Sıcak Bölgeler

AMERİKA İLE AFGANİSTAN MÜZAKERESİ, TALİBAN ALARMDA!..

AMERİKA İLE AFGANİSTAN MÜZAKERESİ, TALİBAN ALARMDA!..
  • YayınlandıHaziran 24, 2021

Amerikan Genelkurmay Başkanı, son açıklamasında, Kabil Havalimanı güvenliğinde Türkler’de işin bir parçası olacak açıklamasını yaparken, bir Amerikan heyeti Ankara’da… Taliban, ülkede kalan yabancı güçleri işgal gücü ilan etti…

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hassas Güdüm Kiti-82 (HGK) Teslimat Töreni’nde ABD ile yapılacak Afganistan görüşmelerine ilişkin önemli ifadeler kullandı. Bakan Akar, “Teknik heyet geldi. Şu an için alınmış bir karar yok. Mevcut personel dışında bölgeye giden personelimiz bulunmuyor.” dedi.

ABD'li heyet Kabil Havalimanı'nın güvenliği görüşmesi için Türkiye'de -  Yeni Şafak

Bakan Akar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye her zaman Afganistanlı kardeşlerimizin barış, güven ve istikrarda yaşaması için çaba sarf etmiştir.

BM kararları çerçevesinde 2002’de göreve başlandığı andan itibaren Uluslararası güvenlik Yardım Kuvveti’ne, 2015’ten itibaren de NATO’nun kararlı destek misyonuna katkı sağlamayı sürdürüyoruz. Burada TSK mensuplarının ve diğer mensup arkadaşlarımızın başarıları da uluslararası kamuoyu tarafından saygı ile izlenmektedir.

Hali hazırda Kabil eğitim yardım danışmanlık komutanlığını Türkiye, TSK olarak biz yürütmekteyiz. Bugüne kadar elde edilen kazanımların korunması ve bu kapsamda 6 yıldır sürdürülmekte olan Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı işletilmesi sorumluluğunun gerekli şartlar sağlanırsa tarafımızdan devam ettirilmesi söz konusudur. Bu konuda görüşmeler devam ediyor.
Bu hususu diğer ülkelerle birlikte nasıl yapabileceğimiz konusunda çalışma yapıyoruz. ABD teknik heyeti de bugün şu anda bakanlığımıza geldi, görüşmeler yapıyoruz, devam ediliyor.

Şu an için alınmış herhangi bir karar yok. Mevcut personelimiz dışında bölgeye giden personelimiz bulunmamaktadır.

AMERİKAN GENELKURMAY BAŞKANI: TÜRKLER’LE GÖRÜŞÜYORUZ

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley Afganistan’da Kabil havaalanının güvenliğinin sağlanması konusunda Türkiye ile henüz yazılı bir anlaşma olmadığını; ancak Türkler’in havaalanında güvenliğin sağlanmasının bir parçası olacağını söyledi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Temsilciler Meclisi’nin Silahlı Hizmetler Komisyonu’ndaki oturumda 2022 yılı savunma bütçesine ilişkin soruları yanıtladı. Oturumda ABD ve Türkiye arasında Kabil havaalanının güvenliğinin sağlanması konusundaki görüşmeler gündeme geldi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Milley’ye “Türkiye ya da bir başka NATO müttefiki ile Kabil Havaalanı’nın güvenliği konusunda henüz bir anlaşma olmadığı doğru mu?” diye soruldu.

Genelkurmay Başkanı Milley, “Henüz yazılı bir anlaşma yok. Bu hafta bir toplantımız var. Sanırım hemen hemen son kısmına gelindi. Türkiye adına konuşmak ya da nihai anlaşmanın sonucuna ilişkin önceden yorum yapmak istemem ama Kabil havaalanının güvenliğinin korunacağı konusunda içim rahat. Türkler de bunun bir parçası olacak” yanıtını verdi.

TALİBAN: KALANI İŞGAL GÜCÜ SAYARIZ…

Taliban'dan Afgan ordusuna pusu - Mirahaber

Amerikan ordusunun yarısının çekildiği ve daha önceden ilan edilen 11 Eylül 2021 tarihine kadar da çekilmenin sonuçlanacağının anlaşıldığı Afganistan’da ise tam anlamıyla bir siyasi deprem yaşanıyor.

Amerika tarafından eğitilip donatılmış Afgan ordu mensuplarının silah ve ekipmanlarıyla Taliban’a katılması, bu örgütün özellikle Kabil çevresindeki yerleşim birimlerini hızla kontrol altına almaya başlaması Afganistan’ın yakın gelecekte Taliban tarafından yönetileceği beklentilerini güçlendirdi.

Taliban tarafından yapılan açıklamada, ülkede 11 Eylül 2021 tarihinden sonra kalmış tüm yabancı askerlerin işgal gücü olarak niteleneceği vurgulandı.

Örgüt sözcüsü, Türkiye’nin Kabil Havalimanı’nda kalmak istediği yönündeki gelişmelerin hatırlatılması üzerine, “Milli ve dini kimliği ne olursa olsun, özellikle NATO üyesi ülkelerin Afganistan’da kalmasına izin vermeyeceğiz, Afgan halkı bu ülkelerin askerlerini işgal gücü olarak görecek ve mücadelesini sürdürecektir” dedi.

ARDAN ZENTÜRK AFGANİSTAN ÜZERİNDEKİ TÜRK-AMERİKAN MÜZAKERESİNİ DEĞERLENDİRDİ