Dünya Sıcak Bölgeler

Rusya Suriye’de hastane vurduğunu kendi gösterdi

Rusya Suriye’de hastane vurduğunu kendi gösterdi
  • YayınlandıŞubat 27, 2021

Rusya Savunma Bakanlığı’nın amacı, bir darbe girişimiyle karşılaşan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın “İskender füzeleri Karabağ savaşında çalışmadı” açıklamasını yanıtlamaktı. Bir video yayınladı, korkunç gerçek ortaya çıktı…

Geçtiğimiz perşembe günü Genelkurmay’daki generallerin imzaladığı bir istifa muhtırası ile darbe ile karşılaşan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın yaptığı bir açıklama Rusya’yı çok kızdırmış görünüyor.

Paşinyan geçtiğimiz salı günü Dağlık Karabağ savaşıyla ilgili açıklamasında “Bize verilmiş olan Rus savaş sistemlerinin çalışmadığını üzüntüyle gördük, İskenden füzelerini kullandık ama bunların ancak yüzde 10’unun hedef ulaşıp patladığını izledik” demişti.

Rusya bu açıklamaya, “İskender füzeleri en gelişmiş Rus savunma sanayi ürünleridir, iyi kullanıldığında her zaman sonuç alır, eğer bu füzelerle ilgili bir sorun yaşanmışsa, bu, askeri eğitim eksikliğinden kaynaklanır” sözleriyle cevap verdi ve sorunun Ermenistan ordusu olduğunu savundu.

Rusya, bununla yetinmedi, son olarak Suriye’de kullanılan İskender füzelerinin Rus teknik kadronun elinde nasıl sonuç alıcı bir silaha dönüştüğünü gösteren bir video yayınladı.

Twitter kullanıcısı @obretix videonun uydu görüntülerinin analizinde yayınlanan videolardan birinin 2016 yılında Azez’deki hastaneye atılan İskender füzesi olduğunu kanıtladı.

O dönemde, 14 sivilin ölümüne yol açan ve hastaneye kullanılamaz hale getiren bu saldırıyla ilgili suçlamaları, gerek Rusya gerek Baas rejimi red ediyordu.

Ermenistan Başbakanı’nın yalanlama amacıyla yayınlanan videolar, Rusya’nın Azez’deki hastaneyi hedef aldığını ve burada şifa arayan insanları öldürdüğü bir sava suçunu ortaya çıkarmış oldu.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan bu videoda Suriye’de İskender füzesinin kullanımı ve uydu bağlantılı görüntülerden hedefine nasıl ulaştığı görülüyor, o görüntüler Azez’de hastaneyi de içeriyor.

https://youtu.be/wePzgACYRDg