Sıcak Bölgeler

RUSYA İNGİLİZ GEMİSİNE UYARI ATEŞİ AÇTI!..

RUSYA İNGİLİZ GEMİSİNE UYARI ATEŞİ AÇTI!..
  • YayınlandıHaziran 23, 2021

Odesa limanında çıkıp doğrudan Sivastopol’deki Rus üssüne doğru rotalandığı belirtilen HMS Defender’a Rus karasularında ateş açıldığı Rus savaş uçaklarının da geri çekilme rotasına bomba bıraktığı doğrulandı. İngiltere: Ateş bize açılmadı…

FOTOĞRAF: İngiliz donanmasına ait HMS Defender 14 Haziran 2021 günü İstanbul Boğazı’ndan geçip Karadeniz’e açılmıştı…

Karadeniz’de İngiltere ile Rusya arasında yeni bir kriz yaşandı. Geçtiğimiz haftalarda Karadeniz’e geçen İngiliz savaş gemisine uyarı ateşi açıldı. 

RIA’da yer alan son dakika gelişmesine göre, Rus savaş gemisi, Karadeniz’de Rusya sınırını ihlal eden İngiliz savaş gemisine uyarı ateşi açtı.

Rusya Savunma Bakanlığı olayı doğrulardı. Bakanlık yaptığı açıklamada, İngiliz Kraliyet Donanması’na ait bir destroyer olan HMS Defender’ın Rusya’nın Karadeniz’deki deniz sınırlarını ihlal etmesinin ardından bir Rus savaş gemisinin uyarı ateşi açtığını duyurdu.

Aynı açıklamada İngiliz savaş gemisinin Rus karasularından çıkarılması için savaş uçaklarının  kullanıldığı bilgisini de yer aldı.

Reuters’ın yerel kaynaklara dayandırdığı haberine göre, İngiliz savaş gemisi Rus karasularını terk etti.

Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov, NATO’nun Rus karasuları yakınlarında faaliyetlerinde kayda değer artış olduğunu belirtti ve ‘provokatif’ olarak nitelediği eylemleri kınadı.

Gerasimov, ‘Uzun menzilli silahları bulunan NATO savaş gemileri Karadeniz ve Baltık Denizi’nde faaliyet gösteriyorlar. ABD ve müttefiklerine ait bu savay gemilerinin faaliyetleri açıkça provokatifler’ dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı İngiltere’nin Moskova Ateşesi’ni bakanlığa çağırdı. Konuyla ilgili İngiltere’den henüz bir açıklama gelmedi.

HMS DEFENDER RUS ÜSSÜNE ÇOK YAKLAŞTI…

Krizin, NATO’nun Ukrayna ile birlikte yapacağı Sea Breeze Tatbikatı için Karadeniz’de olan iki gemi, HMS Defender (İngiliz) ile HNLMS Evertsen,(Hollanda) destroyerlerinin bulundukları yerden kaynaklandığı belirtiliyor.

Gemi takip sistemleri, bu iki geminin önceki gün Odesa limanını terk ettiğini ve doğrudan Sivastopol’a doğru yol aldıklarını göstermişti.

Sisteme göre, HMS Defender Rusya’nın Karadeniz’deki en büyük üssünün olduğu Sivastopol limanının ağzına kadar yaklaştı ve üsse 2 mil mesafede durdu…

Bu bilgilerden sonra bazı kaynaklar, gemi takip sisteminin bozulduğunu, Sivastopol’da görülen iki NATO gemisinin aslında Odesa limanında olduklarını savundular.

Gelişmeler bu savunmanın doğru olmadığını işaret etti.

İNGİLTERE: BİZE ATEŞ AÇILDIĞINI DÜŞÜNMÜYORUZ…

İngiltere Savunma Bakanlığı, HMS Defender’a ateş açıldığına ilişkin Rus açıklamasını yalanladı.

Açıklamada, “Rusya’nın daha önce bölgede ilan ettiği atışlı tatbikatı çerçevesinde yaşanılmış bir olay olarak değerlendirdik, gemimize doğrudan bir ateş açılmış olduğunu kabul etmiyoruz, ayrıca, olayın olduğu ileri sürülen saatlerde HMS Defender Ukrayna karasularında güvenlik geçiş gerçekleştiriyordu” denildi.