Sıcak Bölgeler

KİEV MÜZAKERE İSTİYOR, WASHINGTON “BEKLE” DİYOR…

KİEV MÜZAKERE İSTİYOR, WASHINGTON “BEKLE” DİYOR…
  • YayınlandıMart 22, 2022

ABD Başkanı Biden’ın “Putin Ukrayna’da fena sıkıştı, herşey yapabilir” dediği gün Ukrayna lideri Zelenski, Putin’le ikili görüşme talebini tekrarladı, Kırım ve Donbass’ın statüsünü tartışabileceğini söyledi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya lideri Vladimir Putin’le doğrudan barış görüşmeleri gerçekleştirme isteğini yineledi.

Ukrayna medyasına konuşan Zelenskiy, Putin’le “her türlü formatta” görüşmeye hazır olduğunu ifade etti. Ukrayna lideri, Putin’le yüz yüze görüşmediği takdirde Rusya’nın gerçekten savaşı sonlandırmak isteyip istemediğini anlamanın imkânsız olacağını söyledi.

Ateşkes sağlanması, Rus askerlerinin çekilmesi ve Ukrayna’nın güvenliğinin garanti edilmesi karşılığında kendilerinin de NATO üyeliği arayışına son vereceklerini taahhüt etmeye hazır olduklarını belirten Zelenskiy şu ifadeleri kullandı:

“Bu, herkes için uygun bir uzlaşma olur: NATO konusunda bizimle ne yapacağını bilemeyen Batı için de, güvenlik garantileri isteyen Ukrayna için de ve NATO’nun daha fazla genişlemesini istemeyen Rusya için de.”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy

Kırım ve Donbas’ın statüsü

Putin’le görüştüğü takdirde, Rusya’nın işgal ettiği Kırım ve Rusya destekli ayrılıkçıların kontrolündeki Donbas bölgesinin statüsünün de tartışılabileceğini belirten Zelenskiy, “Rusya Devlet Başkanı’yla yapacağım ilk görüşmede bu konuları tartışmaya açmaya hazırım” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı, “Böyle bir fırsatım olursa ve Rusya da isterse, bu sorunların tamamını ele alabiliriz. Hepsini çözer miyiz? Hayır. Ama kısmen başarabilme, en azından savaşı durdurma şansımız var” diye konuştu.

BIDEN: PUTİN KÖŞEYE SIKIŞTI…

Amerikan şirketlerinin genel müdürleriyle biraraya gelen ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in “köşeye sıkıştığını” söyleyerek, Rus liderin Ukrayna’da biyolojik ya da kimyasal silah kullanabileceği uyarısını tekrarladı.

Şirket yöneticileriyle yuvarlak masa toplantısında konuşan Başkan Biden Rusya Cumhurbaşkanı Putin için, “Köşeye sıkıştıkça daha ağır taktikler kullanabilir” dedi.

Putin’in Kiev’in elinde biyolojik silah olduğu iddialarının gerçek olmadığını vurgulayan Biden, Rus liderin bu iddiaları gündeme getirmesinin Ukrayna’da biyolojik ya da kimyasal silah kullanmayı değerlendirdiğinin açık bir işaret olduğunu belirtti.

“Rusya hipersonik füze kullandı”

ABD Başkanı Joe Biden Rusya’nın hipersonik füze kullandığını doğruladı.

Biden, “Bildiğiniz gibi netice veren bir silah. Başka füzelerde de kullanılan savaş başlığıyla ateşlendiğinde çok farkı yok ancak bu silahları durdurmak neredeyse imkansız. Bunu kullanmasının bir sebebi var” ifadelerini kullandı.

Rusya hafta sonunda Ukrayna’da bir hedefe hipersonik füze ateşlediğini iddia etmişti.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili bugün yaptığı açıklamada iddiayı bağımsız olarak doğrulayamadıklarını söylemişti.

Pentagon yetkilisi bu tür bir silahın kullanılmasının askeri açıdan çok mantıklı olmadığını ancak bir mesaj göndermenin amaçlanmış olabileceğini ya da müzakere masasında avantaj elde etmek amacıyla böyle bir şey yapılmış olabileceğini belirtmişti.

Siber saldırı uyarısı

Başkan Biden Rusya’nın ABD’ye karşı siber saldırı hazırlığı içinde bulunduğu uyarısında da bulundu.

Biden, şirketlere savunmalarını güçlendirmeleri, önlem almaları ve siber güvenliğe yatırım yapmaları çağrısı yaptı.