Politika

Siyaset CHP’nin Cihangir İslam transferini tartışıyor…

Siyaset CHP’nin Cihangir İslam transferini tartışıyor…
  • YayınlandıMart 10, 2021

Hükümete yakın yayın organları İslam’ın CHP hakkındaki tvitlerini öne çıkardı, AK Partili Turan’dan sert tepki geldi. CHP’nin muhalif kanadı da ayakta, Kılıçdaroğlu’nu hedefe oturttu

Bir dönem “Kavakçı ailesinin damadı” olarak da tanınan Saadet Partisi eski milletvekili, Cihangir İslam’ın Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçmesi siyasetin tartıştığı konuların ön sırasına yükseldi.

Halen, Türkiye’nin Kuala Lumpur büyükelçisi olarak görev yapan, Merve Kavakçı ile evliliği tartışmalı bir şekilde sonlanan, Cihangir İslam, bu tartışmalardan çok 2017 yılında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan başlayıp İstanbul’da sonlanan ADALET YÜRÜYÜŞÜ’nü katılmasıyla dikkat çekmişti.

Adalet Yürüyüşü'ne katılan Cihangir İslam: Kötüye karşı bir toplumsal  sözleşme - Diken

Prof.Dr.Cihangir İslam, yürüyüş öncesinde “ikinci akademisyenler bildirisine” imza attığı ve tüm baskılara karşın bu imzasını çekmediği için görev yaptığı üniversiteden Kanun Hükmündeki Kararname ile atıldığını şöyle duyurmuştu:

Tarihe Not 4: 90’lı yıllarda üç kez Ankara Üniversitesi tarafından atılmıştım. Dördüncüsü de aynı nedenle ve AKP İktidarı tarafından.— CiHANGiR iSLAM (@cihangirislam) 8 Şubat 2017

CHP’ye katılan Cihangir İslam: Adalet Yürüyüşü'nde birbirimizi yakından tanıma fırsatı bulduk

Cihangir İslam, “Siyasi hayatıma “Adalet Yürüyüşü”nde birbirimizi yakından tanıma fırsatı bulduğumuz ve kaynaştığımız Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP ile devam etme kararı verdim. Gösterdikleri samimiyete ve teşvike teşekkür ediyor; Ülkemiz, CHP ve kendim için hayırlı olmasını diliyorum.. Saadet Partisi ve Hasparti Kurucularındanım. 2018 seçimlerinde CHP listesindeki Saadet kontenjanından İstanbul Milletvekili seçildim. Görevime bir yıldır bağımsız olarak devam ediyordum. Bugüne dek elimden geleni yapabilme gayreti içinde oldum; İnşallah böyle devam edeceğim. Kararımı destekleyenlere teşekkür ediyorum. Eleştiri benim için çok değerlidir ve kıymetini bileni daha iyiye taşır. İster içeriden ister dışarıdan, bütün eleştirenlere içtenlikle teşekkürlerimi sunuyor; esirgememelerini diliyorum. Saldırılara ve saygısızlıklara bir sözüm yok. Türkiyemizin acil ihtiyacı olan şey normalleşmedir. Problemlerimizin çözümü için öncelikle özgürce, gönüllü olarak bir arada yaşayabildiğimiz, adil bir toplum haline gelmeliyiz. Bunun için birbirimizi tanımaya, müzakere etmeye ve karşılıklı saygıya ihtiyacımız var. Gerisi kolay!” dedi.

AK PARTİ’DEN SERT TEPKİ

CHP’ye katılma kararı alan Cihangir İslam’a en sert tepki AK Parti’li Bülent Turan’dan geldi. Turan, ”Milliyetçi, Atatürkçü, ulusalcı oldukları bilinen M.A.Çelebi, M.İnce gibi vekillerini kov; ömrü CHP ile kavgayla geçmiş adamları törenle partiye al! Tarihteki CHP ile şimdiki CHP’nin sadece isim benzerliği olduğunun en güzel örneği bu! Ne yaparsanız yapın toparlanamayacaksınız!” açıklamasında bulundu.

SABAH başta hükümete yakın yayın organları da Cihangir İslam’ın CHP hakkındaki tvitlerini hatırlattılar.

CHP MUHALİF KANATTAN TEPKİ YÜKSEK

İslam’ın CHP’ye katılması ve rozetini Kılıçdaroğlu’nun taktığı görüntüler, CHP’lileri öfkelendirdi. CHP Eski Manisa Milletvekili Şahin Mengü, sosyal medya hesabı üzerinden tepkisini “Cihangir İslam’a CHP rozeti takılması tüm bu partiye gönül veren laiklikten yana olan ulusalcılara, siz bu partiden gidin biz sizi istemiyoruz demektir. Bu partiye emek vermiş, gönül vermiş insanları bu aymazlığa tepki vermeye çağırıyorum” diyerek dile getirdi.

CHP’nin boykot kararı aldığı CNN Türk televizyonunda programa çıktıktan sonra ihraç edilen Ümit Kocasakal ve İrem Çiçek de Mengü gibi tepkilerini gizlemedi.

Kocasakal, “Eminim ki o da tıpkı Kaftancıoğlu ve benzerleri gibi Altı Oka, Atatürk’e, CHP’nin çizgisine ve ilkelerine gönülden bağlıdır! Dostlar genişliyor. Atatürkçülere, ulusalcılara, altı oka tahliye ve tasfiye. Hormon takviyesiyle Partinin genetiğinin değiştirilmesi. İşte yeni CHP dedikleri bu: İdeoloji yok, çizgi yok, ilke yok, omurga ve tutarlılık yok, Partiye fikri ve genetik aidiyet, bağlılık yok, Partinin programına ve tüzüğüne uymak yok” sözleriyle duruma tepki gösterdi.

İrem Çiçek ise FETÖ’nün ‘Balyoz kumpasına’ Cihangir İslam’ın verdiği desteğe dair ekran görüntüsünü paylaşarak “İyi geceler” notunu düştü.