Sıcak Bölgeler

ABD-ÇİN TARTIŞMASI: VİRÜS NEREDEN KAÇTI?

ABD-ÇİN TARTIŞMASI: VİRÜS NEREDEN KAÇTI?
  • YayınlandıMayıs 27, 2021

ABD Başkanı Joe Biden, COVID-19’a neden olan Corona virüsünün kökenini belirlenmesi emri verdi. Biden, Çin’de bir laboratuvar kazası üzerinde duruyor. Vuhan Viroloji Enstitüsü’nün 3 çalışanın salgından iki hafta önce hastaneye kaldırıldıkları istihbaratı gelişmeye neden oldu.

Çin Komünist Partisi bağlantılı Global Times gazetesi, laboratuvar sızıntısı teorisi daha fazla araştırılacaksa, ABD’nin Fort Detrick biyolojik silah üssü gibi tesislerine girilmesine de izin verilmesi gerektiğini yazdı. 

Başkan Joe Biden, COVID-19’a neden olan Corona virüsünün ilk olarak enfekte bir hayvanla insan temasından mı yoksa laboratuvar kazasından mı kaynaklandığı konusunda ABD istihbarat topluluğunun ikiye ayrıldığını kaydetti.

Biden, salgının kökenleri hakkında daha fazla soruşturma çağrısında bulunduğunu açıkladı.

ABD istihbaratının iki farklı senaryoyu da incelediğini belirten Biden, yetkililerin mevcut sonuçlara güvenlerinin düşük olduğunu ve hangi senaryonun daha yüksek ihtimal olduğu konusunda bölündüğünü söyledi.

Biden, “İstihbarat topluluğundan, bizi kesin bir sonuca yaklaştırabilecek bilgileri toplama ve analiz etme çabalarını iki katına çıkarmasını ve 90 gün içinde bana rapor vermelerini istedim. Bu raporun bir parçası olarak, Çin’e yönelik belirli sorular da dahil olmak üzere gerekli olabilecek daha fazla alanda soruşturma talep ettim’’ dedi.

Biden’ın özel ve sonuçsuz kalmış ABD istihbarat değerlendirmelerini olağandışı şekilde kamuya ifşa etmesi, Corona virüsünün nereden kaynaklandığı konusunda yönetim içindeki tartışmaları da ortaya çıkarmış oldu.

Ayrıca, virüsün doğa yerine bir Çin araştırma laboratuvarından ortaya çıkmış olabileceği teorisine de yeniden gündeme getirmiş oldu.

Salgın dünya çapında 3 milyondan fazla insanın hayatına mal oldu. Uzmanlar arasında virüsün kaynağı hala tartışmalı. Bilinen ilk vakalar, 2019’un Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı.

ÇİN’DEN GELİŞMEYE SERT TEPKİ

Çin ise Biden’a sert tepki gösterdi ve Amerikan yönetimini, dikkatleri “ABD’nin pandemiyle mücadeledeki zayıf sicilinden uzaklaştırmak için komplo teorileri yaymakla” suçladı.

ABD’nin pandemide kendi rolü üzerine düşünmesi ve sorumluluğu sadece Çin’in üstüne atmaması gerektiğini söyleyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, ABD’deki 33 milyon vaka ve 600 bin ölüme dikkat çekerek “Vicdanınız ne kadar temiz” sorusunu yöneltti.

Irak’ın kitle imha silahları hakkında dünyayı yanıltan istihbarat kurumlarının şu anda koronavirüsün araştırılması için kullanıldığını dile getiren Çinli sözcü, “Aynı zamanda ABD’deki Fort Detrick Üssü’nün şüphe dolu olduğunu vurgulamak istiyorum” diyerek ABD’nin 200’den fazla biyolojik laboratuvarında ne kadar sır saklandığını sordu. 

Temmuz 2019’da Kuzey Virginia eyaletinde açıklanamayan bir solunum yolları hastalığının ve Wisconsin eyaletinde e-sigara kaynaklı bir hastalık salgınının patlak verdiğini hatırlatan Zhao, “ABD, bu vakalarla ilgili ayrıntılı veri ve enformasyonu uluslararası topluma ne zaman sunacak? ABD, uluslararası topluma açıklama borçlu” dedi.

Amerikan ordusuna bağı Fort Detrick Üssü, ABD’nin biyolojik silahlar üzerinde çalışmalarını sürdüren önemli laboratuvarlarından birini barındırıyor.

Çin Komünist Partisi bağlantılı Global Times gazetesi, laboratuvar sızıntısı teorisi daha fazla araştırılacaksa, ABD’nin tesislerine girilmesine de izin verilmesi gerektiğini yazdı. 

Maryland eyaletindeki Fort Detrick Üssü’nün evsahipliği yaptığı biyolojik silahlar dahil biyoteknoloji laboratuvarları, Çin Twitter’ı konumundaki Weibo’da en sıcak gündem konularından biri. 2019’da Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, güvenlik endişeleri nedeniyle Fort Detrick’in mikrop araştırma laboratuvarını kapatmıştı.

WHO, RAPORUNDA NE DEMİŞTİ?

US President Biden orders more intel investigation of COVID-19 origin |  Arab News
ABD Başkanı Joe Biden’ın Amerikan istihbarat servislerine verdiği son talimat, bir kez daha Çin’in Vuhan Viroloji Enstitüsü’nü dünyanın gündemine getirdi. Eski Başkan Trump, COVID19’un bu laboratuvardan kaçtığını ısrarla savunmuştu.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, virüsün Vuhan Viroloji Enstitüsü’ne dayandığı iddialarını dile getirdi. Bu iddia ABD’de büyük oranda komplo teorisi olarak görülüp reddedildi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Mart ayında Covid-19’un kökeni konusunda Çinli bilim insanlarıyla ortak hazırladığı raporda, salgının bir laboratuvarda başlamış olma ihtimalinin “aşırı derecede az” olduğunu belirtmişti. Ancak WHO bu alanda yeni çalışmalar yapılması gerektiğini de kabul etmişti.

Ancak ABD’de son günlerde istihbarat kaynaklarına dayandırılan bazı haberlerde Vuhan Viroloji Enstitüsü’nün üç üyesinin Kasım 2019’da, Çin’in yeni bir hastalık görüldüğünü kabul etmesinden birkaç hafta önce hastaneye yatırıldığı bildirildi.

Amerikan hükümetinin baş sağlık danışmanı Anthony Fauci, hala virüsün insanlardan hayvanlara bulaştığını düşündüğünü söylemiş ancak geçen ay, virüsün doğal yollardan geliştiğinden tam olarak emin olmadığını itiraf etmişti.

ABD Sağlık Bakanı Xavier Beccera da WHO’ya, virüsün kökenleri hakkında “şeffaf” bir soruşturma yapılması çağrısında bulundu.