Dünya Sıcak Bölgeler

Mavi Nil’in suları ısınıyor!..

Mavi Nil’in suları ısınıyor!..
  • YayınlandıMart 7, 2021

Mısır’ın askeri diktatörü El-Sisi, bir süredir beklenen Sudan ziyaretini gerçekleştirdi. Mısır ve Sudan, Etiyopya’nın Mavi Nil üzerine kurduğu barajı ortak ulusal güvenlik sorunu ilan ettiler.

Afrika’nın yoksul ülkesi Etiopya’nın, hızlı kalkınma programı çerçevesinde Mavi Nil nehri üzerinde inşa ettiği Büyük Etiyopya Rönesans Barajı’nda doğrudan etkilenen iki ülke, Sudan ve Mısır’ın lider kadrosu, Sudan’ın başkenti Hartum’da bir araya geldi.

Ülkede Devlet eski Başkanı Ömer el-Beşir’i deviren 11 Nisan 2019 darbesinden sonra kurulmuş Sudan Geçici Egemenlik Konseyi Başkanı Abdülfettah el-Burhan tarafından askeri törenle karşılanan diğer darbeci asker Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el- Sisi’nin görüşmelerinin ana konusu Etiyopya’nın barajıyla bağlantılıydı.

President Sisi, Sudan's Dagalo discuss developments in GERD issue - Egypt  Independent

El-Sisi’nin en önemli görüşmesi günümüzde Sudan Geçici Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı makamında oturmasına rağmen ülkenin gerçek askeri lideri ve yöneticisi olarak adlandırılan Hamdan Dagalo (yukarıdaki fotoğraf, solda) ile gerçekleşti.

Ömer el-Beşir döneminde lideri olduğu Cancavid milisleri ile kanlı savaş suçları işlediği belgelenen fakat son darbe sonrasında ülke yönetimindeki varlığı güçlenen Hamdan Dagalo, aynı zamanda yasadışa altın ticareti başta olmak üzere, Sudan ekonomisindeki varlığıyla, ülkenin en zengin insanlarından biri olara adlandırılıyor. Dagalo’yu Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri’nde aldığı yüklü rüşvet karşılığında Cancavid milislerini darbeci Hafter’in ordusuna göndermesiyle tanıyor.

Nitekim, El-Sisi/Dagalo görüşmesinden sonra iki askeri lider, Mavi Nil nehrinin suları üzerinde yaşanılan tartışmanın aynı zamanda iki ülkenin ORTAK ULUSAL GÜVENLİK SORUNU olduğunu açıkladılar.

Mısır askeri diktatörü, mevkidaşı Abdülfettah el-Burhan ile ortak basın toplantısında ise özetle şu mesajları verdi:

“Etiyopya’nın Mavi Nil üzerindeki barajın ikinci faz dolum sürecini başlatmasını onaylamıyoruz. Bu sorunun uluslararası düzeyde imzalanmış ve kararları hem konuya muhatap tüm tarafları tatmin eden hem de bağlayan bir anlaşmayla çözümlenmesini istiyoruz. Etiyopya’nın bugüne kadar sürdürdüğü tek taraflı siyaseti eleştiriyor, bu konuda yaşanacak oldu-bittileri asla kabul etmeyeceğimizi de birlikte duyuruyoruz. Sudan’ın yeni görüşme mekanizmasının DÖRTLÜ MEKANİZMA ile yapılması, ABD, AB, Afrika Birliği ve BM’nin katılımıyla bir anlaşma yolu bulunması teklifini Mısır olarak kabul ediyoruz.”

El-Sisi’nin ziyareti çerçevesinde ikili ekonomik ilişkilerin özellikle enerji ve ulaştırma alanlarında yapılacak yatırımlar ile geliştirilmesinin karara bağlanması yanında Sudan ve Mısır orduları arasında STRATEJİK İŞBİRLİĞİ ve ortak savunma sanayi konularında da anlaşma sağlanması dikkat çekti.

Sudan ve Mısır önceki açıklamalarında da baraj sorununu anlaşmayla çözmekten yana olduklarını fakat ulusal güvenlikleri için tehdit oluşturduğu an askeri çözümü de öne çıkarabileceklerini ifade etmişlerdi.