Uzay Çalışmaları

BAE kadın astronot ile uzaya çıkıyor…

BAE kadın astronot ile uzaya çıkıyor…
  • YayınlandıNisan 11, 2021

Ülkenin sürdürdüğü uzay programı çerçevesinde NASA’da eğitimlerini tamamlayarak uzay çalışmalarına katılacak biri kadın iki astronot adayı belirlendi.

2014 yılından bu yana uzay çalışmalarını, kurduğu uzay ajansı üzerinden sürdüren Birleşik Arap Emirlikleri, uzaya göndereceği biri kadın 2 astronotu belirledi.

Dubai emiri Şeyh Muhammed bir Raşid el-Mahdum, bu göreve talip olan 4.000 aday arasından yapılan ele sonucunda, Arap dünyasının da ilk kadın astronotu olması beklenen Nura el-Matruşi ile uzay yolculuğunda kendisine eşlik edecek Muhammed el-Mulla’yı bu göreve atadı.

İki astronot adayı, uzay eğitimlerini bundan sonra, NASA’nın Houston/Teksas’taki Johhnson Uzay Üssü’nde sürdürecekler.

In the video, we meet Noura Al Matroushi, the first Arab astronaut – Pledge  Times

Nura el-Matruşi, merkezi Abu Dabi’de bulunan Ulusal Petrol İnşaat Şirketi’nde görevli 1993 doğumlu bir mühendis.

Video .. Get to know the astronaut Muhammad Al-Mulla – Pledge Times

Muhammed el-Mulla ise 1988 doğumlu ve Dubai polis teşkilatında pilot ve teşkilatın havacılık alanındaki eğitmenlerinden biri olarak görev yapıyor.

Dallas’ta güçlü bir telekomünikasyon şirketine sahip olan İran asıllı Amerikan vatandaşı, iş kadını Anuşeh Raissyan 20 milyon Dolar’lık bir ödemeyle, 2006 yılında “turist” olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na giderek, uzaya çıkmış ilk Müslüman kadın ünvanını almıştı.

Mars probe: UAE becomes the first Arab country to reach Mars

Birleşik Arap Emirlikleri, kısa zamanda, personeli tamamen ülke kimliğini taşıyan uzay ajansı ile hızlı bir program uyguluyor. Ülke son olarak Mars yörüngesine UMUT (Amal) adlı uydusunu yerleştiren dünyadaki altı ülkeden biri olmuş. BAE, 2024 yılında aya insansız uzay aracı indirmeyi planlıyor, 2117 yılında ise Mars’ta bir koloni oluşturmayı hedefliyor.