Seyahat Yazıları

TAM KAPANMADA KAÇIŞ NOKTASI: KARAVAN…

TAM KAPANMADA KAÇIŞ NOKTASI: KARAVAN…
  • YayınlandıMayıs 7, 2021

COVİD19 salgınının başlamasından bu yana karavanda yaşama tüm dünyada öne geçen bir kavram oldu. Türkiye’de de gelişme aynı rotada ve artık insanlar özellikle tam kapanmada önce bir karavan kiralıyor.

Maltepe Orhangazi Şehir Parkı’nın içindeki karavan parkta günlerini geçiren karavancılar, yasaklarda evlerinde kapalı alanda olmaktansa doğada olmayı tercih ettiklerini belirtiyor. İnsanlardan izole bir ortamda bulunduklarını da ifade eden karavancılar, aileleriyle birlikte açık havada olmanın mutluluk verici olduğunu söylüyor.

Sınıf öğretmeni Şule Eda Öztürk, pandemi sonrası karavan parkına gelenler arasında. Öztürk, “Açıkçası pandemiyi burada insanlardan izole olarak geçiriyoruz. Derslerimi de online olarak karavanımdan veriyorum. Burada kendimize kasaba gibi bir yer oluşturduk. Açıkçası böyle bir karar aldığımız için çok mutluyum. Tabii ki insana pozitif etkisi de büyük. Çünkü evlerimizde bunaldığımızda ya da sıkıldığımızda en fazla balkona çıkabiliyoruz. Burada ise sahil havası alabiliyoruz. Bu bizim için büyük bir avantaj” diyor.

“Türkiye’de bir karavan kültürü oluşuyor”

Salgın nedeni ile tatilcilerin yeni gözdesi karavan turizmi - Seyahat  haberleri

Bir restoranda mutfak şefi olan Aydın Mete, pandemi nedeniyle çalıştığı restoranın kapalı olmasından dolayı vaktini karavanında geçirdiğini söyledi. Mete, “Yaklaşık 1,5 senedir bu karavanı kullanıyoruz. Bizim için aslında bir sosyalleşme aracı oldu. Onun dışında malum İstanbul gibi büyük kentlerde evde yaşam çok zor oluyor. Burada ise hem açık alan hem de temiz hava var. Komşularımızla zamanla dostluklarımız oluştu. Aynı zamanda karavan kültürünü de öğrenmiş olduk. Türkiye’de birçok insan önceden bu karavan kültürünü bilmiyordu ama şu anda ciddi anlamda Türkiye’de bir karavan kültürü oluşuyor” şeklinde konuştu.