Teknolojik Gelişmeler

ORGAN NAKLİ İÇİN “MELEZ CANLI” DENEYİ!..

ORGAN NAKLİ İÇİN “MELEZ CANLI” DENEYİ!..
  • YayınlandıNisan 18, 2021

Bilim insanları, organ naklini kolaylaştırmak için çalışma yürütüyor. Bu kapsamda insan kök hücreleri maymuna enjekte edildi. Ancak “melez canlı” konusu etik tartışmalara yol açıyor.

Bilim insanlarının, geleceğin dünyasında gelişecek organ nakli teknolojisi ve uygulamalarına dönük olarak insanla benzer DNA’ya sahip ve organları kullanıldığında insan bedeni tarafından red edilmeyecek canlı örnekleri üzerindeki çalışmaları hızlandı.

Bu çalışmalar, son 10 yıl içinde yoğun etik tartışmalara yol açtı, pek çok ülke, bu tür “sağlık sektörü ticareti için” melez kimlik taşıyan maymunların veya başka canlıların üretilmesini yasakladı veya bu tür çalışmalar için ayrılmış AR-GE fonlarını durdurdu.

Japonya hükümeti ise, 2019 yılında aldığı kararla, bu tür deneylerin desteklenmesini öngördü.

İnsan-hayvan embriyoları geçmişte yapılmış olsa da (domuz-insan embriyoları ve koyun-insan embriyoları gibi); sonuna kadar gelişmelerine hiçbir zaman izin verilmemişti.

Bu tür araştırmalara yönelik duyulan en büyük korkulardan biri de; bu insan kök hücrelerinin, bir hayvanda tam olarak nereye gideceği ve bunlar nakledildiği zaman, bu hücrelerin hangi tür hücrelere dönüşeceği üzerinde yoğunlaşıyor.