Sanat-Sinema

SİNEMADA INDIANA JONES-5 HEYECANI…

SİNEMADA INDIANA JONES-5 HEYECANI…
  • YayınlandıNisan 18, 2021

Tüm zamanların en gözüpek serüvencisi, tarihçi, asker ve arkeoloji profesörü Dr.Henry Walton “Indiana Jones” Jr, (Harisson Ford) yine beyazperdede… Fötr şapkasıyla yeni bir maceraya girecek ama konusu henüz açıklanmadı…

Mads Mikkelsen, “Indiana Jones 5” filminde yer alacak ve popüler macera serisinin son bölümünde Harrison Ford ve Phoebe Waller-Bridge‘le birlikte rol alacak. James Mangold, yönetmen koltuğunu ilk dört “Indiana Jones” filmini yöneten Steven Spielberg‘den devraldı. Spielberg’in hala filmin yapımında yer alması bekleniyor ve Kathleen Kennedy, Frank Marshall ve Simon Emanuel’le birlikte yapımcı olarak görev yapacak.

Mads Mikkelsen, Indiana Jones 5 Kadrosuna Katıldı – Kayıp Rıhtım
Kadroya katılan Mikkelsen’in yeni macerada hangi karakteri canlandıracağı henüz açıklanmadı.

78 yaşındaki Ford, fötr şapka giyen, gösterişli arkeolog olarak ikonik rolünü yeniden canlandırıyor. Konu ayrıntıları açıklanmadı ve Mikkelsen’in filmde kimin oynayacağı henüz belli değil. “Indiana Jones 5” defalarca ertelendi. Şu anda, 1981’de “Raiders of the Lost Ark“ın yayınlanmasından kırk yıl sonra, 29 Temmuz 2022’de sinemalarda gösterime girecek. 1984 yapımı “Indiana Jones and the Temple of Doom” ve 1989’da çekilen “Indiana Jones and the Last Crusade” de dahil olmak üzere önceki Indiana Jones filmleri dünya çapında yaklaşık 2 milyar $ hasılat getirdi.

Phoebe Waller-Bridge, Harrison Ford'lu 'Indiana Jones 5'ın Kadrosunda -  Haberler - Beyazperde.com
Phoebe Waller-Bridge yeni Indiana Jones filminin kadın kahramanı…

Son bölüm olan, 2008 yapımı “Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull“, dünya çapında 790 milyon dolar hasılatla büyük bir ticari hit oldu. Ünlü film serilerine yabancı olmayan Mikkelsen’in önceki benzer çalışmaları arasında “Casino Royale”, “Rogue One: A Star Wars Story” ve Marvel’in “Doctor Strange”i sayılabilir. Mikkelsen, “Fantastik Canavarlar 3” filminde, Johnny Depp’in yerine karanlık büyücü Gellert Grindelwald olarak yer alıyor. Oyuncunun son filmi “Another Round”, Thomas Vinterberg için en iyi yönetmen ve film için en iyi uluslararası film dahil olmak üzere iki Oscar adaylığı elde etti. 

BİR SİNEMA KÜLTÜRÜ OLARAK INDIANA JONES

Dr. Henry Walton “Indiana” Jones, Jr., maceraperest, tarihçi, asker ve arkeoloji profesörüdür. Indiana Jones serisinin baş karakteridir. George Lucas, karakteri 1930’lu yılların film serilerindeki aksiyon kahramanlarından ilham alarak yarattı. Karakter ilk olarak 1981 yapımı Kutsal Hazine Avcıları filminde, ardından da 1984’te Kamçılı Adam‘da, 1989’da Son Macera‘da, 1992 ve 1996 yılları arasında gösterilen The Young Indiana Jones Chronicles‘ta ve 2008’de Kristal Kafatası Krallığı‘nda yer aldı. Karakter sinema filmleri ve televizyon dizilerine ek olarak romanlarda, çizgi kitaplarda, video oyunlarında ve çeşitli medyalarda yer aldı. Ayrıca benzeri Disneyland ve Tokyo DisneySea‘de bulunan Indiana Jones Adventure adlı bir tema parkına da sahip oldu.

Indiana Jones’u Harrison Ford dışında, Son Macera filminde River Phoenix (gençlik hâlini), televizyon serisi The Young Indiana Jones Chronicles‘ta da Corey CarrierSean Patrick Flanery ve George Hall canlandırdı. Karakteri Indiana Jones and the Fate of Atlantis ve Indiana Jones and the Infernal Machine video oyunlarında Doug LeeIndiana Jones and the Emperor’s Tomb oyununda David Esch seslendirdi.

Aslında Kutsal Hazine Avcıları filminde karakteri canlandırması için Tom Selleck ile anlaşılmıştı. Ancak Selleck o sıralarda Magnum P.I. dizisinde rol aldığı için oyuncu kadrosuna Harrison Ford katıldı. Karakterin ikonik teçhizatı Jim Steranko tarafından tasarlandı. Kristal Kafatası Krallığı filminde oğlu Mutt Williams ile tanıştı.

Serinin filmleri