Politika

TANSU ÇİLLER SİYASETE GERİ DÖNÜYOR

TANSU ÇİLLER SİYASETE GERİ DÖNÜYOR
  • YayınlandıMart 13, 2022

Tansu Çiller’e yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre 2020’de kurulan Bizim Parti, Çiller ve ekibi tarafından yeni partiye dönüştürülecek.

Türkiye’nin ilk ve tek kadın başbakanı olan Tansu Çiller’in ismi bugünlerde yeniden gündemde. Çiller aktif siyasete dönüyor.

2002 yılında aktif siyasetten çekilen Çiller’in 20 yılın ardından bugünlerde yeniden merkez sağ için nabız yokladığı, bazı partilerin liderleri ile görüşmeler yaptığı belirtilmişti.

DW Türkçe’nin Çiller’e yakın isimlerden edindiği bilgiye göre, Çiller yeni bir parti kurmayacak ve 2020 yılında kurulan Bizim Parti’nin ismi değiştirilecek. Partinin yeni yüzü için Büyük Türkiye Partisi ismi konuşuluyor.

Şu anda eski DYP’li isimlerle ve şu anda başka partilerde görev almış siyasetçilerle Çiller’in ekibine katılım için görüşmeler sürüyor. 

Çiller de geçtiğimiz günlerde hükümete yakın bir televizyon kanalının etkinliğinde geri dönüş sinyali vererek, “Ben milletimi özledim. Kim ne kadar isterse, o kadarını alır. Bu benim bir borcum. Bu benim üstümde bir vebal. Yani karar vermiş durumda değilim. Ama neye karar verirsem vereyim bunu koltuk için yapmayacağım, bunu bir ikbal için yapmayacağım” demişti.

MERAL AKŞENER’E KARŞI CUMHUR İTTİFAKI’NDA

Siyaset kulisleri, Tansu Çiller’in yıllar sonra ve Türk kamuoyunda hakkındaki anıların silinmediği bir dönemde yeniden siyaset sahnesine çıkmasının nedeninin, son yıllarda oy oranını artıran İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e karşı bir atak olduğunda birleşiyorlar.

Susurluk Skandalı sonrasında görevinden istifa etmek zorunda kalan dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın yerine Çiller kabinesinde yer alan Meral Akşener’e karşı yürütülecek kampanyada Çiller’in öncelik etmesi bekleniyor,.

Türkiye 20223 yılında bir tek oyun bil eçok önemli olduğu bir seçime girecek, Çiller’in Cumhur İttifakı üyesi olarak Akşener’in oylarında yüzde 3’lük bir düşüş sağlamasının bile çok önemli olduğu vungulanıyor.