Politika

HDP TÜRKİYE’Yİ “SOYKIRIMCI” İLAN ETTİ BİLE…

HDP TÜRKİYE’Yİ “SOYKIRIMCI” İLAN ETTİ BİLE…
  • YayınlandıNisan 24, 2021

Her yıl olduğu gibi, Avrupa başkentleri ve Washington’dan hızlı davrandılar. Parti, “Ermeni Soykırımı bu topraklarda yaşandı, adaleti bu topraklarda sağlanmalıdır”dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Ermeni Katliamı’nın yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “24 Nisan 1915 günü, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin örgütü Teşkilat-ı Mahsusa tarafından 250 Ermeni aydın ve siyasetçi evlerinden alınarak zorla sürgüne gönderildi ve katledildi. Bu tarih, Ermeni Soykırımı’nın başladığı gün oldu. Ermeni halkı, binyıllardır yaşadığı anayurdundan sürülerek, büyük oranda katledildi. Anadolu Hristiyansızlaştırıldı. Soykırım neticesinde mülkiyet ve kültürel varlık kamu iradesiyle el değiştirdi” denildi. 

 Açıklamanın devamında şunlar belirtildi: “Türkiye Ermeni Soykırımı ile 106 yıldır yüzleşmedi, yüzleşilmeyen suçun tekrarlandı ve bugüne kadar taşındı. Büyük suç cezasız kaldı, ayrımcılık ve nefret suçları sıradanlaştı. Ermeni Soykırımı her şeyden önce; insani, hukuki ve toplumsal bir mesele olarak bugün adil bir şekilde yüzleşilmesi ve kabul edilmesi gereken bir meseledir. Bu mesele hem iç siyasi hesaplaşmalara hem de dış siyasetteki politik muhasebe ve konumlanmalara kurban edilecek bir mesele değildir. Bu tarihsel, toplumsal ve insani meselenin, devletlerarası siyasette Türkiye ile yaşanan ilişkilerin ve politik konjonktürün bir sonucu olarak gündeme getirilmesi kabul edilemez. Ermeni Soykırımı bu topraklarda yaşandı ve adaleti bu topraklarda sağlanmalıdır.

AZERBAYCAN TEZKERESİNE DE KARŞI ÇIKMIŞLARDI…

Azerbaycan’da oluşturulacak ortak gözlem merkezine asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi TBMM Genel Kurulu’nda 17.Kasım2020 tarihinde oy çokluğu ile kabul edilmişti. Tezkere AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti’nin oyları ile geçmiş HDP ise tezkereye ret oyu vermişti.

HDP Grubu adına konuşan Tülay Hatımoğulları Oruç, “Biz dış siyasette diyalog, barış ve siyasi yöntemlerle çözüm konusundaki ısrarın ikinci plana atılmaması konusundaki kararlılığımızı hep ifade ettik” sözleriyle tezkereye ret oyu vereceklerini söylemişti.

GARO PAYLAN DAĞLIK KARABAĞ SAVAŞINI SİLAH TİCARETİNE BAĞLAMIŞTI.

HDP'li Garo Paylan şaşırtmadı! Ermenistan'ı savundu Türkiye ve Azerbaycan'ı  suçladı - Son Dakika Haberler

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, ise aynı dönemde, Azerbeycan ve Ermenistan arasında başlayan çatışmaları Meclis gündemine getirmiş, Fuat Oktay’ın yanıtlamasını istediği soru önergesinde, “Karabağ’daki savaşta neden yangına benzin döküyorsunuz?” diye sormuştu.

Paylan’ın şu soruları kamuoyunda tepki ile karşılanmıştı:

Karabağ’daki savaşta neden yangına benzin döküyorsunuz?Azerbaycan’a daha çok silah satmak için mi savaşı destekliyorsunuz? Ermenistan Azerbaycan geriliminin bölgede Rus hakimiyetini arttırdığını anlamadınız mı? Azeri ve Ermeni vatandaşlarımız varken, neden Azeri’yi kardeş, Ermeni’yi düşman olarak görüyorsunuz?Ermeni halkına dönük nefret söylemlerinizin, Ermeni vatandaşlarımızı hedef haline getirdiğinin farkında mısınız?