Sıcak Bölgeler

YUNANİSTAN, SUUDİ ARABİSTAN’A PATRIOT YERLEŞTİRİYOR…

YUNANİSTAN, SUUDİ ARABİSTAN’A PATRIOT YERLEŞTİRİYOR…
  • YayınlandıNisan 21, 2021

Suudi Arabistan’ın enerji tesislerini koruma amaçlı işbirliği için anlaşma imzalandı. Gelişme, Amerika Birleşik Devletleri’nin 2020 yılında Suudi Arabistan’daki Patriot sistemlerini Irak’a kaydırmasıyla gündeme gelmişti…Yunanistan, ABD, BAE, Fransa, İsrail, Kıbrıs Rum Inihios 21 ortak tatbikatına da başladı.

Yunanistan, Suudi Arabistan’daki kritik enerji kaynaklarının korunması amacıyla Riyad yönetimi ile Patriot hava savunma sistemi anlaşması imzalandığını açıkladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, salı günü Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhain ile Riyad’da bir araya geldi.

Dendias, görüşme sonrası yapılan basın açıklamasında anlaşmayı, “Bir Patriot bataryasını buraya, Suudi Arabistan’a taşımak için anlaşma imzaladık.” sözleriyle duyurdu.

Yunan Dışişleri Bakanı, “Bu anlaşma, Körfez ülkeleriyle iş birliği açısından ülkemiz için büyük bir adım ve aynı zamanda Batı’nın enerji kaynaklarının güvenliği için bir katkıdır.” ifadelerini kullandı.

Dendias, ayrıca Körfez İşbirliği Konseyi ile bir iş birliği anlaşması imzaladığını duyurdu.

greece-signs-deal-to-provide-saudi-arabia-with-patriot-air-defense-system
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Suudi mevkidaşı Faysal bin Farhan ile buluşmasından Patriot anlaşması çıktı.

Yemen’deki iç savaşta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ile savaşan İran destekli Husi güçleri, son zamanlarda Körfez ülkesindeki petrol rafinelerine sık sık drone saldırıları düzenliyordu.

Yunanistan’ın Suudi Arabistan topraklarına Patriot hava savunma sistemi birliği göndermesi, 2019 sonu itibariyle gündeme geldi, İran’a bağlı Şii milislerin Irak’taki Amerikan askeri hedeflerini özellikle Kasım Süleymani’ye dönük suikastten sonra artırmasıyla da güçlenen fikir oldu.

Amerikan ordusu, Suudi Arabistan’daki Patriot birliklerini Irak’a kaydırırken, Yunanistan’ın doğacak boşluğu doldurmasında taraflar fikir birliğine vardılar.

Yunanistan’da çok uluslu askeri tatbikat

Doğu Akdeniz'de 7 ülkeden fil yürüyüşü - DÜNYA Haberleri

Yunanistan’da ABD, Fransa, BAE, İspanya, Kanada, İsrail ve Kıbrıs Rum kesiminin katılımıyla çok uluslu “İniohos 21” askeri tatbikatı düzenleniyor.

Korfu Adası’ndan (Kerkira) Meis’e (Kastellorizo) ve Trakya’dan Girit’e kadar tüm Atina FIR hattı içerisinde icra edilen tatbikatta Yunanistan’ın kara, hava ve deniz kuvvetleri unsurları yer alıyor.

12 Nisan’da başlayan ve 22 Nisan’a kadar sürecek tatbikata ABD’den F-16 uçakları, MQ-9 İHA’lar ve bir KC-135 tanker uçağı, Fransa’dan Rafale ve Mirage savaş uçakları, BAE’den F-16’lar, İspanya’dan F/A 18 Hornet savaş uçakları, İsrail’den F-15 ile F-16’lar, Kanada’dan CGI- Air Weapon Managers sistemi ve Rum kesimi AW 139 tipi bir helikopter ile katılıyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkede her yıl gerçekleştirilen çok uluslu “İniohos 21” askeri tatbikatının, Yunanistan’ın Akdeniz havzası bölgesindeki stratejik konumunu ve bölgedeki birçok ülkeyle sıkı iş birliğini yansıttığını öne sürdü.

Miçotakis, Yunanistan’ın yer aldığı bölgenin gittikçe istikrarsızlaştığını ifade ederek, “Yunanistan savunma imkanlarını güçlendirmeye ve silahlı kuvvetlerini yükseltmeye devam edecektir.” diye konuştu.