Politika

MHP’yi Avrupa’da yasaklama manevraları…Sıra Almanya’da…

MHP’yi Avrupa’da yasaklama manevraları…Sıra Almanya’da…
  • YayınlandıMart 24, 2021

Fransa’dan sonra Almanya’da da, Türk milliyetçi kurumların faaliyetlerinin yasaklanması için hareket başladı. Fransa “Bozkurtların” faaliyetini yasaklamıştı, Alman Sol Parti ise MHP ve Ülkücüler kavramlarıyla yasaklama istiyor… Bahçeli’den Almanya’ya sert tepki geldi.

CUMHUR İTTİFAKI ortağı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Fransa’dan onra Almanya’nın da gündemine oturdu. Fransa 4. Kasım. 2020 günü çıkan Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile “Bozkurtlar” olarak adlandırılan “Türk milliyetçi grupların” faaliyetlerinin yasaklandığını duyurmuştu.

Fransız, Bakanlar Kurulu kararnamesinde  “Bozkurtlar” şeklinde tanımlanan hareketin feshedilmesi “bir kişi ya da gruba karşı herhangi bir etnik gruba bağlantısı ya da bağlı olmaması sebebiyle, kökenleri sebebiyle, nefret, ayrımcılık ve şiddete yol açan silahlı sokak gösterileri yapmayı” yasaklayan Fransa yasalarına ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne dayandırıldı.Fransa’da resmi anlamda “Bozkurtlar” adlı hiçbir dernek, vakıf ya da siyasi parti bulunmasa da kararnamede söz konusu hareketin 1968 yılında Türkiye’de kurulduğu yazıldı.Fransa’da alınan kararda “Bozkurtlar”ın üç hilalli bayrak sembolünü kullandıkları ve gösterilerinde parmaklarıyla kurt işareti yaptıkları yer aldı.

Türkiye uzmanı akademisyen ve yazar Etienn Copeaux yasaklanan hareketle ilgili “Ülkücü” ifadesinin kullanılmasının daha doğru olacağını belirterek, grubun kendisini bu şekilde tanımladığına dikkat çekmiş, bu arada Türk Dışişleri Bakanlığı da yayınladığı kınama mesajında “Bugün Fransız Hükümeti tarafından lağvedildiği açıklanan ‘Bozkurtlar’ isimli bir hareket olmadığı esasen bilinmektedir. Söz konusu ülkenin münferit birtakım kişilere ve bu kişilerin eylemlerinden hareketle böyle bir hareket ve oluşum varmış gibi hayal mahsulü kararlara tevessül etmesi içinde bulunduğu çelişkili psikolojinin son tezahürü olmuştur” denmişti.

ALMANYA’DA MHP KARŞITI YENİ HAREKETLER

Almanya’da muhalefetteki Sol Parti’nin Federal Hükümet’e yönelttiği Ülkücüler ile ilgili bir soru önergesine verilen cevapta ise, MHP’nin AK Parti hükümeti üzerindeki etkisi ilk kez çok açık ve net biçimde dile getirildi.

(Foto: Arşiv)

Sol Parti, Merkel hükümetine, Türkiye’deki hükümet ittifakı içinde MHP’nin rolü konusunda ne bilgisi olduğunu ve MHP’nin etkisinin ittifak süresince değişip değişmediğini sordu. Hükümet ise cevabında şöyle dedi: “Federal Hükümet, MHP’nin siyasi taleplerinin Türk hükümet üyeleri arasında karşılık bulduğunu ve bu taleplerin düzenli biçimde yasalara girdiğini gözlemlemektedir. İlaveten Federal Hükümet, son yıllarda MHP çevresinden kişilerin devlet yapılarındaki oranının da farkedilir biçimde arttığına dair bilgi sahibidir.”

Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke
Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke MHP’nin Almanya’da yasaklanması yönündeki kampanyanın lider ismi olarak dikkat çekiyor…

Sol Parti Meclis Grubu adına önergeyi yöneten Ulla Jelpke, “Sadece Ülkücülere bakıp, İslamcı AKP sanki ondan daha iyiymiş gibi düşünülmesi de hata olur” dedi. Sol Partili vekil, Erdoğan’ın barış sürecini sonlandırdığı 2015’ten beri müttefiki MHP’nin programındaki pek çok noktayı kendi hedefi haline getirdiğini, bunu özellikle de Kürtler ve onların siyasi ve kültürel hak ve talepleri konusunda yaptığını savundu ve MHP kurultayından bir gün önce HDP’ye yönelik kapatma başvurusu yapılmasını da Erdoğan’ın MHP’nin desteğini uzun süre garantilemek için verdiği bir hediye olduğunu ileri sürdü.

