Libya

LİBYA: Rusya’nın ülkeden çekilmeye niyeti yok…

LİBYA: Rusya’nın ülkeden çekilmeye niyeti yok…
  • YayınlandıOcak 23, 2021

Rusya Savunma Bakanlığı’nın gayrıresmi ordusu Wagner askerlerinin, Libya’da bugüne kadar dünyada görülmemiş bir mevzi kazma işlemini sürdürdüğü ortaya çıktı. CNN’nin uydu fotoğrafları ile verdiği habere göre, Rusya’nın kazdığı ve bir savaş halinde askerle destekleceği mevzilerin uzunluğu 70 km.’yi aştı!..

Birleşmiş Milletler’in Libya’da kalıcı çözüm için yürüttüğü toplantılar sürerken, Rusya’nın bu ülkede kalıcı bir kimlikle yeni savaş hazırlığı yaptığı ortaya çıktı.

Amerikan yayın kuruluşu CNN, Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Wagner paralı asker grubunun Sirte-Cufra hattının doğusunda bugüne kadar dünyada görülmemiş bir yığınak, mevzi kazma ve savaş hazırlığı yaptığını duyurdu…

Russian-backed mercenaries dig fortified trench across Libya, raising US  concern over Kremlin motives - CNN

Uzaydan çekilen fotoğraflarla desteklenen haberde Rus ordusunun 70 kilometreyi aşan mevzi kazdığı ortaya çıktı. Görüntüler, askeri uzmanlar tarafından, “bugüne kadar dünyada yapılmış en uzun mevzi oluşturma harekatı” olarak değerlendirildi.

Anayollar ile bağlantılı şekilde süren çalışmalarda çok geniş bir alanın aynı zamanda askeri gözlem noktaları ve zırhlı araç birlikleri ile de donatıldığı dikkat çekti…

Amerikan askeri kaynakları, “Uydu fotoğrafları, Rusya’nın Libya’dan çekilmeyeceğini, aksine, doğudaki Hafter bölgesinde kalıcı bir askeri yapılanma gerçekleştirdiğini ortaya koyuyor. Bu durum, yalnız Birleşmiş Milletler’in barış sürecini değil, Türkiye’yi de etkiler, Rusya’nın Libya’nın doğusundaki varlığı, Türkiye’nin de batısındaki askeri varlığını güçlendirmesine neden olur” sözleriyle yorumladılar.

Libya'da Wagner varlığı! Nasıl ortaya çıktılar? - Dünyadan Haberler
Rusya’nın Libya’da yaklaşık 3 bin yüksek donanımlı Wagner askeri, zırhlı birlikleri ve Mig-29’lardan oluşan hava kuvveti bulunuyor. Bu güce ayrıca Suriye, Sudan, Yemen’den getirilmiş yaklaşık 12 bin kişilik paralı asker grubu da bağlanıyor

Libya’nın Türkiye-Katar ittifakı tarafından desteklene meşru hükümetinin Savunma Bakanı Nemruş da CNN’e yaptığı değerlendirmede, “Bu kadar büyük bir askeri yığınak sonrasında bu yığınağı yapanların ülkemizden kendi iradeleriyle çıkıp gideceklerine inanmamız mümkün değil” dedi.

ABD-NATO, son dönemde yaptıkları açıklamalarda NATO’nun güney kanadını doğrudan tehdit eden Libya’daki Rus askeri yığınağının ortadan kaldırılması gerektiğini savunuyorlar….