Sıcak Bölgeler

ERMENİSTAN’DA “IRKÇI-İNTİKAMCI CEPHE”NİN AĞIR YENİLGİSİ…

ERMENİSTAN’DA “IRKÇI-İNTİKAMCI CEPHE”NİN AĞIR YENİLGİSİ…
  • YayınlandıHaziran 21, 2021

Eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan liderliğinde örgütlenen “intikamcı/aşırı milliyetçi” KARABAĞ ÇETESİ, Başbakan Paşinyan karşısında ağır yenilgi aldı. Sonuç, bölgeye kalıcı istikrar getirebilir…

Ermenistan’da dün yapılan erken genel seçimi, resmi olmayan ilk sonuçlara göre oyların yüzde 53,9’unu alan Başbakan Nikol Paşinyan’ın liderliğindeki Sivil Sözleşme Partisi kazandı. Paşinyan zaferini ilan ederken, eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan’ın liderliğindeki Ermenistan İttifakı oyların yüzde 21’ini alabildi. Ermenistan İttifakı, sonucu tanımadığını açıkladı.

Nikol Paşinyan günün ilk saatlerinde yaptığı açıklamada, “Ermenistan halkı, partimize ülkeyi yönetme, bana da ülkeyi başbakan olarak yönetme yetkisi verdi” dedi.

Paşinyan, “Seçimlerde ikna edici bir zafer kazandığımızı ve parlamentoda tatmin edici bir çoğunluğa sahip olacağımızı biliyoruz” ifadelerini kullandı ve destekçilerinden başkent Erivan’ın en büyük meydanı olan Cumhuriyet Meydanı’nda toplanmalarını istedi.

Ermenistan'da seçim sonrası Paşinyan zafer ilan etti, Koçaryan sonucu  tanımadı - BBC News Türkçe
Robert Koçaryan seçim sonuçlarını hileli ilan etti ve meşru kabul etmidiğini açıkladı…

Ermenistan İttifakı ise Paşinyan’ın zaferini ve seçim sonuçlarını, “ihlaller incelenene dek” tanımayacağını açıkladı.

İttifak’tan yapılan yazılı açıklamada, “Oy kullanma merkezlerinden, organize ve planlı sahtekarlıklar yapıldığına yönelik yüzlerce sinyal geldi. Bu da güven eksikliği için ciddi bir neden teşkil ediyor” denildi.

Güney Kafkasya ülkelerinden Ermenistan üzerinde büyük etkiye sahip Rusya açısından 46 yaşındaki Paşinyan’ın seçimleri kazanması, Rusya tarafından arabuluculuğu yapılan Bakü ile Erivan arasındaki ateşkes anlaşmasının devamı adına önemli görülüyor. Söz konusu anlaşma, Dağlık Karabağ‘da 44 gün süren çatışmaların ardından geçen yıl 9 Kasım tarihinde imzalanmıştı. Ateşkes anlaşması aynı zamanda 2 bin Rus askerinin bölgede barış gücü olarak bulunmasına olanak sağlıyor.

Ermenistan İttifakı, kaybedilen 44 günlük savaşın intikamını almak üzerinde şekillenen intikamcı kimlikle Ermeni halkından oy talep etti. Ortaya çıkan sonuç, Ermenilerin büyük çoğunluğunun 10 Kasım 2020’de imzalanan üçlü ateşkes anlaşmasının çizdiği yol haritası doğrultusunda kalıcı çözüm aradığını gösterdi.

Paşinyan’ın seçmenden aldığı bu yüksek destekle Azerbaycan lideri İlham Aliyev ile kalıcı istikrar için masaya oturması bekleniyor.