Sıcak Bölgeler

İRAN’DAN ERBİL’E FÜZE SALDIRISI!..

İRAN’DAN ERBİL’E FÜZE SALDIRISI!..
  • YayınlandıMart 13, 2022

Geceyarısı saatlerinde Kuzey Irak Otonom Kürt Yönetimi başkentine 14 füzenin düştüğü bildirildi. Hedef, ABD Başkonsolosluk binasıydı, yayın bir alan etkilendi, can kaybı yok, ABD’den sert açıklama geldi,.

Erbil Valisi Ümid Hoşnav, yerel medya Rudaw’a yaptığı açıklamada, ABD konsolosluğuna yönelik ”terör saldırısı” olduğunu söyledi.

Saldırının füzelerle yapıldığını aktaran Hoşnav, olaydan sonra kentteki güvenlik güçlerinin alarma geçtiğini aktardı.

ABD Dışişlerinden yapılan açıklamada, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı ve konsolosluğunun zarar görmediği bildirildi.

Olayın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından soruşturulduğu belirtilen açıklamada, bu ”korkunç saldırı” ve şiddet olayı kınandı.

ABD Savunma Bakanlığı ise saldırıya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

Irak Başbakanı Kazımi’den, “Erbil saldırısı, halkımızın güvenliğini hedef aldı” açıklaması

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Aziz Erbil kentine saldırı ve sakinlerinin korkutulması, halkımızın güvenliğine saldırıdır.” dedi.

“Kardeşim” dediği Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani ile olayı görüştüğünü ifade eden Kazımi, “Güvenlik güçlerimizi; bu saldırıyla ilgili incelemeler yapacak. Kentlerimizin güvenliği ve halkımızın selametini hedef alan saldırılara karşı koyacağız.” dedi.

Başbakan Mesrur Barzani

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani, Erbil’e yapılan terör saldırısını şiddetle kınayarak, “Erbil korkaklara karşı boynunu eğmez. Erbil’de birkaç yere yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyorum.” ifadesini kullanmıştı.

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr da, Erbil’e yapılan füze saldırılarıyla ilgili, “Erbil, yenilgi ve ihanetin ateşi altında. Ey Erbil ve Kürtler; ulusal çoğunluk hükümeti gerçekleşene kadar size benden selam.” demişti.

Erbil Valisi Ümid Hoşnav, yerel medyaya yaptığı açıklamada, Erbil kentindeki ABD konsolosluğuna yönelik terör saldırısı düzenlendiğini belirtmişti.

Olayın terör saldırısı olduğunu ve füzelerle yapıldığını aktaran Hoşnav, saldırıdan sonra kentte güvenlik güçlerinin alarma geçtiğini aktarmıştı.

IKBY, Erbil’e füze saldırısında bir vatandaşın hafif yaralandığını duyurdu

IKBY İçişleri Bakanlığı tarafından Erbil’e yönelik füzeli saldırıya ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, saldırı sonucu bazı bina ve evlerde hasar meydana geldiği ancak can kaybının yaşanmadığı duyurularak, bir vatandaşın ise hafif bir şekilde yaralandığı ifade edildi.

Açıklamada, güvenlik güçlerinin saldırıya ilişkin soruşturma başlattığı duyuruldu.

Saldırının hedefinin “kentteki İsrail istihbarat ve güvenlik birimi” olduğu iddiası

Öte yandan, Lübnan Hizbullahı’na yakınlığıyla bilinen “Al Mayadeen” televizyonunda yayınlanan haberde, Erbil’deki saldırının hedefinin orada bulunan İsrail’e ait istihbarat ve güvenlik birimi olduğu ileri sürüldü.

İran’a yakın Irak’taki Şii milislerin sıkça kullandığı sosyal medya hesapları ve İran medyası, 13 Nisan 2021’de de Irak’ın kuzeyindeki İsrail üssünün hedef alındığını iddia etmişti.

IKBY Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil ise “IKBY sınırları içinde İsrail istihbarat servisi Mossad’a ait üssün hedef alındığı” iddialarının asılsız olduğunu belirtmişti. İddiaları yalanlayan Adil, “Daha önce de bizlere yönelik İsrail’in IKBY’de üssü bulunduğuna dair ithamlarda bulunulmuştur. Bize göre bu haberler ve ithamlar asılsızdır, amacı da bölgemize yönelik komplo girişimidir.” ifadelerini kullanmıştı.

BM Irak Yardım Misyonundan Erbil’e gerçekleştirilen füze saldırılarına kınama

Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu (UNAMI) resmi Twitter hesabından da Erbil’deki saldırıya ilişkin bir açıklama yapıldı.

“UNAMI, Erbil’e yönelik menfur füze saldırılarını şiddetle kınıyor.” ifadesinin kullanıldığı açıklamada, “Iraklıların, ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal eden, istikrarını ve birliğini baltalamayı amaçlayan her türlü eyleme karşı birlikte durmaya çağrıldığı” kaydedildi.

Açıklamada, “Bu korkakça saldırının faillerinden hesap sorulmalıdır.” ifadesine de yer verildi.

ABD’DEN SERT KINAMA

 ABD Dışişleri Bakanlığı, başkent Erbil’e yönelik füze saldırısını kınadı. Bakanlık saldırıda ABD hükumetine ait binaların zarar görmediğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü, Rûdaw’a yaptığı açıklamada, Erbil’i hedef alan füze saldırısında Amerikan hükumetine ait herhangi bir binanın hasar görmediğini, herhangi bir can kaybının bulunmadığını bildirdi.

“Bu terör saldırısı ve şiddet gösterisini kınıyoruz” diyen Dışişleri Sözcülüğü, Irak ve Kürdistan Bölgesi hükumetlerinin konuya ilişkin soruşturma başlattığını hatırlattı.