Libya

Libya’da Hafter saldırıyor!..

Libya’da Hafter saldırıyor!..
  • YayınlandıOcak 6, 2021

Trablus’tan yapılan açıklamada, Rusya ve BAE desteğindeki isyancı generale bağlı milislerin Sirte üzerinden saldırılar başlattıkları ve Ulusal Mitabakat Hükümeti’ne bağlı ordunun bu saldırıları püskürttüğü duyuruldu, Tunus, ateşkes hattına Birleşmiş Milletler gücü istedi.

Libya’nın başkenti Trablus’ta kurulu Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) tarafından yapılan açıklamada, isyancı Hafter’e bağlı milislerin Sirte-Cufra hattındaki ateşkes ihlallerinin giderek saldırıya dönüştüğü bildirildi.

Sirte kentinin batısındaki Bakharya bölgesinde saldıran Hafter güçlerin Libya ordusu tarafından ağır ateşle karşılandığı da belirtildi.

Açıklama, meşru yönetime bağlı Sirte-Cufra Kurtuluş Harekatları Karargahı sözcüsü Hadi Dara’dan geldi. Dara, birliklerinin Bukharya’dan ağır makineli tüfek ve havanlar ile gerçekleştirilen saldırıyla karşılaştığını bildirdi.

Dara, “5+5 askeri komitesinin kararları doğrultusunda Hafter’e bağlı milislerin çekilmesini beklediğimiz Sirte’nin batısında, kente 25 km. mesafedeki bölgeden bir den baraj ateşi ile karşılaştık, bu, bizim için sürpriz oldu diyebiliriz” dedi.

Yetkili, Hafter milislerinin bölgeye ığınağı artırdığını, özellikle de hassas bölgelerde mayınlama yaptıklarının izlendiğini, bu uygulamaların 23 Ocak’ta varılmış ateşkes ve devamındaki 5+5 komite toplantılarındaki kararlara aykırı olduğunu da vurguladı.

TUNUS: BM GÜCÜ GÖNDERİLMELİ

Libya’nın komşusu Tunus, 68’nci dönem Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi BMGK dönem başkanlığını üstlendi.

Tunus’un BM Daimi Temsilcisi Tarık Ladeb göreve başlama nedeniyle yapılan BMGK toplantısında Libya’da ateşkesi kalıcı kılmak ve istikrarı sağlamak için bu ülkeye Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün gönderilmesi gerektiğini açıkladı.

Tunus’a bir BM Özel Temsilcisi atanmasının da hayati önemde olduğunu hatırlatan Ladeb “Libya Siyasi Diyalog Komitesi ile verimli çalışmalar sürdürülüyor, ülkenin hassas bölgesi Sirte-Cufra ateşkes hattında tarafsız BM askeri gücünün yerleştirilmesinin siyasi çözüme katkısı olacaktır” dedi.