Sıcak Bölgeler

KÖTÜ HABER: İSRAİL SİHA’YI LAZERLE VURDU…

KÖTÜ HABER: İSRAİL SİHA’YI LAZERLE VURDU…
  • YayınlandıHaziran 23, 2021

İsrail ordusu, insansız hava araçlarını vurabilen havadan havaya lazeri silahını başarıyla test ettiğini duyurdu. Benzer duyuru, dronlara karşı geliştirdiği THOR mikrodalga silah sistemini test eden ABD’den geldi.

Önümüzdeki yıllarda daha büyük ölçüde kullanılması planlanan teknolojinin kısa menzilli roketler için geliştirilen hava savunma sistemi Demir Kubbe’yi tamamlayacağı kaydedildi.

Savunma Bakanlığı yetkilileri, insansız hava araçlarını ve diğer uçan hedefleri vurmak için geliştirilen silahın prototipinin 2025 yılına kadar hazır olmasını umduklarını açıkladı.

Halihazırdaki sistemin geçen ayki 11 günlük kriz sırasında Gazze’den atılan roketlere karşı yüzde 90’lık bir durdurma oranına sahip olduğu biliniyor.

İSRAİL HAVADAN HAVAYA LAZER SİSTEMİ TATBİKATINI VE BİR İHA’NIN VURULUŞUNU ÖZEL VİDEO İLE AKTARDI.

İsrail Savunma Bakanlığı’nın araştırma ve geliştirme bölümü başkanı Yaniv Rotem, savunma şirketi Elbit Systems ile geliştirilen prototipin sivil bir uçağa monte edildiğini ve Akdeniz üzerinde yakın zamanda yapılan bir testte “birkaç” insansız hava aracının başarıyla düşürüldüğünü söyledi.

Rotem, gazetecilere verdiği demeçte, “Havadan gelen tehditleri engelleme ve yok etme yeteneği çığır açıcı” olduğunu belirterek “İsrail’in bu tür yetenekleri kullanan ilk ülkeler arasında olduğunu kaydetti.

AMERİKAN ÜSLERİNİ THOR KORUYACAK…

Türkiye’nin, son dönemlerde Suriye’deki PKK unsurlarına aktarılan teknik bilgilerden kaynaklanan dron saldırılarıyla karşılaşması, özellikle askeri tesislerin güvenliği açısından ciddi soru işaretleri doğmasına neden oldu. Benzer sorunla karşılaşan Amerikan ordusunun da kamikaze dron saldırılarına karşı mikrodalga silah sistemi THOR’u geliştirdiği ve bu sistemin aynı anda yüzlerce dronun yönlenme sistemini kilitlemeyi başardığı bildirildi.

ABD Hava Kuvvetleri’nin Baş Bilimadamı Richard Joseph, THOR (Taktik Yüksek Güçte Mikrodalga Operasyonel Karşılayıcı) adını verdikleri dron karşıtı silahın prototipinin Afrika’daki bir Amerikan üssünde denenmekte olduğunu bildirdi.

AMERİKAN ORDUSU TARAFINDAN YAPILAN TESTLERDE THOR SİSTEMİ AYNI ANDA YÜZLERCE KAMİKAZE DRONU DURDURMAYI BAŞARIYOR

Breaking Defense web sitesinin haberine göre Joseph, Mitchel Enstitüsünde yaptığı konuşmada, “Geçenlerde Afrika’da üs savunması için mikrodalgaya dayalı bir test sistemi kurduk. Amacı dron ya da dron sürülerini etkisiz hale getirmek, imha etmek” dedi.

Sistemin iyi çalıştığını belirten Johnson, testlerin sonucunu etkileyici olarak değerlendirdi.

THOR’un kısa menzilde dron ya da dron sürülerini mikrodalgaya maruz bırakarak, elektronik aksamını körelttiği belirtiliyor.

ABD’de dronlara karşı lazer silahlar da geliştirilmişti.

Uzmanlar, “Lazer silahları keskin nişancı tüfeğine benzetirsek, onların yanında THOR pompalı tüfek sayılabilir” diyor..

ABD Hava Kuvvetleri, üslerin dronlara karşı savunmasında orta/uzun menzilli mikrodalga sistemi CHIMERA üzerinde de çalışıyor.