Politika

HDP’ye kapatma: AK Parti ne diyecek?..

HDP’ye kapatma: AK Parti ne diyecek?..
  • YayınlandıMart 17, 2021

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı. İddianame, Yüksek Mahkeme’ye gönderildi.

İddianamede, HDP üyelerinin beyan ve eylemleriyle devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı, ortadan kaldırmayı amaçladıkları belirtildi. Öte yandan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in, HDP’nin kapatılması istemiyle açtığı davanın iddianamesinde, 600’ün üzerinde HDP’li hakkında siyasi yasak istendi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir şahin

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, yazılı açıklamasında, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarından olan siyasi partilerin, toplumun ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sunmayı amaçlayan kurumlar olduğunu belirtti.

Siyasi partilerin bu amaçlarını evrensel ve demokratik hukuk kuralları çerçevesinde barışçıl yollarla gerçekleştirmelerinin esas olduğunu vurgulayan Şahin, bununla birlikte Anayasa‘nın 68/3. fıkrasında ve Siyasi Partiler Yasası’nın 90. maddesinde, siyasi partilerin faaliyetlerini Anayasa ve kanun hükümleri çerçevesinde sürdürmeleri gerektiğinin düzenlendiğini hatırlattı.

ANAYASA’NIN 14. MADDESİNİ HATIRLATTI

Yine Anayasa’nın 14. maddesinde, temel hak ve hürriyetlerden hiçbirinin, “Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve ortadan kaldırmayı amaçlayan” faaliyetler biçiminde kullanılamayacağının öngörüldüğünü anımsatan Şahin, şunları kaydetti:

“Anayasa’nın 69. maddesinin 6. fıkrasında ve Siyasi Partiler Yasası’nın 103. maddesinde, bir siyasi partinin Anayasa’nın 68. maddesinin 4. fıkrası hükümlerine aykırı eylemlerinden ötürü temelli kapatılmasına, ancak bu nitelikteki fiillerin işlendiğinin ve odak haline geldiğinin Anayasa Mahkemesi’nce tespit edilmesi halinde karar verileceği belirtilmiş, fıkranın devamında da bir siyasi parti, bu nitelikteki fiiller o partinin üyelerince yoğun bir şekilde işlendiği ve bu durum o partinin tüm organlarınca zımnen veya açıkça benimsendiği, yahut bu fiiller doğrudan doğruya anılan parti organlarınca kararlılık içinde işlendiği takdirde söz konusu fiillerin odağı haline gelmiş sayılacağına işaret edilmiştir.”

CUMHUR İTTİFAKI’NDA MUTABAKAT VAR MI?

HDP’nin kapatılmasını MHP lideri Devlet Bahçeli’nin istediği biliniyor, Bahçeli’nin “HDP kapatılmalı” kampanyasına son güne kadar Cumhur İttifakı’nın büyük ortağı AK Parti’den her hangi bir ses gelmemişti…

Aksine, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin peş peşe yaptığı “HDP kapatılmalı” çağrılarına AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş 15 Aralık 2020’de “Parti kapatmalarının Türkiye’de olumlu sonuçları görülmedi” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kurtulmuş Bahçeli’yi kızdıran şu ifadeleri kullanmıştı:

“Türkiye milli beka meselesi olarak terörle mücadele ediyor. HDP’nin eline Türkiye partisi olmak için önemli fırsatlar geçti. Çukur eylemlerinde PKK’yı terör örgütü olarak görüyoruz diye tavır koymuş olsalardı bambaşka bir Türkiye’yi konuşuyor olabilirdik. HDP’ye, ‘terörle aranıza duvar örün’ diyoruz. Parti kapatmalarının Türkiye’de olumlu sonuçları görülmedi.”

BAHÇELİ TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Kurtulmuş’un açıklamasına isim vermeden bir gün sonra tepki gösteren Bahçeli şunları ifade etmişti:

“Esnaf gezip sahte üzüntü mesajları veren İP’in Başkanı, teröristlerin finanse edilmesine yüzsüzce sessiz kalman onayladığın anlamına gelmiyor mu? Diyorlar ki, “Parti kapatmanın Türkiye’de olumlu bir sonucu görülmedi.” Mesele parti kapatmanın ötesinde ihaneti cezalandırmaktır.

TARAFINI SEÇ ÇAĞRISI

Bahçeli her partiye tarafını seçme çağrısı yaparak şunları ifade etmişti:

Zehirli haşeratla mücadele milli haysiyete muhteşem hizmettir. Bölücülükle mücadele istiklalimize onur verici destektir. Artık seçenek kalmamıştır: Ya terörizm ya temizlik, ya bölücülük ya da huzur. Her siyasi parti tarafını ve tercihini yapmalıdır.

Erdoğan, Bahçeli'yi evinde ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi 4 Mart 2021 günü evinde ziyaret etmiş, iki lider Türkiye’nin önündeki gündem maddelerini değerlendirmişti.

Yargıtay’ın başlattığı parti kapatma sürecine, haber yayına hazırlandığı saatlerde AK Parti’den henüz bir tepki gelmemişti…