Sıcak Bölgeler

TACİKİSTAN-KIRGIZİSTAN: SINIR BÖLGESİNDE GERGİNLİK SÜRÜYOR…

TACİKİSTAN-KIRGIZİSTAN: SINIR BÖLGESİNDE GERGİNLİK SÜRÜYOR…
  • YayınlandıMayıs 1, 2021

İki eski Sovyet cumhuriyetinin sınır çatışmasında 40’dan fazla insanın ölmesi binlerce insanın evlerini terk etmek zorunda kalması, derin endişe oluşturdu. Rusya taraflara itidal çağrısı yaptı, kırılgan ateşkes sürüyor.

İki Orta Asya Cumhuriyeti Tacikistan ile Kırgızistan arasında yaşanılan sınır çatışmasının bilançosu, Avrasya’da derin endişe yarattı. Kırgızistan, 34 vatandaşının öldüğünü 154 kişinin de yaralandığını açıkladı. Otokratik kimlik taşıyan ve medya özgürlüğü bulunmayan Tacikistan, kayıpları konusunda net bilgi vermiyor, bölgedeki uzman kaynaklar, çatışmalarda en az 12 Tacik vatandaşının öldüğünü çok sayıda yaralı bulunduğunu bildirdiler.

Çatışmalarda ağır kayıp veren Kırgız halkı, sınır bölgesindeki protestolarını sürdürüyor.

Çatışma Kırgızistan’ın Batken bölgesinin Leylek kesiminde, bir su dağıtım sisteminin güvenlik sisteminin yenilenmesi sırasında yaşanılan tartışmayla başlamış, 28-29 Nisan günleri aralıksız sürmüştü.

Kırgız yetkililer, çatışmanın esas olarak Tacikler’in Köktaş köyündeki askeri birliğe ateş açmaları, Aksay köyünü de hedef almalarıyla büyüdüğünü duyurdular. Tacik yönetimi bu iddiaları red etti, aksine, çatışmanın Kırgız tarafından açılan ateş sonucu başladığını savundu.

Authorities in the Batken region said 13,500 Kyrgyz were evacuated from villages along the border.
Çatışma bölgesinden çıkarılan kadın ve çocuklar spor salonlarına yerleştiriliyorlar. Çatışma iki taraftan 20 bin mülteci yarattı.

Çatışmanın sonucunda, bölgedeki çoğu kadın ve çocuk 13.500 Kırgız vatandaşı ile yaklaşık 6.500 Tacik sivilin çatışma bölgesinin dışına tahliye edildiği bildirildi.

Çatışma, Tacik Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile Kırgız Mevkidaşı Sadir Caparov arasındaki telefon görüşmesinden sonra ateşkes sağlanarak sonlanmıştı.

Tacik Ulusal Güvenlik Başkanı Soymumin Yetimov ile Kırgız mevkidaşı Kamçıbek Tasiev’in sınırdaki Kızıl-Bel kontrol noktasında bir araya geldikleri ve sınırın yeniden belirlenmesi amaçlı heyetler arası görüşmeleri de başlattıkları bildirildi.

Tacikistan ile Kırgızistan toplam 970 km’lik sınıra sahip ve diğer Orta Asya ülkelerinde de olduğu gibi, bu sınırlar Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından bu yana yenilenerek yeniden işaretlenmediler.

BÖLGEDE DURUM ÇOK GERGİN

Kırgızistan - Tacikistan sınırında çatışma: En az 13 ölü
Sınır bölgesinde eller tetikte… Bölge her an yeni çatışmalara sahne olabilir…

Sağlanan ateşkesin kırılgan olduğu, bölgedeki sivil halkın da silahlı olarak alarm durumunu koruduğu bildirildi. Kırgız yetkililer, Tacik ordusunun son 24 saat içinde bölgeye yeni yığınak yaptığının belirlendiğini duyurdular. Aynı zamanda, Batken bölgesindeki iki Kırgız kasabası arasındaki yolun da Tacik ordusu tarafından kesildiği de bildirildi.

Kaynaklar, çatışmanın çok kanlı sonuçlanmasının iki taraf arasında öfkenin yükselmesine neden olduğunu ve bölgede durumun bir kez daha kontrolden çıkabileceğini de belirtiyorlar.

BÖLGEDEKİ ÇATIŞMALARDAN SICAK GÖRÜNTÜLER…