Sıcak Bölgeler

MÜSLÜMAN KARDEŞLER’İN TÜRKİYE’DEKİ TV’Sİ KAPATILIYOR MU?

MÜSLÜMAN KARDEŞLER’İN TÜRKİYE’DEKİ TV’Sİ KAPATILIYOR MU?
  • YayınlandıNisan 15, 2021

Türkiye-Mısır ilişkisinin normalleşmesinde Kahire’nin birinci şartı Türkiye’den yayın yapanmuhalefet TV’lerinin kapatılması. Mısır Dışişleri Bakanı Şükrü, “Bu konudaki kararları olumlu karşılıyoruz, kapatılmalarının belgelenmesini bekliyoruz” dedi.

10 Nisan’da Şükrü ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir telefon görüşmesi yapmış, görüşmenin içeriğinin “Ramazan tebriği” olduğu açıklanmıştı.

Bu görüşmenin ardından Şükrü’den gelen açıklama, bununla sınırlı kalmadı.

Şükrü, Mısır’ın bu olumlu yaklaşımının ardında Türkiye’nin attığı bazı adımlar olduğunu söyledi:

“Türkiye’nin son dönemdeki açıklamaları ve attığı adımları memnuniyetle karşılıyoruz. Bu adımlar, siyasi açıklık aşamasına ilerleme konusunda Türkiye’nin de istekli olduğunun göstergesi. Ben de bu durumun daha ileriye taşınmasını umuyorum.”

Kanalın “Kahire Konuşuyor” isimli programına telefonla bağlanan Şükrü, “Türkiye’nin attığı olumlu adımları” açıklarken Müslüman Kardeşler üyelerinin İstanbul üzerinden Arapça yayın yaptığı televizyon kanallarının “kapatılmasını” gündeme getirdi:

“Bizim dikkate aldığımız şey Müslüman Kardeşler’in kanallarının kapatılmasıdır, dolayısıyla bunu olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. Eğer bu kanalların kapatılması belgelenir ve kalıcı hale gelirse o zaman diğer ülkelerin içişlerine karışılmamasına yönelik uluslararası hukuk kuralları devreye girmiş olacak.”

PROGRAMLAR YAYINDAN KALKTI

Moataz Matar
Müslüman Kardeşler’e yakınlığıyla bilinen Mısırlı muhalif gazeteci Matar, Türkiye’den yayınlarına kısıtlama getirilince, TV’deki programını yalnız Youtube üzerinden sürdürme kararı aldı.

El Sharq TV’nin önde gelen isimlerinden, Müslüman Kardeşler bağlantılı Mısırlı gazeteci Moataz Matar, bu açıklamadan bir gün önce, 10 Nisan günü “Moataz ile” isimli programının yayından kalktığını açıklamıştı.

Matar konuyla ilgili şöyle konuştu:

“El Sharq TV, Türkiye devleti tarafından bir kısıtlama yaşadı. Türk hükümeti Mısır’a karşı yapılan muhalif yayınların seviyesinin düşürülmesini istedi. Türkiye ile Mısır arasında devam eden diyalog sürecini daha iyi ve daha kolay yürümesi için bunu talep ettiler.”

Matar, kendi programında kısıtlı yayın yapmak istemediği için programını tamamen yayından kaldırdığını, “Kısıtlamayı kabul etmediğim için programı tamamen durdurmak zorunda kaldık. O kısıtlama altında istediğimiz gibi konuşamayacaktık.” sözleriyle açıkladı.

ÇAVUŞOĞLU’NUN MISIR AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NTV’de yaptığı açıklamalarda Mısır’la yaşanılan gelişmelere de ağırlık verdi. Çavuşoğlu şunları söyledi:

İlişkilerimizin en gergin olduğu dönemde bile biz “Mısır halkı bizim kardeşimizdir” dedik. Mısır bölgemiz için de önemli bir ülke. Mısır’ın istikrarı, ekonomik kalkınması herkes için faydalıdır. Mayıs başında Türkiye’den bir heyet Mısır’a gidecek. Bakan yardımcıları düzeyinde bir görüşme olacak.