Politika

SİYASET SEÇİM KANUNUNA KİLİTLENDİ…

SİYASET SEÇİM KANUNUNA KİLİTLENDİ…
  • YayınlandıMart 15, 2022

AK Parti ve MHP’nin ortak hazırladığı seçim kanunu teklifi, ittifak uygulamasını tartışmaya açtı… Cumhur İttifakı, “Haksızlıkları giderecek”, muhalefet partileri “İttifakları bitirecek” diyor. Barajın yüzde 7’ye düşürülmesine de tepki var.

Cumhur İttifakı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı 15 maddelik Seçim Kanunu teklifi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin imzasıyla TBMM’ye sunuldu. Seçim barajını yüzde 10’dan yüzde 7’ye düşürmeyi öngören teklifin en çok konuşulan bölümü ise ikinci maddede yer alan ittifaklara ilişkin düzenleme oldu. Düzenleme, ittifakı oluşturan partilerin her birinin çıkartacağı milletvekili sayısı, her seçim bölgesinde ittifak içinde elde ettiği oy sayısı esas alınarak D’Hondt uygulamasıyla belirlenmesini öngörüyor.

D’Hondt uygulamasında partilerin bir seçim bölgesinde aldığı oy miktarı, o bölgenin milletvekili sayısına ulaşana kadar 1’den başlayarak bölünüyor. Bunun sonucunda elde edilen sayılar en çoktan en aza sıralanıyor ve milletvekili sayısı dağıtılıyor. Bu hesaplama sonucunda bölgedeki milletvekili sayısına ulaşılana kadar sürüyor.

Mevcut kanuna göre ise oylar önce ittifak partilerine dağıtılıyor, partiler milletvekili paylaşımı usulüne göre kendi arasında dağıtımını yapıyor. Bu durumda iki milletvekilinin seçildiği bir seçim bölgesinde üçüncü olan parti, ittifakta olduğu için “artık oy”larla ikinci partinin önüne geçip milletvekili çıkartabiliyordu.

AKParti’li Yazıcı: Partilerin görünür olmasını sağladık

Hayati Yazıcı kimdir, kaç yaşında ve nerelidir? AK Parti TBMM Başkan adayı Hayati  Yazıcı mı? | Gündem Haberleri

AKParti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, teklife ilişkin TBMM’de basın toplantısı düzenlerken gazetecilerin de sorularını yanıtladı.

Yazıcı, ittifaklara yönelik düzenleme ile ilgili “İttifakın mevcut durumda barajı geçmesi halinde oylar ittifak içinde toplanıyor. Kaç milletvekili çıkaracağı da genel D’Hondt sıralamasına giriyor, ittifak ayrı bir kategori haline geliyor. İttifakı oluşturan partilerin, o milletvekilleri gene oy oranlarına göre, ortak oyun da dağılımı hesabı yapılmak suretiyle kendi içinde hesaplanıyor” açıklamasını yaptı. 

Her partinin D’Hondt uygulamasında görünür olmasını sağladıklarını ifade eden Yazıcı, “İttifakı oluşturan partilerin oy oranları, ittifak çerçevesinde oyu belirlenecek, o oyla birlikte D’Hondt sıralamasına girecek. İttifak içinde aldıkları oy ittifak içinde belirlenecek, sonra ittifakı oluşturan her partinin aldığı oyun miktarı oranları D’Hondt sıralamasında işlem görecek. ‘Artık oy’ yansıması, oy verme hakkının sapmasına yol açıyor, bunu ortadan kaldırıyoruz” dedi. 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız da partilerin ittifakın “artık oylarından” faydalanarak milletvekili çıkartamayacağını belirterek “Türkiye genel barajını ittifakla geçecek ancak milletvekili çıkarması partinin kendi oyuna bağlı. “Artık oylardan” faydalanılamayacak. Çünkü bu, çok büyük haksızlıklara sebep olmuştur” görüşünü dile getirdi. 

CHP’li Özel: Anketleri doğrulayan düzenleme

CHP'li Özgür Özel: Bir iki kadeh içkiyi günah saymayan Anadolu Müslümanlığı  var - Internet Haber

Muhalefet partileri ise bu düzenlemeye tepkili. DW Türkçe’nin sorularını yanıtlayan CHP TBMM Grup Başkanvekili Özgür Özel, bir önceki seçimde uygulanan İttifak Kanunu’nun iktidar tarafından çıkarıldığını hatırlattı.

“Bekleyenler açısından dağ fare doğurdu” diyen Özel, belirlenen seçim barajı oranını eleştirdi. Özel, “Yüzde 10 seçim barajı, Kenan Evren’in Türkiye’ye hediyesi. Yüzde 7’ye indirdiler. Yani Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ilk kurulduğunda ilk geldiklerinde yapacakları iş seçim barajını kaldırmaktı. Öyle söylüyorlardı. 20 yıl, yüzde 10 barajdan beslendiler. Şimdi barajı indireceğiz dediler. İndire indire yüzde 7’ye indirebildiler” diye konuştu.

