Sağlık Araştırmaları

FRANSA-İNGİLTERE’DEN TÜRKİYE’YE KARANTİNA

FRANSA-İNGİLTERE’DEN TÜRKİYE’YE KARANTİNA
  • YayınlandıMayıs 8, 2021

İki Avrupa devleti, Türkiye’den gelenlere 10 günlük karantina uygulaması zorunlu kılan kararları uygulamaya soktu

Fransa, Covid-19 nedeniyle Türkiye’den gelenlere karantina uygulanmasını zorunlu hale getirdi.

Karantina süresi 10 gün olarak belirlenirken uygulamaya 8 Mayıs Cumartesi gece yarısından itibaren başlanacak.

Fransa’nın listeye eklediği yedi ülke şunlar: Bangladeş, Sri Lanka, Pakistan, Nepal, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar.

Türkiye Fransa’dan fazla aşı yaptı

Dünya çapında devam etmekte olan COVID-19 aşılama çalışmalarıyla ilgili verileri derleyen Ourworldindata.org web sitesine göre 2020 yılının başlarında vaka sayısında patlama yaparak salgının merkez üssü haline gelen Avrupa’da İngiltere 50 milyon 90 bin doz, Almanya 30 milyon 150 bin, Fransa ise 22 milyon 410 bin doz aşı yaptı.

Türkiye ise Fransa’dan da fazla, 24 milyon 12 bin doz aşı yapmış olmasına rağmen günlük vaka sayılarında dünya genelinde en hızlı ve en çok artışı yaşayan ülkelerden biri olduğu için önlemlerin ve tedbirlerin sıkı alındığı ülkeler arasında kalmaya devam ediyor.

Türkiye’de bu sebeple turizm sezonundan hemen önce ilan edilen tam kapanmanın sonuç verip vermeyeceği merak konusu.

İngiltere de Türkiye’yi “kırmızı liste”ye aldı

17 Mayıs itibarıyla uluslararası yolcu ulaşımına izin vermeye hazırlanan İngiltere Covid-19 tedbirleri kapsamında hayata geçireceği trafik ışığı sistemine göre sıralanan ülkeleri açıkladı.

Türkiye, Maldivler ve Nepal’le birlikte kırmız listeye dahil edildi. Kararı Ulaştırma Bakanı Grant Shapps bir basın toplantısında duyurdu. Bakan, kırmızı, sarı ve yeşil listelere alınan ülkelerin durumunun her üç haftada bir yeniden değerlendirileceğini kaydetti.

Kırmızı listedeki ülkelerden seyahat edenlere İngiltere’ye vardıklarında, masraflarını kendileri karşılamak suretıyle İngiliz hükümetinin belirdiği otellerden birinde 10 gün karantinada kalma zorunluluğu getirildi.