Sıcak Bölgeler

“ABD Afrika Boynuzu’na müdahale edecek…”

“ABD Afrika Boynuzu’na müdahale edecek…”
  • YayınlandıOcak 23, 2021

Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Senato’daki onaylanma toplantılarında, Biden yönetiminin Etiyopya-Sudan-Mısır hattında şekillenen “Nil Barajı Krizi”ne sessiz kalmayacağını çünkü krizin her an patlama ihtimali olduğunu söyledi…

Afrika ülkeleri arasında Temmuz 2020’den bu yana şekillenen “su krizi” yeni Amerikan yönetiminin önde gelen gündem maddelerinden biri oldu…

Yeni Başkanı Biden’in Dışişleri Bakanlığı için önerdiği ve Amerikan Senatosu’ndan göreve başlama onayı alması gereken Antony Blinken, yeni yönetimin Afrika Boynuzu’ndaki istikrar için yoğun çaba göstereceğini söyledi.

Demokrat Senatör Chris Coons’un Etiyopya’nın Mavi Nil üzerinde inşa ettiği Büyük Etiyopya Rönesans Barajı (BERB) hakkındaki sorusu üzerine Blinken, “Etiyopya-Sudan ve Mısır’ı karşı karşıya getiren bu sorun, özellikle son dönemde Etiyopya ile Sudan arasında yaşanılan sınır çatışmaları, bu sorunun patlaması ihtimalini yükseltiyor. Buna izin veremeyiz, yönetim olarak Afrika Boynuzu’nda istikrar önceliğimizdir” dedi.

The GERD Dispute and de-Egyptization of the Nile River
Etiyopya’nın Mavi Nil üzerinde inşasına 2011 yılında başladığı barajın sus tutmaya başlaması Sudan ve Mısır ile askeri gerginliğin doğmasına neden oldu.

ABD eski Başkanı Trump, Mısır’dan gelen çağrı üzerine Eylül 2019’da bu soruna müdahale etmiş, Hazine eski Bakanı Steven Mnuchin’in yoğun çabalarıyla Şubat 2020’de üçlü bir anlaşma imkanı doğmuş fakat Etiyopya son anda herhangi bir anlaşma imzalamaktan kaçınmıştı.

Bu gelişme sonrasında, Etiyopya’nın Tigray bölgesinde ayaklanma yaşandı, Etiyopya ordusunun bu bölgeye yaptığı sert müdahalenin devamında ise, Etiyopya ile Sudan sınırdaki El-Faşa bölgesinde çatışmaya başladılar.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmet’in isim vermeden bu gelişmeler ile ilgili olarak Mısır’ı sorumlu göstermesi ise bölgedeki gerilin tırmanmasına neden oldu.