Doğu Akdeniz / Kıbrıs

Biden AB’ye, “Türkiye tavize açık” mı dedi?..

Biden AB’ye, “Türkiye tavize açık” mı dedi?..
  • YayınlandıMart 18, 2021

REUTERS haberajansı, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı YENİ yaptırım planını geçici olarak askıya aldı. Ajans, Biden yönetiminin AB’ye “Türkiye taviz vermeye açık gözüküyor” mesajı ilettiğini ileri sürdü.

Reuters haber ajansı, üçü Avrupalı, biri Amerikalı ismini vermek istemeyen 4 diplomata dayandırdığı haberinde, Avrupa Birliği’nin TPAO’dan daha fazla yetkiliyi kara listeye alma planını dondurduğu haberini geçti.

Haberde , Avrupa Birliği’nin (AB), 25-26 Mart’ta yapılacak Liderler Zirvesi’nde Türkiye’ye yeni yaptırım uygulama planlarını askıya aldığını vurguladı.

Haberde, ABD Başkanı Joe Biden’ın Türkiye’ye yaptırımların uygulanmaması talebine AB’nin uyduğu belirtildi.

Reuters, yeni ABD Başkanı Joe Biden’ın “Ankara’nın taviz vermeye açık gözükmesinden” dolayı Brüksel’den Türkiye’ye yaptırım uygulamamasını talep ettiğini aktardı.

AVRUPALI YÖNETİCİLER ERDOĞAN’LA GÖRÜŞECEK

REUTERS’in bu haberinden sonra Türkiye-Avrupa diplomasisinin hareketleneceğine ilişkin bir başka haber daha geldi.

Michel, Von der Leyen assume top EU roles - TeleTrader.com

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel’in yarın (19.Mart.2021 Cuma) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile video konferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştireceği açıklandı.

Bir AB yetkilisi AFP’ye yaptığı açıklamada, görüşmede Türkiye ile Yunanistan arasındaki bu hafta içinde yapılan siyasi istişare toplantısının ele alınmasının beklendiğini belirtti.

Yetkili, “Görüşmede, Türkiye ile Yunanistan arasındaki toplantı, Kıbrıs’ta çözüm sürecinin yeniden başlatılmasına dair girişimler ve Libya’daki son durum gibi bölgesel gelişmelerin ele alınması bekleniyor” dedi.