Sıcak Bölgeler

YUNANİSTAN MASAYA ETEKTEKİ TAŞLARIYLA OTURUYOR…

YUNANİSTAN MASAYA ETEKTEKİ TAŞLARIYLA OTURUYOR…
  • YayınlandıNisan 14, 2021

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Ege ve Doğu Akdeniz’deki gerilimi düşürme görüşmeleri için perşembe Türkiye’de, Dün, Hafter’in adamlarıyla Bingazi’de buluştu, Yunan donanması pazartesi Doğu Akdeniz’de İsrail,ABD, BAE, Fransa, İspanya ile tatbikat başlattı!..

Başbakan Kiryakos Miçotakis ile birlikte yaptığı Trablus ve sonrasında tek başına gerçekleştirdiği Bingazi ziyaretinin ardından Türkiye’ye gelecek olan Dendias’ın gündeminde Ege Adaları ve Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilim ve deniz yetki alanları anlaşmaları var.

Yunanistan Dışişleri Bakanı önceden duyurulmuş programında çarşamba günü (bugün) Türkiye’de olacaktı ama, Ukrayna’daki son gelişmeler çerçevesinde ilan edilen NATO OLAĞANÜSTÜ SAVUNMA BAKANLARI VİDEO TOPLANTISI nedeniyle ziyaret bir gün ertelendi.

Temmuz 2019’da iktidara gelen yeni Yunan hükümetinin dışişleri bakanı olan Dendias, ilk olarak 2019’un sonunda Noel ayinine katılmak üzere İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’ne gitmişti. Bu ziyaret öncesi Dendias, önce Libya’da Türkiye’nin destek verdiği Trablus hükümetine karşı savaşan General Halife Hafter’le görüşmüş; ardından da Türkiye’nin ilişkilerinde gerilim yaşadığı Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gitmiş; son durak olarak İstanbul’a geçmişti.

Dendias, bu kez de Ankara ziyaretinden önce İstanbul’u ziyaret ederek Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüşecek.

Libya’da iç savaş sürerken Trablus hükümetinin Ankara ile imzaladığı deniz yetki alanları anlaşması da Yunanistan için sorun olmaya devam ediyor.

6 Nisan’da, Trablus’ta ateşkesin ardından Trablus’ta kurulan yeni Ulusal Birlik Hükümeti’nin Başbakanı Abdülhamid Dibeybe’yle görüşen Miçotakis, 27 Kasım 2019’da Libya ile Türkiye arasında imzalanan Deniz Yetki Alanları anlaşmasına da değindi. Bu anlaşmayla “Yunanistan’ın egemenlik haklarının bütünüyle göz ardı edildiğini” savundu.

12 Nisan’da Libya Başbakanı DİBEYBE ve beraberindeki 14 bakan Ankara’daydı. Türkiye ile daha önce imzalanan anlaşmalara bağlılık bildiren Libya yönetimi, Türkiye ile yeni anlaşmalara da imza attı.

DENDİAS GELMEDEN HAFTER’İN ADAMLARINA GİTTİ…

Dendias From Benghazi: Greece Is Ready To Support The Reconstruction Of  Libya - Greek City Times
Nikos Dendias, Türkiye ziyareti öncesinde Halife Hafter yönetimindeki Bingazi’ye gidip, bu bölgenin Ulusal Mutabakat Hükümeti’ndeki temsilcisi Başbakan Yardımcısı Hussein Atiya Abdul Hafeez Al-Qatrani ile görüştü ve Libya’nın yeniden imarından pay almak istediklerini söyledi

Aynı gün Dendias da Libya’da yıllardır Trablus hükümetinin karşısında yer alan Bingazi’de, uzlaşı sonrası Yunan Başkonsolosluğu’nu açtı ve buradaki yetkililerle görüştü. Yunan basınına göre Dendias, Türkiye-Libya mutabakatının Libya Parlamentosu’nda onaylanmaması gerektiği yolundaki görüşlerini tekrarladı ve Libya ile Yunanistan arasında yeni bir deniz yetki alanları yapılması gerektiğini söyledi.

Doğu Akdeniz konusunda gerilimin azaltılması amacıyla diplomasi trafiği hızlanmışken taraflar bir yandan da taleplerinden vazgeçmeyecekleri mesajı vermeye devam ediyor.

Dendias Ankara’dayken bir yandan da Doğu Akdeniz’de bu kapsamda yedi ülkenin katılımıyla başlayan askeri tatbikat devam ediyor.

Pazartesi günü başlayan ve Yunanistan’ın planlamasını yaptığı Iniohos 21 isimli tatbikat, 22 Nisan’a kadar sürecek.

Yunanistan 40’tan fazla, ABD 20’ye yakın, Fransa 11, İsrail 13, BAE altı, İspanya altı ve Kıbrıs bir adet hava kuvvetleri aracıyla tatbikata katılıyor.