Sıcak Bölgeler

KOSOVA: RUSYA HEDEFİNDEYİZ, NATO İSTİYORUZ…

KOSOVA: RUSYA HEDEFİNDEYİZ, NATO İSTİYORUZ…
  • YayınlandıMart 18, 2022

Kosova Devlet Başkanı Vjosa Osmani, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’dan NATO’daki gücünü ülkesinin ittifaka katılmasını sağlamak için kullanmasını istedi.

Reuters’in aktardığına göre 10 Mart tarihinde Biden’a gönderilen bir mektupta Osmani, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği şu günlerde kendisinin en önemli güvenlik önceliğinin NATO’ya katılmak olduğunu vurguladı. Osmani “Kosova’nın NATO üyeliği zorunluluk haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Osmani ABD’nin liderliğini ve etki gücünü Kosova’nın karmaşık NATO üyeliği prosedürünü atlatması için kullanacağına inandıklarını belirtti.

Vyosa Osmani: Kosova'nın 38 yaşındaki yeni cumhurbaşkanı - BBC News Türkçe

Osmani Kosova ve tüm Batı Balkanlar bölgesini istikrarsızlaştırmak için Rusya’nın sürekli baskısı altında olduklarını vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri, 2008 yılında Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan eden Kosova’nın hala hem finansal hem de siyasal anlamda en büyük destekçisi konumunda.

Sırbistan ve geleneksel müttefiki Rusya, Kosova’nın bağımsızlığını tanımıyor ve Moskova Balkan ülkesinin Birleşmiş Milletler’e üyeliğini veto hakkı sayesinde bloke ediyor.

Belgrad Kosova’yı tanımamakla birlikte bu bölgede herhangi bir kurumu bulunmuyor. Fakat Kosova’nın Sırbistan sınırına yakın bölgelerinde yaşan 50 bin civarında Sırp, Kosova otoritelerini tanımayarak Sırbistan’a bağlanmak istiyor.

Kosova-Sırbistan krizi devam ediyor: NATO güçleri de geldi

1,8 milyon nüfuslu ülke 1999 yılından beri NATO askerleri tarafından korunuyor. Fakat ülkenin NATO’ya katılması diğer NATO üyeleri Romanya, İspanya, Yunanistan ve Slovakya tarafından tanınmaması nedeniyle karmaşık bir hal alıyor.