Sıcak Bölgeler

MARIUPOL DESTANI… ÇOK ÖZEL GÖRÜNTÜLER…

MARIUPOL DESTANI… ÇOK ÖZEL GÖRÜNTÜLER…
  • YayınlandıMart 21, 2022

Rusya, yaklaşık bir aydır kuşattığı Mariupol kentinde ağır yıkım yaptıktan sonra kentin teslim olmasını istedi. Ukrayna ve halkı kenti Rus askerine teslim etmedi, çatışmalar sürüyor…

Mariupol milletvekillerinden Dmitro Gurin, Rusya’nın teslim olmaları için kent halkını aç bırakmayı denediğini söyledi:

“Ruslar insani koridorlar açmıyorlar, insani yardım konvoylarının şehre girmesine izin vermiyorlar ve şimdi açıkça görüyoruz ki Rusların amacı, diplomatik konumlarını güçlendirmek için şehri aç bırakmaya başlamak.

Eğer şehir teslim olmazsa, ki şehir teslim olmayacak, insanları dışarı çıkarmayacaklar. İnsani yardım konvoylarını şehre sokmayacaklar”.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Mariupol’den Moskova saatiyle 10.00’da insani koridor açılabileceği; öncelikle Ukrayna askerlerinin ve “yabancı paralı askerlerin” şehirden çıkması durumunda 12.00’den itibaren de yolların mayınlardan arındırılabileceği belirtilmişti. Açıklamada, “Böylece gıda, ilaç ve diğer insani ihtiyaçları taşıyacak konvoylar şehre girebilir” denilmişti.

Yanıtın sabah yerel saatle 05.00’e kadar verilmesi gerekiyordu. Ukrayna, stratejik önemdeki liman kentini teslim etmeyi reddetti.

Hava bombardımanı altındaki şehre gıda ve ilaç girişi yapılamıyor. Elektrik ve suyun da olmadığı şehirde yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.

Açıklamayı yayımlayan Rus General Mikhail Mizintsev, şehirde bir insani felaketin yaşandığını ve tekliflerinin kabul edilmesi halinde sivillerin ülkenin batısı ve doğusuna doğru şehirden çıkabileceğini söyledi.

Teklife yanıt, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Irina Vereshchuk’tan geldi. Vereshchuk, Mariupol’ü savunmaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi:

“Teslim olmak ve silahları bırakmak söz konusu olamaz”.

Mariupol Rusya için neden önemli?

Mariupol nerede, hangi ülkede? Mariupol neden önemli? Mariupol haritadaki  yeri! - En Son Haberler

Güneydeki liman kenti Mariupol, Rusya’nın Odessa’ya ilerlemesi için kritik önemde.

Eğer Mariupol teslim olursa Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrol ettiği Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesiyle Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım’ı karadan bağlayacak bir koridor açılacak.

Bu nedenle son dönemde en sert çatışmaların yaşandığı şehir oldu.

Birkaç haftadır Rus ordularının kuşattığı şehirde ısınma, su ve elektrik bulmak neredeyse imkansız. Şehrin her tarafında Rus askerleri olduğu için insani ihtiyaçların girişi ya da sivillerin çıkışı için uzlaşmak şart.

Tahminlere göre üç haftadır düzenlenen bombardımanda şehirdeki binaların yüzde 90’ı zarar gördü ya da tamamen yıkıldı. Ukraynalı yetkililer, şehirde en az 2 bin 500 kişinin öldüğünü söylüyor.

Şehirde geçen hafta 1000’den fazla kişinin sığındığı bir tiyatro binası, Pazar günü de 400 kişinin sığındığı bir sanat okulu vuruldu.

Daha önce Mariupol’den insani koridor açılmasına karar verilmiş ancak Rusya’nın bombardımanı yeniden başlayınca tahliyeler tamamlanamamıştı. Rusya ise ateşkes ihlâli için Ukrayna’yı suçlamıştı.

Pazar günü Ukraynalı yetkililer şehirden 3985 kişinin çıktığını, bugün de 50 otobüsün sivilleri tahliye etmek üzere şehre gönderileceğini söyledi.

AB: Mariupol’a yönelik saldırılar savaş suçu

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Mariupol’a yönelik saldırıların savaş suçu olduğunu söyledi.

Josep Borrell, “Rusya ayrım gözetmeden insanları bombalıyor ve öldürüyor. Savaş kurallarını hiçe sayıyor” dedi.

KATLİAM VE YIKIMIN YAŞANDIĞI KENTTEN GÖRÜNTÜLER…

Citizens prepare for an attempt to evacuate the embattled city of Mariupol on foot on March 20, 2022.
Graves are prepared for victims killed during Russia's assault on the city. Many corpses have been left were they fell for long periods because it was too dangerous to collect and bury them.
A woman cooks over an open fire near a residential area damaged by Russian shelling. Some must melt snow in order to have water to drink.
Damaged residential buildings.
An aerial view of damaged apartment buildings..