Uzay Çalışmaları

Güneş sisteminin en büyük kanyonu Mars’ta…

Güneş sisteminin en büyük kanyonu Mars’ta…
  • YayınlandıOcak 7, 2021

Dünyamızın en önemli jeolojik yapılarından ABD’deki Büyük Kanyon’dan 140 milyon kilometre mesafede, “Kızıl Gezegen” Mars’ta güneş sisteminin en büyük kanyonu olarak -şimdilik- tanımlayabileceğimiz benzer yapılanma görülüyor.

Valles Marineris olarak adlandırılan kanyon, Mars ekvadoru hattı yaklaşık 4 bin kilometre uzunluğunda bir alanı kaplıyor, bu yapısıyla dünyanın en büyüğü olan Büyük Kanyon’un tam 10 misli büyüklükte bir kimlik taşıyor.

Arizona Üniversites’nin sürdürdüğü çalışmaya göre, Valles Marineris, yalnız güneş sisteminin en büyük kanyonu olma niteliğini kazanmıyor aynı zamanda en sır yüklü yapı olarak da dikkat çekiyor.

Mars Kaşifi’ne yerleştirilmiş HIRISE olarak adlandırılan en son teknoloji ürünü kısa dalga yüksek çözünürlüklü kamera sayesinde elde edilen görüntüleri inceleyen bilim insanlarının karşılaştığı sır yüklü bir görüntüden söz ediyoruz.

26 Aralık 2020 günü ortaya çıkan bu kanyonun Mars koşullarında nasıl oluştuğu konusunda henüz bilimsel bir yorum bulunmuyor.

Bilim insanlarının şu an için hızlı bir karar açıklamamalarının nedeni dünyadaki Büyük Kanyon’un milyonlarca yıl içinde akan suların etkisiyle şekillenmiş olması. Buna karşılık Valles Marineris kuru ve sıcak bir gezegende bu şekli aldı.

Avrupa Uzay Ajansı gezegenle ilgili çalışmaları çerçevesinde son olarak Mars’ta milyonlarca yıl öncesine ait su akımı işaretlerine rastlandığını duyurmuştu.