Sol Parti’li Ulla Jelpke, MHP’yi de kapsayan önergede Ülkücülere yasak getirilmesi konusunu da tekrar sordu. Alman Hükümeti ise buna şöyle cevap verdi:

“Federal Hükümet, hukuk devleti çerçevesinde sahip olduğu imkanlarla aşırıcılık hedefleri güden gruplara karşı her daim mücadele etmeye hazırdır. Buna, söz konusu grupların yasaklanmasının gözden geçirilmesi de dahildir. Halihazırda gözden geçirilen olası yasaklamalar konularında ise Federal Hükümet prensip olarak görüş belirtmez.”

BAHÇELİ’DEN ALMANYA’YA ÇOK SERT TEPKİ

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Sol Parti’nin Alman parlamentosunda başlattığı MHP karşıtı harekete ve özellikle de Almanya’nın resmi yayın organı Deutsche Welle’nin haberi servis edişine çok sert tepki gösterdi…

Son dakika haberi: MHP Lideri Devlet Bahçeli'den çok sert tepki: Kirli ve sipariş haberler Türkiye aleyhtarlığının tescilidir

Bahçeli’nin açıklamasından satır başları şöyle:

Almanya’da muhalefette bulunan Sol Parti, Federal Hükümet’e; Türkiye’deki iktidar yapısı içinde MHP’nin rolünü, hükümete etki edip etmediğini sorma gereği duymuştur. Sol Parti adına önerge veren bir Türk düşmanı, faşist MHP suçlamasıyla ne kadar yobaz olduğunu ifşa etmiştir.

MHP’ye faşist diyen ağız kirli ve zırva bir ağızdır. Aynı zamanda itibarsızdır, iftiracıdır, demokrasi değerlerini yok sayan ilkel ve bağnaz bir anlayıştır. Alman Sol Parti’sinin, yandaş ve destek lobisinin Türkiye’yle kaygısı sırtlanın av kaygısından başka bir şey değildir.

Federal Hükümet, Sol Parti’nin sorusuna cevaben; “MHP’nin siyasi taleplerinin Türk hükümetinde karşılık bulduğunu ve bu taleplerin düzenli biçimde yasalara girdiğini” söylemiştir. Merkel hükümetinin bir bildiği, bir tespiti varsa derhal Türkiye’yle paylaşması şeref konusudur.

15 Temmuz öncesi PKK’lı canileri, 15 Temmuz sonrası FETÖ’cü hainleri ve kanun kaçağı casusları bağrına basan Almanya bizden ne istiyor? Neyin hesabını sormak için kuyruğa giriyor? Deutsche Welle’den servis edilen kirli ve sipariş haberler Türkiye aleyhtarlığının tescilidir.

(…)

Bize göre cevabı aranması gereken asıl soru şudur: FETÖ’cülerin ve PKK’lıların Almanya siyasetindeki etki gücü, yuvalandıkları kilit makamlar, elde ettikleri stratejik noktalar nelerdir? Almanya bizim içişlerimize musallat olma gereğini niye duymaktadır?

Alman Sol Partisi’nin Kandil ve Pensilvanya’yla bağının içerik ve istikameti hakkında doyurucu bir açıklama ne zaman yapılacaktır? Onların durduğu ve konumlandığı yer çukurdur, Cumhur İttifakı’nın da baktığı yer belli, durduğu yer belli, varacağı hedef bellidir.

Alman usulüyle yol alan çarpık zihniyetlerin Türk usulüne kafa yormaları Hitler profilinden demokrasi kahramanı çıkarmak için uğraşmak kadar hezeyan ve hezimet bir niyettir. Alman Sol Parti’nin kendisi yanlıştır, kılavuzu yanlıştır, varlığı yanlıştır.

MACRON’DAN ERDOĞAN’A FRANSA SEÇİMİ UYARISI…

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Türkiye’yi gelecek yıl Fransa’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine karışma girişimleri konusunda uyardı. France 5 televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Macron, bu yönde “açık tehditler” bulunduğunu söyledi.

default

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında bir belgeselin de gösterildiği televizyon programında yer alan Macron “Gelecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale girişimleri olacak” dedi. Macron “Bunu kabul edilemez olarak görüyorum. Not edilmiş durumda, tehditler üstü kapalı değil” dedi.

Seçimlere müdahalenin “kamuoyuna oynamak” biçiminde olacağını ifade eden Macron Türkiye’de geçen yıl hükümet yanlısı medyanın kendisi ve Fransa hakkında “yalanlar” yaydığını söyledi. “Geçen sonbaharda çok açık bir biçimde bir yalanlar siyaseti vardı” diyen Macron “Devlet yalanları, Türk devleti tarafından kontrol edilen medyanın, Katar kontrolündeki belli büyük kanalların yaydığı yalanlar” ifadelerini kullandı. Macron “Yorumlarım çarpıtıldı ve Fransa İslamla sorunu olan bir ülkeymiş gibi sunuldu” diye konuştu.