Sıcak Bölgeler

CANLI BLOG: SİVİLLER ATEŞ ALTINDAN KAÇIYOR…

CANLI BLOG: SİVİLLER ATEŞ ALTINDAN KAÇIYOR…
  • YayınlandıMart 13, 2022

Ukrayna’nın birçok bölgesinde Rus birliklerin saldırısı devam ederken, siviller özellikle çatışmaların yoğun olduğu Mariupol’den kendi araçlarıyla çıkmaya çalışıyor. Ülkeyi terk edenlerlerin sayısı 3 milyonu aştı…

16-17 MART. 2022

Rusya ve Ukrayna birlikleri arasındaki çatışmalar 22’inci gününde sürüyor.  

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in doğusunda düşürülen bir Rus füzesinin parçalarının çok katlı bir binaya isabet etmesi sonucu en az bir kişinin öldüğü belirtildi. Arama-kurtarma ekipleri, olayda üç kişinin de yaralandığını açıkladı. 

Olaya ilişkin arama-kurtarma ekiplerinin sosyal medyada yayımladığı videoda, vurulan bir daireden alevler ve duman yükseldiği görülüyor. Sitede bulunan diğer apartmanların da pencerelerinin kırıldığı ve molozların yerde olduğu görüldü. Ekipler, binanın diğer sakinlerinin tahliye edildiğini kaydetti. 

Ukrayna ordusu, Suhoy Su-35 ve Su-30 olmak üzere iki Rus savaş uçağının Kiev yakınlarında düşürüldüğünü açıkladı. Rus ordusunun kara birliklerinin şu ana kadar kontrol sağladıkları yerleri ellerinde tutmaya odaklandığı belirtiliyor. Rus birliklerinin Isium’un güneyine sızarak Slovyansk yönünde bir saldırı gerçekleştirmeye çalıştığı; ancak başarılı olamadığı kaydedildi. Ülkenin kuzeydoğusunda Rus ablukası altındaki Isium kentinde insani durumun felaket boyutlarına geldiği belirtiliyor. 

Tiyatro binası yerle bir edildi

Kiev yakınlarındaki çatışmalar yoğunlaşırken, özellikle kuşatma altındaki Mariupol’da durum siviller için giderek zorlaşıyor. Çarşamba günü kentteki bir tiyatro binasının bombalandığı belirtildi. Mariupol Belediye Başkanı Vadim Boişenko, yerle bir olan binada buraya sığınan binden fazla kişinin bulunduğunu kaydederek, olayı “bir trajedi daha” şeklinde değerlendirdi. Saldırıda ölen ya da yaralananların sayısına ilişkin ise henüz bir bilgi verilmedi.

Kiev ve Moskova, saldırıdan birbirini sorumlu tutuyor. Ukrayna tarafı Rusya’nın bilinçli bir şekilde binayı bombaladığını öne sürerken, Rus tarafı ise saldırıdan Azov taburunu sorumlu tutuyor.

Siviller ateş altında kentten ayrılıyor

Kentteki çatışmaların yoğunlaşması nedeniyle siviller bir an önce Mariupol’den ayrılmaya çalışıyor. Boişenko, gece Telegram üzerinden sivillerin kendi araçlarıyla çıkabilecekleri bilgisini paylaştı. İki gün içinde Mariupol’den ayrılan araç sayısının 6 bin 500’ü bulduğu belirtildi. Bölgede ateşkes olmadığı için siviller ateş altında kentten kaçmak zorunda kalıyor.

Birleşmiş Milletler’e göre şu ana kadar Ukrayna’daki savaştan kaçanların sayısı üç milyonu aştı. Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Ukrayna’dan ayrılanların güvenliğine ilişkin ciddi kaygılarının olduğunu belirterek, insan ticareti ve cinsel istismar vakalarına dikkat çekti.

13.MART.2022

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Rubikov’un, “NATO Ukrayna’ya düzenli olarak silah sevk ederek savaşın uzamasına ve yayılmasına neden oluyor. Bu Rusya’nın güvenliği açısından tehdittir, bu nedenle, Ukrayna’ya dönük silah sevkiyat konvoylarını hedef almamız normal karşılanmalı” açıklamasından 24 saat sonra Polonya sınırında büyük bir roket saldırısı gerçekleştirdi.

Ukrayna’nın Lviv kentinde Uluslararası Barışı Koruma ve Güvenlik Merkezine, Rus ordusu tarafından düzenlenen saldırı sonucu 35 kişinin öldüğü, 134 kişinin yaralandığı bildirildi.

Lviv Valisi Maksim Kozicki, Rus ordusu tarafından gerçekleşen füze saldırısında 9 kişinin öldüğünü, 57 kişinin yaralandığını söyledi.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, yabancı eğitmenlerin çalıştığı uluslararası bir barış ve güvenlik merkezini hedef alan saldırıya tepki göstererek şunları kaydetti:

“Bu, AB-NATO sınırı yakınında barış ve güvenliğe yönelik yeni bir terör saldırısıdır. Bunu durdurmak için uygun önlemler alınmalıdır. (Ukrayna’nın) Gökyüzünü kapatın.”

Askeri kaynaklar, Rusya’nın bu saldırısının, NATO’ya açık bir meydan okuma olduğunda birleşiyorlar.

