Sıcak Bölgeler

TÜRKİYE’DEN İSRAİL-BAE İTTİFAKINA “YUMUŞAMA” İŞARETİ…

TÜRKİYE’DEN İSRAİL-BAE İTTİFAKINA “YUMUŞAMA” İŞARETİ…
  • YayınlandıNisan 23, 2021

Yumuşamalar süreci, Çavuşoğlu’nun Mısırlı mevkidaşına telefonuyla başlamıştı, devamında İsrail enerji bakanı Antalya’ya davet edildi, son olarak Çavuşoğlu BAE’li mevkidaşı ile yeni bir “Ramazan yumuşaması” yaşadı.

Türkiye’nin 2010 yılındaki MAVİ MARMARA katliamından bu yana ilişkisinin hiç bir zaman düzelmediği, özellikle 2018 yılındaki BAŞKENT KUDÜS kararıyla diplomatik köprüleri attığı İsrail ve 15 TEMMUZ 2016 SALDIRISININ PERDE ARKASINDA OLDUĞU BİLİNEN Birleşik Arap Emirlikleri’ne dönük yeni adımları dikkat çekiyor.

Bölgeye dönük yumuşama işaretlerini, Mısır dışişleri Bakanı Semih Şükrü ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesiyle başlatan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu kez de Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed el-Nahyan’ı aradığı açıklandı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, görüşme Ramazan ayı münasebetiyle tebrik amaçlı yapıldı.

Foreign Ministers of Cyprus, Greece, Israel and UAE hold first  quadripartite meeting

Türkiye’ye karşı Doğu Akdeniz’de yapılandırılan ve ABD ile Avrupa Birliği’nin de desteğini alan Yunanistan-İsrail-Kıbrıs Rum ittifakına son olarak Birleşik Arap Emirlikleri de katılmış, dört ülkenin 15-16 Nisan günlerinde Kıbrıs’ın Baf kentinde düzenledikleri Dışişleri Bakanları toplantısına BAE’yi temsilen BAE Veliaht Prensi’nin Başdanışmanı Enver Gargaş katılmıştı.,

Aynı toplantıda, BAE Dışişleri Bakanı El-Nahyan da video konferans bağlantısı ile yer almıştı.

BAE, Türkiye’ye karşı Libya’da Halife Hafter cephesinde yer alıyor, Yemen savaşı bahanesiyle de Kızıldeniz ticaret yolu açısından stratejik Sokotra adasını İsrail ile birlikte işgal etmiş bulunuyor.

ABRAHAM ANLAŞMASI denilen bir anlaşma sonrasında Doğu Akdeniz-Körfez hattında yapılandırılan İsrail-BAE ittifakının tüm bölgesel konularda birlikte hareket ettiği ve Türkiye’yi kuşatma planında Yunanistan-İsrail-BAE’nin kurumsallaşan bir ittifak oluşturduğu da izleniyor.

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ VELİAHT PRENSİ’Nİ FİLİSTİN’DEN KAÇAK BAŞDANIŞMANI MUHAMMED DAHLAN’IN 15 TEMMUZ 2016 SALDIRISINDA FETÖ UNSURLARINA PARA TAŞIYAN İSİM OLDUĞU DA ORTAYA ÇIKMIŞTI.

İSRAİL’E DE ZEYTİN DALI

Türkiye’nin bir süredir İsrail ile ilişkileri canlandırma yönünde attığı adımların en önemlisi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz’i Antalya’da yapılacak “Yenilikçi Diplomasi: Yeni bir dönem, yeni hedefler” başlıklı uluslararası toplantıya davet etmesi oldu.

İsrail Enerji Bakanı: Erdoğan ile görüştüm

Söz konusu gelişme, önce İsrail’in KANN Haberajansı tarafından duyuruldu, 24 saat sonra da ilgili bakanlığın yetkilileri tarafından doğrulandı. Söz konusu konferansın Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan himayesinde yapıldığı da vurgulandı.

İsrailli bakanın Türkiye ziyareti, iki ülke arasında 2018 yılında yaşanılan karşılıklı büyükelçi çekme krizinden bu yana yaşanılacak ilk resmi temas olacak. İsrail kaynakları, Türkiye’nin Steinitz’i, ilerleyen dönemde Doğu Akdeniz’deki doğal gaz temaslarına alt yapı hazırlamak amacıyla çağırmış olduğunda birleşiyorlar.

İsrail, Mısır, Fransa, İtalya, Ürdün ve Filistin Yönetimi ile birlikte Eastmed Gaz Forumu’nun kurucusu üyesi… İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Eşkenazi, son olarak Kıbrıs’ın Baf kentinde Yunan, Rum ve BAE’li mevkidaşları ile bir araya gelerek Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı olarak kurulmuş ittifakın kurumsallaşması çalışmalarına katılmıştı.

HARİTA SKANDALIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

İsrail Enerji Bakanlığı’ndaki bir odada yer alan Ege Denizi haritasında, Bozcaada ve Gökçeada‘nın, Yunanistan’a aitmiş gibi gösterildiği ortaya çıkmıştı.

Skandal fotoğraf, ABD’nin İsrail Büyükelçisi Shrier’in geçtiğimiz Mart ayında Twitter hesabından yaptığı İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz’le görüşmesine ait paylaşımla ortaya çıkmıştı.