Politika

SİYASETTE -yine- MENDERES TARTIŞMASI…

SİYASETTE -yine- MENDERES TARTIŞMASI…
  • YayınlandıNisan 21, 2021

Türkiye siyaseti 1960’ı bir türlü aşamıyor. Engin Altay Erdoğan için “sonu Menderes’e benzemesin” dedi, açıklama tekrar darbe tartışmalarını gündeme getirdi…

CHP Grup Başkanveki Engin Altay’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözleri siyasette yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

Katıldığı bir televizyon programında konuşan Altay, 27 Mayıs 1960 Darbesi sonrası idam edilen Başbakan Adnan Menderes’in dinci odaklara yüz verdiğini, ardından ise Atatürk’ü koruma konunu yapmak zorunda kaldığını iddia etti.

ULUSGAZETE NOTU: Adnan Menderes, Atatürk’ü koruma kanunu, irticai faaliyetlere karşı değil, 1938-1950 arasındaki İsmet İnönü’nün MİLLİ ŞEF DÖNEMİ’nde cumhuriyetin kurucusunun fotoğrafının para ve okullar başta her yerden kaldırılarak İnönü’nün öne çıkarılması nedeniyle kabul etti.


Altay, “Umarım Erdoğan’ın da sonu benzemesin Menderes’e” ifadelerini kullandı.

ltay’ın sözlerine AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş sert tepki gösterdi.

Bir kesimin Şehit Başbakan Adnan Menderes’in sonunu hatırlatmaktan vazgeçmediğini belirten Kurtulmuş, “Unutmayın! Kılıcınızın iki tarafının da kestiği o kara günler geride kaldı” ifadelerini kullandı.

Ülkede milli iradeyi sadece katledilmeye layık gören bir kesim olduğunu hatırlatan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de, “Ama milletimiz bu katliam siyasetine geçit vermez. Millet egemenliğine bir daha asla göz dikemezler.” dedi.

Menderes'in üzerinden Başkan Erdoğan'a hadsizce tehditte bulunan CHP'li  Altay'a İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan tepki - Takvim

Altay’a bir tepki de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Fahrettin Altun’dan geldi. Tehdit savuran milli irade düşmanlarına karşı hep ayakta olduklarını vurgulayan Altun, “Darbeci zihniyetin zavallıları her daim karşılarında aziz milletizi bulacaktır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de siyasete, demokrasiye ve millete inanmayan bir kesimin halen darbeyi iktidar aracı olarak gördüğünü vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise “Menderes’in sonunu Erdoğan’a yakıştırmak…Vallahi sizi, 15 Temmuz’dan beter yaparız…” diyerek Altay’ın sözlerine tepki gösterdi.

SOYLU’DAN SERT TEPKİ

Altay’ın katıldığı televizyon programında sarf ettiği sözlere ilişkin videoyu sosyal medya hesabından paylaşan Soylu, “Tarih fukarası, cahil.. Siyasete, demokrasiye, millete inanmayan, hala darbeyi iktidar aracı gören zavallılar… Menderes’in sonunu Erdoğan’a yakıştırmak. Vallahi sizi, 15 Temmuz’dan beter yaparız…” ifadelerini kullandı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın skandal sözlerine peş peşe sert  tepkiler! - Son Dakika Siyaset Haberleri

SÖZCÜ ÖMER ÇELİK: MEYDAN OKUYORUZ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın katıldığı bir canlı yayındaki sözlerine tepki gösterdi. Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Milli iradeyi ölümle tehdit edenlere meydan okuyoruz. Elinizden geleni ardınıza koymayın. Cumhurbaşkanımızı ‘Menderes’in sonu’ ile tehdit edenlere diyoruz ki; ‘Buyrun gelin, biz burdayız.’ Siz ‘Menderes’in sonu’ diye tehdit edin, biz milli irade diyerek dimdik karşınızdayız.”

CHP'li Engin Altay, Başkan Erdoğan'ı "Menderes'in sonu" ile tehdit etti

ENGİN ALTAY’IN TARTIŞMA OLUŞTURAN SÖZLERİ ŞÖYLE GELİŞTİ:

https://youtu.be/7JXKXLdpxMw