Sıcak Bölgeler

ÇAVUŞOĞLU: DONBASS’TA TARAF DEĞİLİZ…

ÇAVUŞOĞLU: DONBASS’TA TARAF DEĞİLİZ…
  • YayınlandıNisan 15, 2021

“Kırım’ın ilhakı konusundaki tutumuz herkes tarafından biliniyor. Kimse endişe etmesin Montrö’yü ciddiyetle uyguluyoruz. Kanal İstanbul’da geçiş parası istememiz Montrö’yü ihlal değildir Boğaz’dan geçen gemileri zorla buraya yönlendiremeyiz. (Askeri) geminin tonajı-günü belirlenmiş, bu uygulanır”

Canlı yayınında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesi, Ermeni soykırımı, Yunanistan-Libya görüşmesi, S-400 sorunu, Ukrayna-Donbas krizi, Mısır ile olan ilişkiler ve son günlerde çok konuşulan Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili konulara açıklık getirdi. Çavuşoğlu’nun açıklamalarından KANAL İSTANBUL’UN MONTRÖ’NÜN ASKERİ TONAJ VE SAYI UYGULAMALARINA BAĞLI OLACAĞI da anlaşıldı.

“Ukrayna’nın da, Rusya’nın da toprak bütünlüğünü destekliyoruz. İlişkilerimiz iki ülke ile de iyi. Karadeniz’in barış denizi olmasını istiyoruz. Türkiye samimi şekide düşüncelerini belirtiyor. Kırım konusunda düşüncemiz belli. Ukrayna’ya da Rusya’ya da yaptığımız telkinler aynı. Yumuşamadan memnunuz, gerginlikten herkes etkilenir. Biz taraf tutmuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Putin ile telefonda görüştü.

“Kanal İstanbul projesi farklı, Montrö’yü ihlal anlamına gelmez”

“Türkiye Montrö kurallarını harfiyen uyguluyor. Bundan da Rusya ve başka bir ülkenin endişesinin olmaması lazım. Montrö’ye göre bunların sınırlaması belli. Boğazdan 15 bin tonu ve 9 gemiyi geçmemesi gerekiyor. Bu kurallar çerçevesinde geçişler oluyor. Rusya ve başka bir ülke bu konuda Türkiye’yi suçlayamaz, bu doğru değil. Ne gerekiyorsa onu uyguluyoruz”.

“Kanal İstanbul tartışması farklı. Bunun Montrö ile bir ilgisi yok. Boğazlardan geçişi ve Karadeniz’de kalış süresi belirlenmiş. Geminin geçmesi değil, tonaj ve kalacağı gün önemli. Kanal İstanbul açıldığında ticari gemilerin buradan geçmesi ücretli olabilir. Bu Montrö’yü ihlal anlamına gelmez. Kanal İstanbul açıldığında güvenli olduğu belgelenirse, şu an boğazdan geçemeyen buna uygun gemilerin de geçmesi gündeme gelecek. Boğazdan geçen gemileri zorla buraya yönlendirmediğimiz sürece Montrö’yü ihlal söz konusu değildir.”