Sıcak Bölgeler

UKRAYNA-RUSYA: Eller tetikte!..

UKRAYNA-RUSYA: Eller tetikte!..
  • YayınlandıNisan 1, 2021

Ukrayna’nın doğusunda çatışmaların artması ve Rusya’nın bölgeye askeri sevkiyat yapması gerginliği artırdı, topyekün savaşbeklentisi yükseldi. ABD Rusya’yı uyardı.

Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna’nın doğusunda Rus ordusunun geliştirdiği askeri yığınağı yakından izlediğini ve muhtemel bir “Rus saldırganlığı” halinde bu ülkeyi yalnız bırakmayacağını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Ukraynalı mevkidaşı Dimitro Kuleba ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi ve Amerikan yönetiminin Ukrayna’ya olan desteğini iletti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Blinken’in Kiev yönetimine “Amerika’nın kayıtsız-şartsız Ukrayna’nın yanında yer aldığını” bir kez daha aktardığını açıkladı.

In Ukraine, violations of Donbas War continue into 2021 - Baltic News  Network - News from Latvia, Lithuania, Estonia
Ukrayna ordusu çatışmaların artmasıyla cepheye yeni birlikler sevk etti ve mevzileri güçlendirdi

Bu arada, ABD Genelkurmay Başkanı Gen.Mark Milley’in de Ukrayna ve Rusya Genelkurmay Başkanları ile birer telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. ABD Savunma Bakanlığı Milley’in iki mevkidaşı ile ne konuştuğuna ilişkin detaylı bilgi vermedi, “General Milley taraflara askeri hareketlilikten duyulan endişeyi iletti” demekle yetindi.

Donbass Republics Propose Ukraine's Non-Aligned Status in Constitution |  ConstitutionNet
Ukrayna’yaait Kırım Rusya tarafından ilhak edildi, doğusundaki Donbas bölgesinde ise Rusya tarafından desteklenen Rus milislerin işgali sürüyor

Bununla birlikte Pentagon sözcüsü Kirby, açıklamasında “Rusya Temmuz 2020’de sağlanmış ateşkesi artan bir şekilde ihlal ediyor ve bölgeye dönük askeri yığınak konusunda detaylı bilgi sahibiyiz. Ukrayna’dan da düzenli olarak Rus ordusunun hareketlerine ilişkin raporları alıyoruz. Bu çerçevede, NATO müttefiklerimizle temas halindeyiz, gelişmeleri paylaşıyoruz. Dışişleri Bakanlığı, Rusya ile erişim sağlayarak Ukrayna sınırındaki saldırgan tutumlarının nedenini soruyor. “dedi.

Ukraine's next war: how militias and warlords could create a second, worse  conflict - Vox
Rusya tarafından eğitilip donatılan Rus ayrılıkçı milislerin Donbas olarak adlandırılan Ukrayna’nın doğusundaki bölgede sayılarının 28 bini geçtiği ve bu milislere Kremlin’de “ilk ateş eden siz olun” emri verildiği belirlendi

Şubat ayı ortalarından itibaren çatışmaların arttığı sınırda, 26 Mart günü 498 ataşkes ihlali yaşandı ve bu ihlaller 4 Ukrayna askerinin ölümüne, 2’sinin de yaralanmasına yol açtı. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Komchak, milletvekillerine verdiği son bilgilerde, Rusya’nın ülkenin farklı bölgelerinden Ukrayna sınırına 28 tümen asker taşıdığını, bölgedeki Rus ayrılıkçı milislere de savaş emri verildiğini duyurmuştu.