Sıcak Bölgeler

LİBYA’DA GELİYOR GELMEKTE OLAN…

LİBYA’DA GELİYOR GELMEKTE OLAN…
  • YayınlandıTemmuz 3, 2021

Mısır, Muhammed Mursi’yi deviren darbeden yola çıkarak “3 TEMMUZ” adını verdiği yeni donanma-hava üssünü Libya sınır bölgesinde bir tatbikatla açtı. Açılışta, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı el-Menfi ve BAE Veliahtı Muhammed bin Zayed vardı.

Türkiye’nin yumuşama görüşmelerine başladığı Mısır’dan Libya’da yeni bir atak daha geldi. Yaklaşık bir hafta önce Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükrü, Libya’da tek hedefin Türk askerinin o topraklardan çıkarılması olduğunu söylemişti.

Ülkenin askeri diktatörü Abdülfettah el-Sisi, Mısır’ın seçimle işbaşına gelmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi deviren darbesinin sekizinci yıl dönümünde Libya sınırında büyük bir donanma üssü açtı. Üssün bağlantısında bir de hava üssü bulunuyor.

Sisi’nin Libya’daki Türk askerine karşı gövde gösterisi niteliği taşıyan Kader 2021 Tatbikatı’nın da gerçekleştirildiği açılışta, “Bu donanma üssü Mısır ordusuna Kızıldeniz ve Doğu Akdeniz’de müdahale edilmesi gereken gelişmeler için büyük bir hız kazandıracaktır. Kara birliklerimiz bu üs sayesinde Mısır’ın güvenliğini sarsacak gelişmelerin yaşandığı bölgelere hızlı intikal imkanını sağlayacaktır” sözleri dikkat çekti.

Açılışa, Birleşik Arap Emirlikleri ‘BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed ve Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi’nin birlikte katılması dikkat çekti.

Muhammed el-Menfi, Halife Hafter kontrolünde bulunan Doğu Libya’nın önemli kenti Tobruk’tan gelen bir siyasetçi. Birleşmiş Milletler’in zorlaması sonucunda ortaya çıkan yeni yönetimde, Başbakan Dibeybe ile tam uyum sağlayamayan el-Menfi, Şubat 2021’de isyancı general Halife Hafter’le karargahında görüşmesi ile dikkat çekmişti.

el-Menfi ayrıca, Hafter’in yönetim başkenti olarak tanımlanan Bingazi’ye rahatlıkla girmesiyle biliniyor. Hafter yönetimi Başbakan Dibeybe’nin Bingazi’ye girmesine izin vermiyor.

Mısır’ın donanma üssünde ortaya çıkan tablo, Türkiye-Katar desteğindeki Trablus’taki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı tepkinin ve Mısır ile Hafter’in yeni bir Libya savaşına hazırlandıkları şeklinde yorumlandı.