını katlayan milyarder işadamı gözünü uzaya çevirdi… NASA’nın ay aracının yapımı için devreye girdi…

Amazon’un sahibi, Washington Post’a kadar uzanan medya girişimciliğinin yeni ismi, Jeff Bezos, Amerikan Uzay Dairesi NASA’nın yeni proje ortağı yolunda önemli adımlar atıyor. Ünlü milyarder, NASA’nın özel sektöre yaptıracağı yeni ay modulüyle ilgili son kararını vermeye hazırlandığını açıkladı.

Söz konusu ay modulü, uzun bir aradan sonra tekrar aya gidecek astronotları 2024’te ay yüzeyine indirmek için tasarlanıyor.

Bezos, son olarak NASA’nın Alaba Huntsville’deki Marshall Uzay Merkezi’nde testleri yapılan BE-7 motorunun videosunu içeren tvitine “Bu, aya adım basacak ilk kadın astronotu taşıyacak motor olacak” notunu düştü.

NASA’nın Soğuk Savaş yıllarında Sovyetler Birliği ile rekabet içinde aya gerçekleştirdiği ziyaretlerde 12 erkek astronot ayda yürüdü ama, o dönemde hiç bir kadın bu şansı yakalayamadı. NASA yönetiminden Jim Bridenstine geçtiğimi yıl yaptığı açıklamada, kurum bünyesindeki kadın astronotlardan birinin bu şansı ilk uçuşta yakalayacağını söylemişti.

Yetkili, “1960’lı yıllarda ne yazık ki kadınlar için böyle bir şans yoktu ama bugün hepsi böyle bir işi başarmak için yoğun çalışma içindeler” demişti.

“Blue Origin” motoru yıllardır geliştiriliyor ve bugüne kadar 1.245 saniyelik ateşleme testine sahip olmuş durumda.

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.