Sıcak Bölgeler

DOĞU AKDENİZ’DE GERGİNLİK!..

DOĞU AKDENİZ’DE GERGİNLİK!..
  • YayınlandıNisan 18, 2021

Fransa, araştırma gemisi L’Atalante’yi Türkiye-Libya Deniz Sınırı Anlaşma bölgesine soktu, Yunanistan gemi için 15-18 Nisan tarihlerinde NAVTEX yayınladı, Türkiye bölgeye bir fırkateyn ile müdahale etti…

Türkiye-Libya arasında 2019 yılında varılan ve Doğu Akdeniz’deki tüm dengeleri değiştiren deniz sınırı anlaşmasına dönük kışkırtıcı eylemler sürüyor. Söz konusu anlaşmadan sonra Türkiye’ye karşı Doğu Akdeniz’de açık ittifak oluşturan Fransa ve Yunanistan, bu kez, sivil bir deniz araştırma gemisini kullanarak bu kışkırtmayı düzenlediler.

L'ATALANTE, Research vessel, IMO 8716071 | Vessel details |  BalticShipping.com

Fransız su altı araştırma gemisi L’Atalante, Girit adasının güney bölgesinde Türkiye-Libya anlaşmasıyla sınırlandırılmış ve Türkiye’nin egemenlik alanındaki bölgeye bilinçli olarak gönderildi.

Yunanistan, geminin Yunanistan-Mısır Deniz Sınırları Anlaşması çerçevesinde ve Yunan kıta sahanlığı üzerinde çalışacağını duyuran, 15-18 Nisan tarihlerine dönük bir NAVTEX yayınladı.

Türkiye bu uygulama karşısında ilk kez bir karşı-NAVTEX yayınlamadı, kendi egemenlik alanı olduğu için söz konusu geminin bölgeden çıkması için doğrudan bir fırkateyn sevk etti.

Yunanistan’ın greekcitytimes.com haber sitesi, Fransız gemisine bir Yunan fırkateyninin eşlik ettiğini belirtmekle yetindi.

Kaynaklar, yaşanılan gerginliğin NATO Karargahı’na yansımasının kaçınılmaz olduğunda birleşiyorlar.

Turkey Threatens French Research Ship Inside Greek EEZ - Greek City Times
YUNANİSTAN, MISIR’LA YAPMIŞ OLDUĞU DENİZ SINIRLARI ANLAŞMASI ÇERÇEVESİNDE DOĞU AKDENİZ’DEKİ SINIRLARININ BÖYLE OLDUĞUNU SAVUNUYOR.
Turkey strengthens Libyan position - European Centre for Counterterrorism  and Intelligence Studies
TÜRKİYE İLE LİBYA ARASINDA İMZALANAN DENİZ SINIRI ANLAŞMASINDA İSE, YUNANİSTAN-MISIR ALAŞMASINDA BELİRLENEN SINIRIN TAM ORTASINDA TÜRKİYE-LİBYA EGEMENLİK ALANI BULUNUYOR