Sıcak Bölgeler

KUZEY IRAK’TA BÜYÜK HAREKAT!..

KUZEY IRAK’TA BÜYÜK HAREKAT!..
  • YayınlandıNisan 24, 2021

Tük Silahlı Kuvvetleri, cuma akşamı itibariyle Duhok’un Türkiye sınırına yakın Metina-Avaşin hattında hava kuvvetlerinin 50 F-16 ile katıldığı, komando birliklerinin intikal ettiği büyük bir harekat başlattı. Erdoğan: Terör örgütüne Türkiye, Suriye, Irak’ta yer yok

Bölge kaynakları harekatın cuma akşamı saat 18-00-2100 arasında Zinare Keste ile Metina’nın çevresindeki köyleri havadan vurmasıyla başladığını bildirdiler. PKK kaynakları da örgüte mensup terör gruplarının Metina, Avaşin veZap bölgesinde askeri baskı altında kaldıklarını ve çatışmaların cumartesi sabahına kadar sürdüğünü halen de yer yer devam ettiğini Erbil’den yayın yayıp Rudaw TV’ye aktardılar

Son dakika... Kuzey Irakta geniş çaplı operasyon Metinaya kara harekatı başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri sınırdaki 2.300 rakımlı bölgede geçtiğimiz yıl da hakim olma amaçlı büyük bir harekat düzenlemiş fakat ilerleyen dönemde geri çekilmişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanlarıyla birlikte operasyonu Harekat Merkezi’nden takip edip, harekatla ilgili bölgedeki birlik komutanlarından bilgi alıp talimatlar veriyor. Akar ve Komutanlar İHA’ların operasyondan aktardığı anlık görüntüleri harekat merkezinden izliyor.

Operasyonun adı “Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Operasyonu olarak açıklandı.

Çok sayıda savaş uçağının yanı sıra silahsız ve silahlı insan hava araçlarının da (İHA/SİHA) katıldığı operasyonda terör örgütünün yuvalandığı sığınak ve barınaklarla, cephane olarak kullanılan mağaralar vurularak yerle bir ediliyor.

Ağırlıklı Metina, Avaşin-Basyan, Kandil, Zap, Gara bölgelerini hedef alan hava harekatı ile birlikte sınır karakollarındaki Fırtına obüsleri ve diğer uzun menzile sahip obüsler de “Saha temizliği” atışları yaptı. Havadan ve karadan yapılan nokta atışlarından sonra komandolar ve özel kuvvetlerden oluşan kara birlikleri de başta Metina olmak üzere Kuzey Irak içlerine girdi.

ERDOĞAN KOMANDOLARA SESLENDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak’ın kuzeyinde terör örgütüne yönelik düzenlenen “Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Operasyonu” Komuta Merkezi’ne bağlandı. “Amacımız, güney sınırlarımızda oluşturulmaya çalışılan terör varlığını tamamen ortadan kaldırmak ve tehditleri bertaraf etmektir.” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Sığınak-barınak ve mağaraların ateş altına alındığı operasyonda, şu ana kadar çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanlarıyla görüştü.

Selamlayarak başladığı konuşmasında Erdoğan, “Mazisi şanla ve zaferlerle dolu Türk Silahları Kuvvetlerimiz, bugün de milletimizin güvenliğini tehdit eden tehlikelere karşı azim ve kararlılıkla mücadelesini sürdürüyor.” dedi.