Politika

Siyaset BERAT ALBAYRAK’ı tartışıyor…

Siyaset BERAT ALBAYRAK’ı tartışıyor…
  • YayınlandıŞubat 22, 2021

CHP’nin Merkez Bankası’nda eriyen 128 milyar Dolar iddiasından yola çıkarak Hazine ve Maliye eski Bakanı hakkında sürdürdüğü kampanyaya, Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’dan yanıt geldi. Erdoğan kampanyasının Albayrak üzerinden ailesini hedef aldığını savundu.

8.Kasım.2020 günü sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla görevinden istifa ettiğini duyuran ve o günden bu yana kamuoyunda hiç görülmeyen Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak, siyasetin bir numaralı tartışma maddesi oldu…

Berat Albayrak, Türk siyaseti açısından bir ilk olarak da değerlendirilen SOSYAL MEDYADAN İSTİFASININ açıklamasına , “Yaklaşık beş yıldır sürdürdüğüm bakanlık görevime sağlık sorunlarım nedeniyle artık devam edememe kararı aldım. Bundan sonraki süreçte artık zamanımı uzun yıllardır zorunluluktan ötürü ihmal ettiğim ve bana desteğini hiçbir zaman esirgemeyen annem, babam, eşim ve çocuklarıma ayıracağım” sözleriyle başlamıştı.

Berat Albayrak’ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamanın devamı şöyleydi: Çok büyük hedeflerle çıktığımız bu yolculukta gerçekleşecek olan bayrak değişimiyle yeni gelen arkadaşlarımız Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Büyük ve Güçlü Türkiye hedefine her zamankinden daha kararlı ve emin adımlarla devam edeceklerdir.Enerji’de olduğu gibi Ekonomi’de de ektiğimiz tohumlar çokta uzak olmayan bir gelecekte koca koca çınarlara dönüşecek ve ülkemizi tam bağımsızlık hedefine ulaştırdığına şahit olacağız inşallah. Bundan en ufak şüphem yoktur.Bu 5 yıllık süre zarfında benimle zor ama kutsal yükü yüklenen tüm yakın mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Çokça hakkım geçmiştir haklarını helal etsinler. At izinin it izine karıştığı, Hak ve batılı ayırt etmenin zorlaştığı böyle çetin bir zamanda bizlerin samimiyetine inanarak dua eden her bir vatandaşımızdan Rabbim razı olsun.Türkiye tarihindeki belki de en kritik dönemlerden sayılacak olan bu 5 yıllık süre zarfında ülkeme ve ümmete hizmet etmeyi bana nasip eden Rabbime sonsuz hamdolsun. Gaybı, kalpleri ve hakiki niyetleri bilen mutlak güç sahibi Cenab-ı Allah bizleri Sırat-i Müstakim’den ayırmasın. Sonumuzu hayreylesin.

MERKEZ BANKASI’NDA ERİYEN REZERV İDDİASI

Berat Albayrak’ın metin itibariyle de hayli manidar bulunan bu tepki istifasının perde arkasında günümüzde Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini sürdüren Lütfi Elvan ile Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’a dönük duyguları içerdiği de belirtilmişti.

elvan agbal ile ilgili görsel sonucu
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan (sağda) ve Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal

İddialar, Albayrak ve kadrosunun izlediği politikalar nedeniyle Merkez Bankası kasasındaki 128 milyar Dolar’ın rezervin eridiği ve Türkiye’nin bu dengesizliği ortadan kaldırmak için yeni politikalar izlenmesi gerektiği yolundaki raporların Elvan ve Ağbal’ın imzasını taşıdığı yönündeydi.

Nitekim, Ağbal-Elvan ikilisi, görevi aldıktan kısa bir süre sonra, Türkiye’deki politika faizini yüzde 17’ye çekerek TL’nın değer kaybını önlemeyi ve yüksek faiz politikası ile fiyat istikrarı sağlamayı tercih ettiler.

CHP’DEN BERAT ALBAYRAK KAMPANYASI

Berat Albayrak’ın Merkez Bankası rezervleri eksi 43 milyar Dolar seviyesine kadar gerileterek istifa etmek zorunda kaldığı yönündeki iddialar ana muhalefet partisi CHP’nin Albayrak üzerinden “Damat nerede, gelsin ridiği söylenen 128 milyar Dolar’ın hesabını versin” kampanyasını başlatmasına neden oldu.

CHP Berat Albayrak 128 milyar dolar ile ilgili görsel sonucu

CHP’nin sosyal medya hesabından yapılan son paylaşımda, “Damadı kimler susturuyor?” denilmesi dikkat çekti.

“128 milyar dolara ne olduğunu kimler saklıyor?” sorusuna yanıt istenen açıklamada, Türkiye’nin gerçek gündeminin ekonomik buhran olduğuna dikkat çekilerek, “AKP’nin ekonomi yönetimi gelinen noktada ülkemizin için bir ulusal güvenlik sorunu haline gelmiştir. Merkez Bankası rezervlerinin tamamı satılmıştır. Net rezervi eksi 47 milyar dolara kadar düşmüştür” denildi.

Açıklamada şu sorulara yanıt istedi:

128 milyar dolar rezerv nereye ve kimlere gitti?

Döviz rezervimiz eksi 47 milyar dolara nasıl geriledi?

Dolar 8 liranın üzerine neden çıktı? Kimler ne kazandı? Millet ne kaybetti?

Berat Albayrak neden istifa etti?

İstifası neden haber dahi yapılmadı?

Bunların hesabının sorulmasını kimler engelliyor?

ERDOĞAN’DAN YANIT GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti İzmir 7. Olağan İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, ‘CHP ve şürekası, eski bakanımız Berat Albayrak’ı ve onun nezdinde tüm ailemle birlikte şahsımı hedef alan bir kampanya yürütüyor. Artık ağızlarının payını vermek vacip oldu.’ açıklamasında bulundu.

“Son zamanlarda CHP ve şürekası, Hazine ve Maliye eski bakanımız Berat Albayrak’ı ve onun nezdinde tüm ailemle birlikte şahsımı hedef alan bir kampanya yürütüyor.” diyen Erdoğan, ülkenin ve milletin hayrına en küçük sözlerine ve duruşlarına şahit olmadıkları CHP yöneticilerinin hezeyanlarıyla uğraşmayı zül addettikleri için önce bu kampanyayı görmezden geldiklerini belirtti.

Bu iş siyaset boyutunu aşıp, bir insan olarak sahip oldukları temel haklara ve özgürlüklere, özellikle de aileye saldırı boyutuna varınca bu kampanyayı yürütenlere ağızlarının payını vermenin üzerlerine vacip olduğunu ifade eden Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, bu şehrin milletvekili sıfatıyla Meclis’te yer almasını, “İzmir’in en büyük talihsizliği” olarak değerlendirdi.