Sıcak Bölgeler

ABD-İSRAİL ARASINDA İRAN GERGİNLİĞİ…

ABD-İSRAİL ARASINDA İRAN GERGİNLİĞİ…
  • YayınlandıMart 19, 2022

Amerikan yönetiminin, Viyana’da süren nükleer anlaşma süreci çerçevesinde İran Devrim Muhafızları’nı “terör listesinden” çıkarmaya hazırlandığı bildirildi. İsrail bu gelişmeye sert tepki verdi…

Washington’da iyi haber alan ve “güvenilir” olarak kabul edilen siyasi/lobi kaynaklarının Axios yayın organına sızdırdığı bir bilgi, Amerika ile İsrail arasında sert bir gerginliğin doğmasına neden oldu.

Bilgi, Amerikan yönetiminin halen Viyana’da sürmekte olan ve sonuna gelindiği ifade edilen nükleer anlaşxma pazarlığının bir parçası olarak eski Başkan Trump döneminde “terör listesine” alınmış İran Devrim Muhafızları’nı bu listeden çıkarmaya hazırlandığı yönündeydi. Biden yönetimi işbaşına gelmesinden kısa bir süre önce, Yemen’de savaşan taraflardan biri olan İran yanlısı Husi örgütünü de terör listesinden çıkarmıştı. Bu örgüt, aslında yine Donald Trump’ın görevi devretmeye hazırlandığı sırada, BAE+İsrail’in baskısıyla o listeye alınmıştı.

İSRAİL’DEN ORTAK AÇIKLAMA

Günlerdir, özellikle İsrail sağ kanat siyaseti ve medya yayın organlarının “neden sessiz kalıyorsunuz” baskısı ile karşılaşan koalisyon ortakları Başbakan Naftali Bennet ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Twitter üzerinden İbranice yaptıkları ortak açıklamada, Amerikan yönetimine sert tepki gösterdiler.

“İran Devrim Muhafızları, Lübnan’da Hizbullah, Gazze’de İslami Cihad, Yemen’de Husiler, Irak’ta milisler demektir. Sayısız Amerikalının ve Yahudi’nin ölümünden sorumludurlar. Yahudi’yi sadece Yahudi, Hıristiyan’ı sadece Hıristayan olduğu için, Müslüman’ı da kendilerine biat etmeği için öldürürler. Bu örgütün terör listesinden çıkarılması terörizme karşı verilen mücadelenin ağır yara almasıdır” diyen İsrail yönetimi, bu örgütün İran rejiminin kanlı mekanizmasının ayrılmaz bir parçası olduğunu da vurguladılar.

Amerikan kaynakları, Washington ile Tahran’ın aslında geçtiğimiz haziran ayından bu yana bu konunun pazarlığını yaptığını fakat dini lider Hamaney’e yakın sertlik yanlısı Reisi’nin seçilmesinden sonra bu pazarlığın bir süre rafa kalktığını belirttiler. İran Devrim Muhafızları, doğrudan Hamaney’e bağlı ve rejimin merkezinde yer alan bir kurum olarak kabul ediliyor.

KASIM SÜLEYMAN İSUİKASTI DÖNÜM NOKTASIYDI…

Kasım Süleymani suikastı üzerinden bir yıl geçti ancak İran ile ABD arasındaki gerginlik azalmadı

İran Devrim Muhafızları’nın sınırdışındaki askeri ve casusluk faaliyetlerinden sorumlu, özellikle Irak-Suriye-Lübnan hattında İran’a bağlı Şii milis gruplar aracılığıyla sürdürülen vekalet savaşının ünlü komutanı Kasım Süleymani, 3 Ocak 2020 günü Şam’dan Bağdat’a intikali sırasında havalimanında bir dron saldırıs sonucu öldürülmüştü. Dönemin Amerikan Başkanı Donald Trump, “yüzlerce Amerikan askerinin ölümünden sorumlu” gördüğü Kasım Süleymani’nin öldürülme emrini bizzat kendisinin verdiğini de söylemişti.