Siyasi kaynaklar ise, Rusya’nın bir sonraki aşamada bir NATO üyesi ülke olarak Polonya’nın topraklarını hedef alması halinde büyük bir dünya savaşının tetikleneceğinde de birleşiyorlar…

12.MART.2022

TSİ 17.25 Zelenskiy: Rusya Kiev’i yerle bir etmeden alamaz

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, 24 Şubat tarihinden beri süren savaşta yaklaşık 1300 Ukrayna askerinin hayatını kaybettiğin söyledi. Savaşta bazı küçük kasabaların tamamen yok olduğunu belirten Zelenskiy, Rusya’nın başkent Kiev’i ancak kenti yerle bir ettikten sonra alabileceğini ifade etti. Zelenskiy, Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakerelerin karşılıklı olarak ültimatom verilmesi şekilde ilerlemediğini, heyetlar arasında somut konuların müzakere edildiğini belirtti. Batı’nın barış müzakereleri konusunda yeterince çaba göstermediğini savunan Zelenskiy, Ukrayna’nın NATO üyesi olarak kabul edilmesi konusunda da İttifak içinde bir ortak konsensüs olmadığını söyledi.

TSİ 16.46 Scholz ve Macron, Putin ile görüştü

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı. Federal Hükümet’ten yapılan açıklamada, görüşmenin “Ukrayna’daki savaşı sona erdirmek için sürmekte olan uluslararası çabaların bir parçası olduğu” ve 75 dakika sürdüğü belirtildi. Scholz ve Macron’un, Putin’e Ukrayna’da derhal ateşkes ve diplomatik çözüm çağrısı yaptıkları açıklandı. Görüşmenin içeriği konusunda ise taraflar sessiz kalma konusunda anlaştı.

Scholz’un Putin’den önce de Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile görüştüğü ve durum hakkında bilgi aldığı açıklandı. İki lider yakın temasta kalma konusunda da anlaştı.

TSİ 16.32 Ukrayna savaşında sivil kayıpların sayısı 579’a yükseldi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Rusya’nın 24 Şubat tarihinde başlattığı Ukrayna işgalinde şimdiye kadar 579 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ölenlerden 42’sinin çocuk ve 18 yaşın altındaki gençler olduğu açıklandı. Cenevre’deki kuruluş 1002 kişinin de yaralandığını doğruladı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet gerçek sayıların çok daha yüksek olduğunu tahmin ettiklerini belirtti. Sivillerin ölümüne en başta top, füze gibi uzun menzilli silahların ve hava saldırılarının neden olduğu açıklandı.

TSİ 15.23 Moskova: Batı’nın gönderdiği silahlar meşru hedef

Rusya, Batı ülkelerini Ukrayna’ya silah göndermeme konusunda uyardı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riyabkov, Batı’nın silah sevkiyatlarını “meşru hedef” olarak gördükleri konusunda ABD’yi uyardıklarını söyledi. Riyabkov, Rus devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasında Ukrayna’ya silah göndermenin “sadece tehlikeli bir hamle olmadığını” aynı zamanda “bu konvoyları meşru hedefler haline getiren bir eylem” olduğunu ABD tarafına ilettiklerini belirtti. ABD yaptırımlarının “Rus ekonomisinin çeşitli sektörlerine ciddi bir darbe” olduğunu belirten Riyabkov, Moskova’nın zarar görmemek için “ölçülü bir biçimde hareket edeceğini” söyledi. Gerginliği tırmandırmak istemediklerini söyleyen Bakan yardımcısı, Batı medyasını ya da şirketlerini Rusya’dan çıkartmak gibi bir niyetlerinin olmadığını da ifade etti. 

22:29 ABD’den Ukrayna’ya Ek Yardım

ABD'den Ukrayna'ya gönderilen Javelin antitank silahları

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna için ek 200 milyon dolarlık silah ve diğer yardımları onayladığını açıkladı.

Biden yönetiminden üst düzey yönetim yetkililere göre karar, ABD’den Ukrayna’ya sağlanan toplam güvenlik yardımını 2021 başından bu yana 1,2 milyar dolara ve Rusya’nın Ukrayna’nın Kırım bölgesini ilhak ettiği 2014’ten bu yana 3,2 milyar dolara çıkarıyor.

Biden, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a gönderdiği yazıda, Ukrayna’nın savunması için Dış Yardım Yasası aracılığıyla sağlanacak 200 milyon doların tahsis edilmesi talimatı verdi.

İrpin Köprüsü'nden tahliye edilen siviller

22:28 “Rus Güçleri Tahliyeler Sırasında Yedi Sivili Öldürdü” İddiası

Ukrayna, Rus güçlerini Kiev yakınlarındaki çatışmalardan kaçmaya çalışan kadın ve çocuklara düzenlenen bir saldırıda yedi sivili öldürmekle suçladı.

Ukrayna istihbarat servisi bugünkü açıklamasında, aralarında biri çocuk yedi kişinin Peremoha köyünden kaçarken öldürüldüğünü duyurdu.

Açıklamada Ukraynalı yetkililer, Rus güçlerinin köyden ayrılan insanları geri dönmeye zorladığını söyledi.

Rusya açıklama yapmazken, Ukraynalı yetkililerin açıklamalarındaki iddialar henüz doğrulanamadı.