Düzenlemenin MHP için yapıldığını savunan Özel, MHP’nin kıl payı da olsa üzerinden geçebileceği bir seçim barajının belirlendiğini ifade etti. Özel, yüzde 7’nin küçük partiler için halen seçmenlerini caydıracak bir barajı olduğunu dile getirdi.

İttifaklara ilişkin düzenleme için de “Bu hesapla birkaç milletvekili fazla çıkarma hesabı yapıyorlar” değerlendirmesinde bulunan Özel, tepkisini “Yani şunu söylüyorlar. CHP’nin ittifakı git gide güçleniyor ve avantaj CHP’ye geçiyor. Biz geçmişte kendimize avantaj olsun diye çıkardığımız maddeleri değiştirelim. Bu da AK Parti’nin, MHP’nin toplamda Cumhur ittifakının zayıflayıp Millet İttifakı’nın güçlendiği anketleri kamuoyu önünde doğrulayan ve aslında tarih önünde de bir kanun teklifine dönüştüren bir çaresizliğin itirafı noktasında” şeklinde sürdürdü.

İYİ Partili Tatlıoğlu: İttifakları bertaraf etme amacındalar

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, yeni iktidarı tarif etti

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu da AKP ve MHP’nin ittifakları bertaraf etme amacı taşıdığını iddia etti. AKP ve MHP’nin 2018’de kendi getirdiği ittifak sistemini tasfiye etme amacı taşıdığını söyleyen Tatlıoğlu, “Kendi düştükleri yere kadar barajı çekip ittifakları bertaraf etme amacındalar” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de 1946’dan beri çok sayıda seçim kanunu değişikliği olduğunu ve değişikliğe giden her partinin iktidarı kaybettiğini ifade eden Tatlıoğlu, “Bu dönemin de böyle olacağı kesin. Yani neredeyse tabir-i caizse mümkün olsa ‘AK Parti ve Tayyip Erdoğan’a verilmeyen oylar geçersizdir’e kadar gidecekleri bir yapı var. Doğrusu kapalı kapılar ve karanlık odalar, ihale süreçlerine benzer bir süreç içerisinde hazırlanmış bir yapı” dedi.

Türkiye’yi düzgün bir seçim sürecine götüreceklerini savunan Tatlıoğlu, kendilerinin yüzde 3 seçim barajı önerdiklerine dikkat çekti. Tatlıoğlu, “Yüzde 7 kendilerine yönelik bir baraj ve kendilerine yönelik bir seçim sistemi hazırlamışlar. İYİ Parti olarak ve bununla ilgili kendi önerilerimiz var. Ama bu seçim sisteminin siyasi partiler kanununun toplam olarak Türkiye’ye yakışır demokratik çizgide olmasını inşallah kendi iktidarımızda sağlayacağız” şeklinde konuştu.

HDP’li Beştaş: Yüzde 7 siyasi rüşvet

HDP'li Meral Danış Beştaş, TBMM merdivenlerinden düştü!

HDP TBMM Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da düzenlemeyle milletvekili seçimlerinde ittifakların bitirilmek istendiğini söyledi. Her partinin aldığı oy oranında milletvekili çıkarabileceğini belirten Beştaş, bunun tek faydasının seçim barajının geçmiş kabul edilebileceği olduğunu kaydetti.

“Geçmişte artık oylarla küçük partiler de milletvekili çıkarabiliyordu. Bu teklifte büyük partilere yarayan bir düzenleme yapılıyor” diyen Beştaş, teklifin demokratik bir düzenleme olmayacağını savundu.

Küçük partilerin de oy oranı ne olursa olsun parlamentoda temsil hakları olması gerektiğini vurgulayan Beştaş, “Biz Halkların Demokratik Partisi (HDF) olarak bunu her zaman savunduk. Oyları oranında olabilir. Fakat burada büyük partilere yarayan, küçük partilerin temsil hakkını ortadan kaldıran bir düzenleme olarak yorumluyoruz. Bu da diğer ittifakları çözmek, bitirmek için sunuluyor” ifadesini kullandı.

Beştaş, yüzde 7 seçim barajına ilişkin de “Herkesin bildiği üzere seçim barajı yüzde 10 olarak aslında Kürtlerin parlamentoya girmesini önlemek içindi. Şimdi HDP Türkiye’nin partisi olarak Kürtleri de büyük oranda temsil eden bir parti olarak barajı aştığı için artık barajı küçük ortak için düşürdüler. Bir siyasi rüşvet aslında, bir hediye olarak verildi” diye konuştu.