Sıcak Bölgeler

BUYRUN: MASAYA OTURDUĞUMUZ MISIR BUDUR…

BUYRUN: MASAYA OTURDUĞUMUZ MISIR BUDUR…
  • YayınlandıMayıs 20, 2021

Kıbrıs Rum Yunanistan ve Mısır’dan daha sıkı savunma iş birliği çağrısı geldi…Kıbrıs Rum, Yunanistan ve Mısır bölgelerinde artan gerginlik nedeniyle daha sıkı bir savunma iş birliğinin gerektiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Doğu Akdeniz’de petrol, doğal gaz “müjdeleri” olabileceğini aktardı.

HABER FOTOĞRAFI BİLGİ: Kıbrıs Rum Savunma Bakanı Petrides ve Yunanlı mevkidaşı Panagiotopulos ve Mısırlı Gen.Muhammed Zaki Lefkoşe’da samimi bir toplantı yaparak Türkiye karşı siyasetlerini belirlediler…

Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan ve Mısır’ın savunma bakanları, bölgede yükselen tehditlerin daha da sıkı bir iş birliğini gerekli kıldığını ve askeri olarak hazır olmak amacıyla daha fazla ülkeyi ortak askeri tatbikatlara davet edeceklerini söyledi.

Kıbrıs Rum Savunma Bakanı Haralambos Petrides, Yunan mevkidaşı Nikos Panagiotopulos ile Mısırlı mevkidaşı General Mohamed Zaki’yi üç ülke arasındaki savunma iş birliğini artırma amacıyla çarşamba günü Lefkoşa’da ağırladı.

Toplantı sonrasında açıklama yapan Yunan Savunma Bakanı Panagiotopulos, “Sağlam bir şekilde kurulmuş iş birliğimizi daha da geliştirmeye ve güçlü ile açık mesajlar göndermeye, aynı zamanda geniş bölgemizin geleceği için aynı değer ve hedefleri paylaştığımız diğer ülkelerin katılımı ile (iş birliğini) genişletme fırsatlarına bakmaya karar verdik” dedi.

Mısır Savunma Bakanı Zaki, üç bakanın terörizm, yasadışı göç ve yasadışı kaçakçılık gibi daha geniş bölgeden kaynaklanan tehditlere karşı daha iyi koordine olabilme yöntemlerini tartıştıklarını söyledi.

İsrail ile Hamas arasında Gazze Şeridi’nde yaşanan saldırıların yanı sıra Libya, Irak, Lübnan ve Suriye’deki gerilimlere değinen Kıbrıs Rum Savunma Bakanı Petrides ise üç bakanın bu konularda siyasi çözüme ihtiyaç duyulduğu konusunda fikir birliğine vardığını söyledi.

Türkiye’nin “yasadışı, kışkırtıcı ve tek taraflı” eylemlerini ret lafı…

Panagotopulos ve Petrides, Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs sularında uluslararası hukuka aykırı ve bölgesel istikrarı baltaladığını söyledikleri “yasadışı, kışkırtıcı ve tek taraflı” eylemlerini reddettiklerini ifade etti.

Ortak açıklama yapan üç bakan ise, “herhangi bir ülkenin egemenlik haklarını, toprak bütünlüğünü ve birliğini ihlal eden eylemleri” kınayarak uluslararası hukuka saygı gösterilmesini istediler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Erdoğan’dan Doğu Akdeniz’de “güzel müjde” olabilir açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Çarşamba akşamı Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde düzenlenen “Kütüphane Söyleşileri”nde yaptığı konuşmada Doğu Akdeniz’den yeni müjdeler almayı beklediklerini ifade etti. Erdoğan konuşmasında, “(Doğu Akdeniz’den) Şimdi güzel müjdeler de alıyoruz, bu müjdelerle beraber yakında inşallah petrol, doğal gaz, bunların haberini alırsanız şaşmayın” dedi.

Türkiye’nin 1974’te Kıbrıs’a yönelik başlattığı askeri harekatın yıldönümü olan 20 Temmuz’da Kuzey Kıbrıs’ta olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradan dünyaya mesajlar vereceğini söyledi. Erdoğan, “Kuzey Kıbrıs’tan vereceğimiz mesajlar sadece adayı değil tüm dünyayı ilgilendiriyor. Bu kararlılığı, bu duruşunuzu ortaya koyamazsanız kimse sizi adam yerine koymaz” ifadesini kullandı.