Sıcak Bölgeler

İZMİR’DE AĞIR PROVOKASYON!..

İZMİR’DE AĞIR PROVOKASYON!..
  • YayınlandıHaziran 17, 2021

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İzmir binasına bugün öğle saatlerinde saldırı düzenlendi.  Bir parti çalışanına öldüren saldırgan ele geçirildi, AK Parti saldırıyı kınadı... HDP saldırıdan Cumhur İttifakı partilerinin sorumlu olduğunu savundu…Bahçeli, saldırıyı “kanlı bir prova, toplumun sinir uçlarını test eden kalleş bir tertip” şeklinde yorumladı.

İlk açıklama HDP Genel Merkezi Twitter hesabından yapıldı.  Açıklamada,  “İzmir’deki parti binamız silahlı bir şahıs tarafından basılarak binamız ateşe verildi. İçeride görevli bir arkadaşımız bulunmakta. Saldırının faili de azmettiricileri de bellidir. Herhangi bir olumsuzluktan iktidar ve kışkırtıcılar sorumlu olacaktır” denildi.

Açıklamada, “İzmir’deki provokasyon ve alçakça saldırıya karşı HDP’liler Konak’ta bulunan il binamızda toplanıyor. Her saldırı korkak saldırganları küçültürken, partimize sahiplenmeyi arttıracaktır” ifadesine yer verildi. Saldırı nedeniyle bölgeye giriş ve çıkışların kapatıldığı bildirildi.

Deniz Poyraz

HDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada,  “Aylardır partimizin iktidar partisi, İçişleri Bakanlığı tarafından hedef gösterilmesi, provokasyon amacıyla bazı ailelerin örgütlendirilerek il binalarımızın önüne yönlendirilmesi sonucu bu sabah saat 10:30 sıralarında İzmir İl binamıza silahlı saldırı gerçekleştirildi. 35-40 yaşlarında olduğu belirtilen silahlı saldırgan, içeride parti çalışanımız Deniz Poyraz’ın da bulunduğu sırada il binamızı bastı. Çevreye ateş açan ve binayı ateşe veren saldırgana uzun süre müdahale edilmedi. Saldırıda parti çalışanımız Deniz Poyraz yoldaşımız katledildi” denildi.

AK PARTİ SALDIRIYI KINADI…

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, İzmir’de HDP İl Başkanlığı’na düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Deniz Poyraz isimli parti çalışanının hayatını kaybettiği saldırıyı kınayan Dağ, İzmir Valiliği’nin konuyla ilgili açıklamasını paylaştı.

“HDP İzmir İl binasında gerçekleşen saldırı ve cinayeti kınıyorum.” diyen Dağ, “Türkiye’nin huzur ve güvenliğini bozmaya yönelik her türlü saldırı ve girişimin karşısında olduk, olmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

SALDIRGAN: KİMSEYLE BAĞIM YOK…

izmir Valiliği’nden yapılan açıklamada, “HDP il binasına, sağlık çalışanıyken istifaen ayrılmış olan O.G isimli şahıs girerek, parti çalışanı olan D.P. isimli şahsı tabanca ile ateş ederek öldürmüştür. Şüpheli şahıs yakalanmış olup olay tüm yönleriyle araştırılmaktadır” denildi.

HDP çalışanı Deniz Poyraz’ı öldüren eski sağlık çalışanı O.G.’nin ilk ifadesi ortaya çıktı.

Cumhuriyet’in haberine göre Terörle Mücadele Şubesi’nde gözaltında tutulan şüpheli, ifadesinde şunları kaydetti:

“Kimse ile bir bağlantım yok. PKK’dan nefret ettiğim için binaya girdim, rastgele ateş ettim.”

Gaziemir ilçesinde oturan O.G.’nin 27 yaşında olduğu öğrenildi.

BAHÇELİ’DEN SERT TEPKİ…

Sosyal medyadan açıklama yapan Bahçeli paylaşımlarında şu ifadelere yer verdi:

– Toplumsal huzur ve iç barış ortamımızı sabote etmek isteyen karanlık emeller bu defa İzmir’de sahneye çıkmıştır. Türkiye’nin karışmasını; etnik, ideolojik ve siyasi fay hatlarının kırılarak fitne depremlerinin oluşmasını hedefleyen iç ve dış provokasyonlar devreye alınmıştır.

– Suçluların menfur eliyle, sokakların melun izbeliğinde hıyanet ve husumet arayışına çıkan mihraklar bugün İzmir’de ateşle oynamaya kalkışmışlardır. Bu haliyle HDP’nin İzmir il binasına yapılan saldırı kanlı bir prova, toplumun sinir uçlarını test eden kalleş bir tertiptir.

– Bu vahim olayın içyüzü mutlaka deşifre edilmeli, önü ve arkası aydınlatılmalıdır. HDP’li yöneticilerin, Halk Tv’nin program akışını planlayan ve tahrikleri canlı tutan kişilerin sahip oldukları bilgi, belge ve bulguları derhal adli ve emniyet birimlerine ulaştırmaları şarttır.

İzmir’de HDP il binasını basıp bir kişiyi öldüren saldırganın ilk ifadesi ortaya çıktı
Saldırgan kendisine ülkücü görüntüsü vermeye çalışmış

– Saldırı gerçekleştikten hemen sonra, elinde tuttuğu silahı ve bozkurt işaretiyle fotoğrafları servis edilen saldırganın kararlılıkla üstüne gidilmeli, bağ ve bağlantıları, irtibat ve ilişki ağları hiçbir tavsamaya meydan vermeden araştırılmalı ve açığa çıkarılmalıdır.

“MHP’Yİ TÖHMET ALTINDA BIRAKMAYA KİMSENİN HADDİ YOKTUR”

– Bundan sonraki soruşturma ve kovuşturma safhalarının her aşamasına özel izin alarak katılmalarını beklediğimiz HDP’li ve CHP’li yöneticiler, konuyu istismar eden gazeteci ve televizyoncular ne biliyorlarsa anlatmalı ve gerçeğin ortaya çıkışına sonuna kadar hizmet etmelidir.

– Hasbelkader veya planlı bir senaryonun çerçevesinde bozkurt işareti yaparak sosyal medyadan yayımlayan bir cani üzerinden Milliyetçi Hareket Partisi’ni suçlamaya, töhmet altında bırakmaya, hatta yargısız infaz etmeye hiç kimsenin harcı olmadığı gibi hakkı da, haddi de yoktur.

– Katilin daha önceden çektirdiği fotoğraflarının birden bire nasıl tedavüle sokulduğu, buna kimlerin önayak olduğu, meselenin hangi odaklar vasıtasıyla Türk-Kürt ihtilafına taşınmak istendiği adaletin başlıca konusu olmalıdır.

– İnanıyorum ki, Kürt kökenli kardeşlerim oynanan oyuna ve kurulan tuzağa düşmeyeceklerdir.