Sıcak Bölgeler

STRATEJİK YENİ DENGE: ABD AFGANİSTAN’DAN ÇEKİLİYOR!..

STRATEJİK YENİ DENGE: ABD AFGANİSTAN’DAN ÇEKİLİYOR!..
  • YayınlandıNisan 14, 2021

11 Eylül 2001 terör saldırıları sonrası başlayan 20 yıllık işgal ve savaşı sonlandıracak çekilme 1 Mayıs’ta başlayıp, 11 Eylül günü sonlanacak. Cumhuriyetçiler çekilmeye karşı...

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden yönetiminin, Afganistan’daki tüm Amerikan askerlerini, 1 Mayıs yerine 11 Eylül 2021 itibarıyla çekeceği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin’in çarşamba günü Brüksel’de NATO müttefiklerine karar hakkında brifing vermesi bekleniyor.

Reuters’a konuşan diplomatik kaynaklar, geri çekilmenin belirli güvenlik ve insan hakları garantilerine dayandığını kaydetti.

Biden’in kararı teyit edilmesi halinde, selefi Donald Trump’ın yönetimi tarafından Taliban ile kararlaştırılan geri çekilme takvimi değişmiş olacak.

Taliban, geçen ay yaptığı açıklamada, 1 Mayıs tarihininin geçmesi halinde Afganistan’daki yabancı birliklere karşı saldırıların yeniden başlatılacağı tehdidinde bulunmuştu.

Afganistan’da 2 bin 500 ABD askeri bulunuyor

Trump yönetimi 29 Şubat 2020’de Katar’ın başkenti Doha’da Taliban ile bir anlaşma imzalamış ve anlaşmaya göre Taliban, ABD kuvvetlerine saldırı düzenlemediği takdirde Amerikan askerleri 1 Mayıs itibarıyla tamamen Afganistan’dan çekilecekti.

Biden yönetimi yetkilileri, son dönemde Afganistan’daki şiddet olaylarını gerekçe göstererek anlaşmada belirtilen tarihe uymanın zor olacağını ifade ediyordu.

Resmi rakamlara göre şu anda Afganistan’da 2 bin 500 ABD askeri bulunuyor.

LINDSAY GRAHAM: BIDEN DIŞ POLİTİKADA FİYASKO

Erdoğan'ın ziyareti sonrası Senatör Lindsey Graham, ABD Senatosu'ndaki  Ermeni tasarısını bloke etti - Yeni Şafak

Biden yönetiminin açıkladığı Efganistan’dan çekilme takvimine Cumhuriyetçi Senatör Lindsay Graham’dan sert tepki geldi. Graham, Joe Biden’ın YENİ BİR 11 EYLÜL’E ZEMİN HAZIRLADIĞINI savundu.

Amerikan askerinin Afganistan’dan çekilmesinin El-Kaide ve DAEŞ gibi örgütlerin yeniden güçlenmesine neden olacağını savunan Graham, “Biden dış politikada giderek bir fiyasko oluşturuyor” dedi.

Amerikan Kongresi’ndeki neo-con/İsrail lobisine yakınlığı ile tanınan Graham, Biden yönetiminin İran ile nükleer anlaşmanın yeniden canlanması görüşmelerini başlatmasına da karşı çıkıyor.