Politika

KILIÇDAROĞLU: YAVAŞ VE İMAMOĞLU’NUN CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI…

KILIÇDAROĞLU: YAVAŞ VE İMAMOĞLU’NUN CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI…
  • YayınlandıNisan 24, 2021

CHP Genel Başkanı katıldığı bir televizyon programında kendisinin veya partisinin iki önde gelen belediye başkanının muhtemel cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili açıklamalarda bulundu…

TELE1’de gazeteci Merdan Yanardağ’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Cumhurbaşkanlığına aday olacak mısınız’ sorusuna, “Her partinin ayrı ayrı bir adayı mı olacak, yoksa anlaştığımız bir ortak aday mı çıkacak… Beraber oturup konuşacağız. Bizim ittifakın özünde demokrasi kültürü vardır” yanıtını verdi. 

“BERABER OTURUP KONUŞACAĞIZ”

Bizim ittifakımız, Millet İttifakı eşitler arasında bir ittifaktır. Her parti aynı ağırlıkta. Dolayısıyla biz, seçimler sırasında oturup konuşmak zorundayız. Bir konuyu değil, birden fazla konuyu.

Bunlardan birincisi güçlendirilmiş parlamenter sistemden ne anlıyoruz. Elbbette ki bir aday olacak. Her partinin ayrı ayrı bir adayı mı olacak, yoksa anlaştığımız bir ortak aday mı çıkacak… Beraber oturup konuşacağız. Bizim ittifakın özünde demokrasi kültürü vardır. Cumhur İttifakı’nda ise tek adam kültürü vardır.

“O TUZAĞA DÜŞMEYECEĞİZ”

Anket: Ekrem İmamoğlu mu Mansur Yavaş mı? - onedio.com

CHP lideri Kılıçdaroğlu, gazeteci Merdan Yanardağ’ın “Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş cumhurbaşkanlığa aday olarak gösterilebilir mi” sorusuna şu yanıtı verdi:

İki belediye başkanımız da son derece başarılı. Bu başarıları iktidar hazmedemiyor biliyoruz. Adayı belirlerken biz tek başımıza belirlemeyeceğiz. Önce yöntemleri belirleyeceğiz, sonra adayımızı belirleyeceğiz. Bu başarıları kendi bölgelerindeki başarıları sürdürmek istiyorlar. Bizim adayımız budur ya da şudur diye o tuzağa düşmeyeceğiz. Önce biz ilkeler konusunda anlaşayacağız. Neyi nasıl, hangi sürede yapacağımızı berabar belirleyeceğiz. O zaman biz vatandaşa güven vermiş oluruz. Her bir parti, yarın seçim olacakmış gibi zaten çalışıyor. İttifaka dahil olmayan, iki pati daha var gelecek ve deva partisi çalışmalarını paylaşılıyor. İttifaklar zamanı gelince yeri gelir konuşulur.