Sıcak Bölgeler

LİBYA’DA TEHLİKELİ GERGİNLİK: TRABLUS’TA OTEL BASKINI…

LİBYA’DA TEHLİKELİ GERGİNLİK: TRABLUS’TA OTEL BASKINI…
  • YayınlandıMayıs 8, 2021

Trablus’taki Türkiye yanlısı milis güçleri, Dışişleri Bakanı Menguş ile Hafter yanlısı yeni İstihbarat Başkanı’nın derhal görevden alınması taleplerini hükümete bildirdiler, devamında Başkanlık Konseyi’nin toplandığı otele baskın düzenlediler.

Libya’da Başbakan Dibeybe başkanlığında kurulmuş olan “ulusal mutabakat hükümetine”, isyancı Halife Hafter’in hakim olduğu Doğu Libya bölgesinin kontenjanından Dışişleri Bakanı olan Necla el-Menguş ve Halife Hafter’in yakın adamı olarak adlandırılan İstihbarat Başkanı Hüseyin el-Ayeb’in derhal görevlerinden alınmasını talep eden milis grupları, başkent Trablus’ta silahlı bir eylem gerçekleştirdi.

Libya Başkanlık Konseyi’nin düzenli olarak toplantılarını yaptığı bir Malta şirketine ait Corinthia Oteli’ni basan milis gruplar, söz konusu iki kişinin görevden alınmaları konusundaki son uyarılarını yaptıklarını da dile getirdiler. Necla el_Menguş, Halife Hafter’e karşı Türkiye desteğinde büyük mücadele vermiş olan Türkiye’ye karşı duruş sergilediği yönündeki sert eleştiriler alıyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libyalı mevkidaşı Menguş'la bir araya geldi

Menguş, son olarak Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile yaptığı basın toplantısında “Türkiye’den yabancı askerlerin Libya’dan çekilmesinde yardım bekliyoruz” sözleri ile dikkat çekmiş, bu sözler, Türkiye yanlısı askeri unsurların ciddi şekilde gerginliğine yol açmıştı.

Çavuşoğlu, daha sonraki açıklamalarında Türkiye’nin meşru iki anlaşmalar ile Libya’da bulunduğunu diğer yabanı askerler ile karıştırılmaması gerektiğini vurgulamıştı.

Ancak Menguş’un bu sözleri, çok sayıda Libyalı sosyal medya kullanıcısı tarafından, meşru anlaşmalar çerçevesinde ülkede bulunan Türkiye ile darbeci Halife Hafter’in saldırılarına destek amacıyla ülkeye getirilen yabancı paralı askerleri bir tuttuğu gerekçesiyle eleştirildi.

Ayrıca Menguş’un 2019’da ABD’de bir panelde, Halife Hafter’i “kahraman” olarak nitelendirdiği sözlerinin sosyal medyada yayılması da tartışmaları alevlendirmişti.

Bunun üzerine sosyal medya kullanıcıları, Menguş’un görevden alınması için sosyal medyada kampanya başlatmıştı.

Öte yandan, Başkanlık Konseyi kararıyla Libya İstihbarat Kurumu Başkanlığına devrik diktatör Muammer Kaddafi rejimi döneminin yetkililerinden Hüseyin el-Aib’in ataması da tepkiyle karşılanmıştı.

Söz konusu eylemin, Trablus merkezli milis grup liderleri ile Öfke Volkanı Operasyon Odası’nın birlikte gerçekleştirdikleri toplantıdan sonraya rastlaması da dikkat çekti.

Trablus merkezli, Türkiye anlısı milis gruplardan birinin lideri Muhammed el-Husan’ın “Silahlı gruplar Başkanlık Konseyi’ni ele geçirip, talepleri karşılanana kadar orada kalmalıdırlar” yönündeki video açıklamasından sonra bu eylemin gerçekleşmesi izlendi.

TRABLUS’TAKİ OTEL BASKINI GÖRÜNTÜLERİ SOSYAL MEDYAYA YANSIDI

https://youtu.be/YzPW1xvj9so